Hareketsiz Kalma Durumu – Tonik Hareketsizlik

Tonik Hareketsizlik (Tonic immobility) halinin hayvanın korku kaynaklı sempatik sinir sisteminin yavaşlaması, geçici kısmi felç geçirmiş gibi davranışlar göstermesi ve çevresel olaylara tepki göstermemesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. (Jones, 1986). Başka bir ifadeyle kısaca canlının ölü taklidi yapmak için kendini felç durumuna getirmesi olarak tanımlanabilir.

Özellikle köpek balıklarında görülen ilginç bir durum. Köpek balıklarını kafa tarafından yukarıya 180 derece ters çevirince salgıladıkları kimyasallar geçici felç geçirme yani tonik hareketsizlik durumuna sokuyorlar. İlginç bir şekilde bu durumu bilen katil köpek balıkları beyaz köpek balıklarını tonik hareketsizlik durumuna sokup avlıyorlar.

Köpek Balığı Tonik Hareketsizlik Durumu

Hayvanın hareketsiz kalmasının nedeni olarak, korku durumuna karşı savunma amaçlı yaptığı içgüdüsel bir doğal davranış olduğu sanılmaktadır (Elrom, 2001).

Aşağıda bir tavuğun tonik hareketsizlik durumunu izleyebilirsiniz 🙂

Kaynaklar

Elrom, K., 2001. Handling and transpontation of broilers-welfare, stress, fear, and meat quality. Israel Veteninary Medical Associatian Vol. 55(3)

Jones, R.B., 1986. Tonic immobility reaction of the domestic fowl : A review. Worlds Poult. Sci. J., 42: 82-96.

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Oxford Üniversitesi’nden Koronavirüste İkinci Dalga İhtimali En Yüksek 10 Ülke

İngiltere’nin önde gelen eğitim kurumlarından ve dünyanın en köklü üniversitelerinden Oxford Üniversitesi, Koronavirüste (COVID-19) ikinci …

Kriptograf 50. Yarışma İpuçları

50. Yarışma İpuçları 1- O, bir filozoftur. 2- O, bir yazardır. 3- O, değişik bir …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle