İşte Karedeliğin İlk Fotoğrafı!

Daha önceki yazımızda 10 Nisanda bilim insanlarının oldukça önemli bir duyuru yapacaklarını yazmıştık. EHT (Olay Ufku Teleskopu) Projesi’nde çalışan astronomlar 2017’den beri kara deliklerle ilgili sürdürdükleri çalışmaların sonucu olan dünyamızdan 50 milyon ışık yolu uzaklıkta bulunan Virgo A Galaksisinin merkezindeki kara deliğinin ilk fotoğrafı ile ilgili olduğunu ve bunun açıklanması olduğunu gördük.

İşte EHT ile çekilmiş Virgo A Galaksisinin merkezindeki karadeliğin beklenen fotoğrafı!

EHT tarafından çekilen Messier 87 Kara Delik Fotoğrafı

Karadelik Saat Yönünde Dönüyor

Fotoğrafta kütlesi Güneş’in kütlesinden yaklaşık olarak 3.5 milyar kat daha büyük ve Dünya’dan 54 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan M87 Kara deliğinin saat yönünde döndüğü açıklandı.

Samanyolu Galaksisinin Kara Deliği Neden Yayınlanmadı?

Aslında beklentiler bizim galaksimizin merkezinde bulunan kara deliğin fotoğrafı üzerineydi ama beklenen olmadı.

Sunumda Galaksimizin merkezindeki karadeliğin (Sagittarius A*) M87’ye göre bin kat daha yakın olmasına karşın bin kat küçük ve bin kat daha hızlı olduğu için M87’ye odaklanıldığı bildirildi.

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Kozmonot 19. Yarışma İpuçları

19. Yarışma İpuçları 1- Bu, yirmiden fazla ülkede, farklı sektörlerde faaliyet gösteren bir şirkettir. 2- …

Friedrich August von Hayek kimdir?

Friedrich Hayek, Avusturya doğumlu ekonomist ve siyaset bilimcidir. Kendisi serbest piyasa ekonomisinin en büyük savunucularından …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle