3 Bin Yıllık Mumya Konuştu!

Londra Üniversitesinden David Howard ve ekibi, İngiltere Leeds Şehir Müzesi’nde bulunan Firavun XI Ramses döneminden kalma yaklaşık 3.000 yıldan önce yaşamış bir rahip olan Nesyamun isimli mumyanın sesinin nasıl çıkacağını ortaya çıkarmak için çalışmalar yaptılar. Araştırmacılar bunun için CT tarayıcıları, 3D yazıcı ve ses birleştirici teknolojilerinden yararlandılar.

Araştırma ekibinden  John Schofield, bu deneyi geçmişte yaşamış birinin sesinin yeniden oluşturulup oluşturulamayacağını hakkında bilgi edinmek için yapıldığını söylüyor.

Bu araştırma için Leeds Şehir Müzesi’nde çok iyi bir şekilde korunmuş olan Nesyamun isimli mumya kullanıldı. Her insanın kendine özgü ses yolu boyutları bulunuyor ve bu da insanların farklı sesler üretmesine sebep oluyor. Araştırma ekibi, Nesyamun’un yumuşak dokularının ve bu çalışma için önemli olan göğüs boşluğunun bugüne kadar çok iyi korunduğunu belirtiyor.

İşte mumyanın sesi

Kaynak

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Kozmonot 24. Yarışma İpuçları

24. Yarışma İpuçları 1- O, bir yazardır. 2- Günümüzde de büyükilgi gören bir şey yarattı. …

Kozmonot 23. Yarışma Cevabı: ALFABE

İpuçlarında bahsedilen kişi İhap Hulusi Görey idi. Kendisi Türk grafik sanatının kurucusu kabul edilmektedir. İhap …

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
ExoRank

Awesome post! Keep up the great work! 🙂