Gillis Land – Kriptograf 56. Yarışma Cevabı

Cevap Gillis Land olacaktı. Cevabın ipuçlarıyla bağlantısı ise bu şekildedir: İpuçlarında bahsettiğim bilimsel çalışma, 1894-1897 yıllarında düzenlenmiş Jackson-Harmsworth Expedition adını taşıyan bir keşif seferidir.

Çalışmaya adını veren kişilerden biri, Frederick George Jackson genç yaşlarında Avustralya’da hayvancılık yapmıştır.

Seferin esas amacı, karayoluyla Kuzey Kutbu’na en kısa yolu keşfetmekti. O zamanlar Franz Josef Toprakları’nın Kuzey Kutbu’na kadar uzanan bir kara parçası olduğu düşünülüyordu.

Seferin bir başka amacı ise Gillis Land meselesini halletmekti. Gillis Land, 1707 yılında Hollandalı denizci ve kartograf Cornelis Gielis tarafından keşfedilen ve haritada işaretlediği adaya verilen addır.

Bu ada, sonraki yıllarda farklı kartograflar tarafından farklı yerlerde gösterilmişti.

Seferin düzenlendiği tarihe kadar kimse bu adayı görmemiş ve gerçekliğini ispat edememişti.

Maalesef Frederick George Jackson da adanın gerçekte olmadığı sonucuna varıyor ve bunu seferden sonra yazdığı “A Thousand Days in the Arctic” kitabında açıklıyor.

Adanın mevcut olduğu sadece uydu teknolojileriyle ispatlanıyor. Günümüzde Gillis Land’in Kvitoya (Kviwya) adası olduğu bilinmektedir.

Kvitdya Norveççe beyaz ada anlamına gelmektedir. Sefere katılanlardan David Wilton, bir dönem Birleşik Krallık’ın Arhangelsk’teki Konsolosu olmuştur.

Frederick George Jackson, sefer kampını Flora Burnu’nda kuruyor ve burası tüm çalışmanın merkezi oluyor. Sefer sırasında bulunan bir buruna, seferin adında ismi geçen ve seferi finanse eden iş adamı ve medya patronu Alfred Harmsworth’un eşi Mary Harmsworth’un adı veriliyor ve

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Odorama Nedir?

Odorama, kült yönetmen John Waters’ın 1981 tarihli Polyester’in gösterimlerinde kullanılan kartlara ve aynı zamanda tekniğe …

Kozmonot 12. Yarışma İpuçları

12. Yarışma İpuçları 1- O, bir esere başka bir boyut kazandırdı. 2- Onun üzerinde, 1’den …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle