Kozmonot 9. Yarışma Cevabı: Trilogium Animae

İpuçlarında bahsedilen yazar Willibald Pirckheimer idi. Willibald Pirckheimer Alman Rönesansının en önemli yazarlarından ve hümanistlerinden biri olup döneminin önemli figürlerinden biridir.

1470’te Eichstatt’ta doğmuştur. Eichstatt’ın armasında şehrin önemli sembolü olan Willibaldsburg Kalesini görebilirsiniz. Willibald Pirckheimer iki dönem Kent Meclisinde aktif rol oynamıştır.

1499 yılında Kent Meclisi tarafından Svabya Savaşı’nda askeri birlikleri komuta etmek için görevlendirilmiştir. Geri döndüğünde şehri tarafından “altın kupa” ile ödüllendirilmiştir.

Kendisi aynı zamanda Kutsal Roma İmparatoru 1. Maximilian’a edebi danışmanlık yapmıştır. Willibald Pirckheimer birçok klasik eseri Almanca’ya, aynı zamanda birçok eseri de Yunanca’dan Latince’ye çevirmiştir.

Bu eserler arasında Batlamyus’un Coğrafya El Kitabı da yer almaktadır. 6. ve 7. İpuçlarında bahsedilen dönemin ünlü ismi ise Albrecht Dürer idi. Kendisi ressam, aynı zamanda bir Rönesans teorisyeniydi.

Ün kazanmasının asıl nedeni ağaç-baskı olarak bilinen gravürlerdir. Döneminin önde gelen İtalyan sanatçılarıyla (Raphael, Bellini, Da Vinci) iletişimde bulunmuş, gelişmiş sanat dünyasını öğrenmek için İtalya’ya seyahatlerde bulunmuştur.

İtalya’ya ikinci seyahati Willibald Pirckheimer tarafından finanse edilmiştir. Albrecht Dürer, Willibald Pirckheimer tarafından seyahati boyunca desteklenmiştir.

Aralarındaki mektuplaşmalar, arkadaşlık ilişkilerine ilişkin önemli bir kaynak niteliği oluşturmaktadır. Albrecht Dürer’in ustalık eserleri olarak kabul gören üç adet gravürü vardır.

Aslan ve köpek görebileceğiniz eser bu üç eserden biri olan “Aziz Hieronymus Çalışma Odasında “idi. Öte yandan Dürer’in eserlerinin çoğunda Pirckheimer’ı görebilirsiniz.

Teolog Ludovicus Pruthenius, ruhun güçleri, tutkuları ve gelenekleri olarak üç bölümden oluşan Trilogium Animae adlı kitabının bir bölümünde insan kafatasının bölümlerini ve bunlara karşılık gelen duyguları incelemiştir.

Günümüzde frenoloji olarak bilinen bir önbilimin ilk örneklerinden birini bu kitapta görebiliriz. Ludovicus Pruthenius kendi frenoloji hipotezini tasvir etmek için bir resim kullanmıştır.

Resimdeki yüz, Willibald Pirckheimer’e aittir ve gravür yakın arkadaşı Albrecht Dürer tarafından yapılmıştır. Bu gravürde, kafatası beş bölüme ayrılmıştır ve bunlar harflerle gösterilmiştir.

Her harf belirli bir özelliği (hafıza, fantezi, hayal gücü, sağ duyu..) işaret etmektedir. Aynı zamanda bu kitabın basılmasını sağlayan kişi dönemin ünlü matbaacısı ve kuyumcusu Anton Koberger’dir.

Anton Koberger aynı zamanda Albrecht Dürer’in vaftiz babasıdır. Willibald Pirckheimer’ı 100 milyar Mark’ın üzerinde görebilirsiniz.

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Kriptograf 78. Yarışma İpuçları

Yarışma İpuçları 1- O, bir askerdir. 2- O, bir yazardır. 3- Onun adını taşıyan bir …

Charles Foster Kane Kimdir?

Charles Foster Kane ünlü Amerikalı yönetmen Orson Welles’in ilk uzun metrajlı filmi olan “Yurttaş Kane“in …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle