J. R. Kazallon kimdir?

J. R. Kazallon ünlü Fransız yazar Jules Verne’nin romanı Le Chancellor‘da olayları anlatan kişidir.

Jules Verne bu romanı Fransız ressam Théodore Géricault tarafından yapılmış ve Fransız romantizminin en önemli eserlerinden biri sayılan Medusa’nın Salı tablosundan esinlenerek yazmıştır.

Théodore Géricault‘nun babası tütün ticareti yapan zengin bir tüccardı. Géricault Lycée Impérial‘da okudu. Géricault‘nun en ünlü eserlerinden biri Medusa’nın Salı tablosudur.

Bu devasa tabloda 1816 yılında Moritanya açıklarında kayalıklara çarpan Fransız gemisi Méduse’ün sal yaparak kurtulmaya çalışan çaresiz yolcuları tasvir edilmektedir.

Bu trajedi daha çok bu tablo sayesinde biliniyor. Méduse firkateyni 40 toplu olarak tasarlanmıştı ama gemiye daha fazla savaş topu konuldu. Méduse kelimesi Fransızca denizanası anlamına gelse de gemi adını Yunan mitolojisinde gözlerine bakanı taşa çevirdiğine inanılan, yılan saçlı, dişi canavar Medusa’dan almıştır.

Géricault’nun adını Jules Verne’in Denizler Altında Yirmi Bin Fersah romaninda da görebilirsiniz. Kaptan Nemo’nun zengin resim koleksiyonunda bu ressamın da eseri mevcut.

Ayrıca Le Chancellor romanı Jules Verne’nin macera türü eserlerinden oluşan Voyages extraordinaires yani Olağanüstü Seyahatler koleksiyonunda de yer almaktadır.

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Kozmonot 24. Yarışma İpuçları

24. Yarışma İpuçları 1- O, bir yazardır. 2- Günümüzde de büyükilgi gören bir şey yarattı. …

Kozmonot 23. Yarışma Cevabı: ALFABE

İpuçlarında bahsedilen kişi İhap Hulusi Görey idi. Kendisi Türk grafik sanatının kurucusu kabul edilmektedir. İhap …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle