3 Bin Yıllık Mumya Konuştu!

Londra Üniversitesinden David Howard ve ekibi, İngiltere Leeds Şehir Müzesi’nde bulunan Firavun XI Ramses döneminden kalma yaklaşık 3.000 yıldan önce yaşamış bir rahip olan Nesyamun isimli mumyanın sesinin nasıl çıkacağını ortaya çıkarmak için çalışmalar yaptılar. Araştırmacılar bunun için CT tarayıcıları, 3D yazıcı ve ses birleştirici teknolojilerinden yararlandılar.

Araştırma ekibinden  John Schofield, bu deneyi geçmişte yaşamış birinin sesinin yeniden oluşturulup oluşturulamayacağını hakkında bilgi edinmek için yapıldığını söylüyor.

Bu araştırma için Leeds Şehir Müzesi’nde çok iyi bir şekilde korunmuş olan Nesyamun isimli mumya kullanıldı. Her insanın kendine özgü ses yolu boyutları bulunuyor ve bu da insanların farklı sesler üretmesine sebep oluyor. Araştırma ekibi, Nesyamun’un yumuşak dokularının ve bu çalışma için önemli olan göğüs boşluğunun bugüne kadar çok iyi korunduğunu belirtiyor.

İşte mumyanın sesi

Kaynak

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Safiye Ali Kimdir?

1894 yılında İstanbuľ’da dünyaya gelen Safiye Ali, Şeyhülharem Hacı Emin Paşa’nın kızı Emine Hasene Hanım …

Ruvigo 35. Yarışma İpuçları

Ruvigo 35. Yarışma İpuçları 1- O, siyasi kimliğini gayriresmî olarak sürdürdü. 2- Büyükbabası din adamıydı. …

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Takipçiler
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
ExoRank
Ziyaretçi
ExoRank

Awesome post! Keep up the great work! 🙂