Butan Bayrağı – Ruvigo 36. Yarışma Cevabı

Malta Bayrağı

Butan bayrağı, günümüzde kullanılmakta olan ve üzerinde ejderha bulunan üç ülke bayrağından biridir. Diğer iki bayrak ise Malta bayrağı ve Galler bayrağıdır.

Asyanın güneyinde bulunan Butan, monarşi ile yönetilen bir ülkedir. Butan bayrağı çapraz bir şekilde bölünmüş olarak turuncu ve sarı renklerden oluşmaktadır.

Bayrağın orta kısmında ise büyük bir ejderha bulunur. Siyah çizgilerden oluşan bu beyaz ejderha, pençelerinin her birinde bir değerli taş-mücevher taşımaktadır. Tibet ve Butan mitolojisinde yer alan ve “Druk” olarak adlandırılan ejderha, gök gürültüsü ejderhası olarak bilinir.

Galler Bayrağı

Üzerinde ejderha bulunan diğer bir bayrak olan Galler bayrağı 1959‘da resmi statüye kavuşmuştur, ancak kırmızı ejderhanın kendisi yüzyıllardır Galler ile ilişkilidir. Ejderha sembolünün benimsenmesiyle ilgili olası bir teori, bu amblemin Roma süvarileri tarafından Britanya’yı işgalleri sırasında taşınan “Draco Standardı” (işareti) biçiminde geldiği düşünülmektedir.

Malta Bayrağı

İpuçlarında bahsedilen diğer bir bayrak olan Malta bayrağı, dikey olarak kırmızı ve beyaz alanlara bölünmüştür. Ayrıca beyaz kısıımda George Haçı bulunmaktadır. Dikkatli bakıldığında George haçının üzerinde, “For Gallantry” (cesaret için) yazısını ve bir atın üzerinde bulunan Aziz George‘u elindeki mızrakla ejderhayı öldürürken görebilirsiniz.

Aziz George‘un ejderha avcısı olarak bilinen en eski örnekleri Kapadokya-Göreme‘deki mağara kiliselerine kadar uzanır. Kapadokya‘da bulunan Aziz Barbara Kilisesi ve Yılanlı Kilise bilinen en eski Aziz George ve ejderha fresklerini içerir.

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Kozmonot 24. Yarışma İpuçları

24. Yarışma İpuçları 1- O, bir yazardır. 2- Günümüzde de büyükilgi gören bir şey yarattı. …

Kozmonot 23. Yarışma Cevabı: ALFABE

İpuçlarında bahsedilen kişi İhap Hulusi Görey idi. Kendisi Türk grafik sanatının kurucusu kabul edilmektedir. İhap …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle