Uykusuzluk ve Düzenli Bir Uyku için 4-7-8 Metodu

4-7-8 Tekniği

Stresli bir hayatınız var ve her türlü yöntemi denemenize rağmen uyumakta zorluk çekiyor iseniz 4-7-8 düzenli nefes alma tekniği ile rahatlayıp, uyumayı kolaylaştırabilirsiniz.

Bu tekniği, bir ay boyunca uyguladığınızda uyumanızı ne kadar kolaylaştırdığını fark edeceksiniz. Zihniniz bu tekniğe alıştıktan sonra, uykuya dalmakta herhangibir zorluk çekmediğinizi fark edeceksiniz.

Peki Nedir Bu 4-7-8 Tekniği?

4-7-8 tekniği düzenli nefes alıp vermeye dayalı bir rahatlatma yöntemidir. “Rahatlatıcı Nefes” olarak da bilinen 4-7-8 solunum tekniği, 4 saniye nefes almayı, nefesi 7 saniye tutmayı ve 8 saniye nefes vermeyi içerir.

Bu teknik, alternatif tip alanında oldukça etkili isimlerden biri olan Arizona Üniversitesi profesörü Andrew Weil tarafından geliştirilmiştir.

Bu nefes alma tekniği kaygıyı,stresi azaltmayı ve insanların uyumasına yardımcı olmayı amaçlar. 4-7-8 tekniğini kullananlar, yöntemin kendilerini 1 dakika içinde uyumalarına yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Uyku

Teknik hakkında yapılan araştırmalar bu tür derin, ritmik nefes almanın gevşetici olduğunu ve insanların uyumasını kolaylaştıracağını öne sürüyor.

Bu tekniği düzenli uygulayarak, bedeninizin bu egzersize alışmasını ve gün geçtikçe nefes alışverişinizin daha ritmik ve düzenli bir hal aldığını hissedeceksiniz.

İlk ay için 4-7-8 tekniğini günde dört kez uygulamalısınız. Daha sonraları sabahları ve geceleri uyumadan yarım saat önce olmak üzere günde iki defa uygulamanız yeterli olacaktır.

4-7-8 Tekniği Nasıl Uygulanır?

4-7-8 tekniğini kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz. Tekniğin uygulanışı için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. Aşağıdaki adımları 1 ay boyunca devam ettiğinizde değişimi siz de fark edeceksiniz.

Uygulanışı :

  • Ağzınızı kapatın ve burnunuzdan nefes alırken 4‘e kadar sayın.
  • Nefesinizi 7 saniye tutun.
  • Sonra 8 saniye boyunca nefesinizi dışarı verin.
  • Bu işlemi 4 kere tekrarlayın.

Kaynak

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/324417.php
  2. https://getbreathe.com/

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Kozmonot 25. Yarışma İpuçları

25. Yarışma İpuçları 1- O, bir askerdir. 2- O’nun doğumuyla ilgili resmi bir kayıt bulunmamaktadır. …

Kozmonot 24. Yarışma Cevabı: h2g2

h2g2, internet üzerinden katılımı sağlanan ve “hayat, evren ve her şey için bir rehber” olarak …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle