Helvetia Kimdir?

Helvetia İsviçre’nin ulusal sembolü olan bir kadın figürüdür. İsviçre’nin resmi adı da Confoederatio Helvetica”dır. Uluslarası kısaltması olan “CH” buradan gelmektedir.

Genellikle bir elinde mızrak, diğer elinde İsviçre bayrağı olan kalkan ve başında defne çelengi ile tasvir edilen bir alegoridir. Sanat tarihinde pek çok eserde kullanılan mızrak, diğer silahlar gibi gücü sembolize eder.

Helvetia ismi, Roma tarafından fethedilene kadar İsviçre Platosu’nda yaşayan “Helvetii” olarak bilinen Galya kabilesinden türetilmiştir.

18. yüzyılda, İsviçre’nin “Helvetyalılar” olarak tanımlandığı zamana kadar, İsviçre’de bulunan kantonları simgeleyen farklı alegoriler kullanılırdı. Helvetia karakteri, ilk olarak 1672”de, Johann Caspar Weissenbach”ın, 100 amatör aktör ile 3000”den fazla izleyicinin önünde sergilenen “Eydgnosssisches Contrafeth” isimli drama oyununda kullanılmıştır. Sonraları resmi olarak İsviçre Federal Sarayın”da, paralar ve pulların üzerinde görülmeye başlanmıştır.

Helvetia heykeli, Lozan Adalet Sarayı’nın ana giriş kapısının üzerinde bulunur. Adalet Sarayı’nın ön avlusunda bulunan İsviçre’li halk kahramanı William Tell’in heykeline tepeden bakmaktadır.

Helvetia ismi, geçmişten günümüze kadar, otel, restaurant, süt ve saat gibi ürünlerin markası olarak kullanılmıştır. Ayrıca popüler bir yazı fontu olan “Helvetica” adını buradan almaktadır.

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

La Casa de Papel 4. Sezonundan Yeni Fragman

Yayınlanmasına çok az bir süre kalan Netflix yapımı La Casa de Papel’in 3 Nisan’da izleyici …

Kriptograf 42. Yarışma Cevabı: Lahori, Lahor Şalı

Cevap Lahuri, Lahor Şalı veya Lahuraki. İpuçlarında bahsedilen kişi Rum asıllı Zarifi Ailesi’ne mensup Yorgo …

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir