Kozmonot 14. Yarışma Cevabı: Kardelen Çiçeği

İpuçlarında bahsedilenler, 2009’da tedavüle giren ve günümüzde hâlen kullanılan Türkiye Cumhuriyeti madeni paraları idi. Ülkemizde değerlerine göre 6 farklı madeni para kullanılmaktadır.

Bilindiği üzere ağırlık, boyut ve değerlerine göre küçükten büyüğe şu şekilde sıralandırılabilir: 1 kuruş, 5 kuruş, 10 kuruş, 25 kuruş, 50 kuruş ve 1 Türk Lirası.

Türkiye’nin sahip olduğu doğal güzelliklerin gerek insan eliyle gerekse küresel nedenlerle zedelenmesine, yok olmasına dikkat çekmek ve toplumumuzu bu konuda uyarmak için 1 Kuruş’un üzerine boynu bükük Kardelen Çiçeği motifi yerleştirilmiştir.

Bu tasarım Alptekin Bayram tarafından yapılmıştır. Aslı Kaya’nın tasarladığı 5 Kuruş’un üzerinde “Yaşam Ağacı”; Nesrin Schnepf tarafından tasarlanan 50 Kuruş’un üzerinde ise 15 Temmuz Şehitler Köprüsü (Boğaziçi Köprüsü) bulunmaktadır.

3. İpucunda bahsedilen heykeltıraş Barış Kara’nın tasarladığı 10 Kuruş, 25 Kuruş ve 1 Lira’nın üzerinde ise Selçuklu sanatının en belirgin özelliklerinden biri olan kufi yazı geçme desenlerini ve Rumi motiflerini görebilirsiniz.

5 Kuruşun üzerinde bulunan Yaşam Ağacı’nı ise Rusya’nın federe cumhuriyetlerinden biri olan Çuvaşistan bayrağında görebilirsiniz.

Madeni para tasarımları 2007-2008’de düzenlenen Bir Lira ve Kuruşlar Madeni Para Tasarım Yarışması ile belirlenmiştir.

Bu bilgilerin tamamına Darphane Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Giuseppe Donizetti kimdir?

Giuseppe Donizetti Türkiye’yi 19. yüzyılda Batı müziği ile tanıştıran ve Muzikâ-i Hümâyün‘u yöneterek bandonun gelişmesini …

Kriptograf 72. Yarışma İpuçları

72. Yarışma İpuçları 1- O, bir imparatora hizmet etti. 2- Yüksek askeri rütbeye ulaştı. 3- …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle