Kriptograf 40. Yarışma İpuçları

40. Yarışma İpuçları

1- O bir komutandı.

2- Alanındaki en yüksek ünvana ulaştı.

3- Belgesel ve kitaplara konu oldu.

4- Dünya onu doğduğunda verilen adıyla değil başka bir adla tanıdı. Bu kişinin doğduğunda verilen adını bulunuz.

Cevap

Lilian Alicia Marks detaylı bilgi için tıklayınız.

Önemli Hatırlatma

Sayfamız sadece kriptograf yarışması için yardımlaşma platformu olarak faaliyet göstermektedir. Yorumlarınızda lütfen paralı ipuçlarını paylaşmayın. Bu tür paylaşımlar (ticari faaliyeti engelleyen) yapılmasının ve istenmesinin yasak olduğunu hatırlatır, başarılar dileriz.

Yarışma Hakkında

Kriptograf yarışmasında yarışmacılara 4 adet video ipucu veriliyor ve bu ipuclarını kullanarak sorulan soruyu bulmanız gerekiyor. Her yarışmacının 3 cevap hakkı bulunmakta ve cevap bulunduğu anda yarışma bitiyor. Yarışmanın ödülü cevap bulunana kadar belli bir miktarda artış gösteriyor ve cevabı ilk bulan kişiye veriliyor. Ayrıca ekstra cevap hakkı ve belli zamanlarda yayınlanan yeni ipuçları belirli bir ücret dahilinde kullanıcılara veriliyor.

Uygulamayı indirmek için:

Sayfamızda yayınlanan yorumlar, yorum sahiplerinin sorumluluğundadır. Kaldırılmasını istediğiniz yorumlar için bostabure@gmail.com adresine mail atmanız yeterlidir.

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Kozmonot 19. Yarışma İpuçları

19. Yarışma İpuçları 1- Bu, yirmiden fazla ülkede, farklı sektörlerde faaliyet gösteren bir şirkettir. 2- …

Friedrich August von Hayek kimdir?

Friedrich Hayek, Avusturya doğumlu ekonomist ve siyaset bilimcidir. Kendisi serbest piyasa ekonomisinin en büyük savunucularından …

Abone ol
Bildir
guest
98 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Onur

Sezar kardeşim allah rızası için bana yardımcı olabilirmisin bidaki yarışmaya nerden bulmam gerek cevabı kardeşim allah rızası için yardımcı ol bana durumum kötü kardeşim sana çok dua ederim nerden araştırmam gerek allah rızası için soylermisin kardeşim buradaysan

Suspicious

Ne hikmetse 1. ve 36. , 21. ve 28. , 23. ve 40. yarışmaları aynı kişiler bilmiş. Bu platformda yorum yazan arkadaşlardan bu yarışmayı kazanan var mı acaba?

Alladin

Bu bahsettiğin kişilerin ikiside burada yorum yazıyor bro zaten

murat yalcin

arkadaslar ben olayi çozdum hersey bi düzmece besbelli cunku verdikleri ip uclari hep yaniltici bu kadinin komutanligi nerede ve parali ip ucunda ise daha yaniltici seyler yaziyodu hepsi para tuzagi gercekte bi paranin oldugu da belli deyil akilli olun ayik olun hersey bi oyun

Onur

Helal olsun kardeşim sana senin lafına baktım sildim ailemin lafına bakmiyordum sildim allah razı olsun senden kardeşim

Tuğrul Bey

Her şeyi çözmüş tüm sır açığa çıktı (!)

Tuğrul Bey

Helal olsun valla bulan arkadaşı tebrik ediyorum, tahminimce wikipedia ingilizcedeki tüm komutan kategorilerine bakmış biri olabilir. Valla helal olsun. Açıkçası ingiliz balerin olacağını hiç ama hiç düşünmediğimden tarihteki tüm komutanlara bakmakla yetindim. Komutanlarla ilgili olmayacağı fakat komutan olarak düşünmediğim biriydi. Hatta Edinburgh Dükü (Prince Philip)’ne bile baktım. Aynı kategoride yer alıyorlardı ve hiç ama hiç balerin olan bir kadının komutan olacağını düşünmediğimden bakmadım. Netice olarak “komutan” kelimesinin bize tarihin savaş dehalarını getirdiği ve hepsininde erkek olacağı düşüncesi olduğundan hiç ama hiç beklemiyordum. Neyse sağlık olsun madem. Tüm ipuçlarını açtım sonuncusunu açamadan yarışma bitti son ipucu neydi bilmiyorum ama “o bir… Devamını Oku »

Emel

Umutlar 41.yarışmaya kaldı artık…
Tuğrul Bey,biz bir grup yarışmacı,Telegram uygulaması üzerinden fikir alışverişi yaparak soruyu çözmeye çalışıyoruz.Sizin de iyi bir araştırmacı olduğunuzu düşünüyor ve aramıza davet etmek istiyorum.Daha önce de buraya yazıp sizi davet ettim,ancak yorumum onaydan geçip yayınlanmadı.Umarım bu kez yayınlanır.

Mustafa

Kardeşim bende katılmak isterim arastirip duruorum alırsanız sevinirim

Tuğba

Açıklayıcı cevabı dört gözle bekliyorum bulan arkadaş da nasıl buldu hayret ilk ipuçları hep yanıltıcı daha önce de tütüncünün oğlu dediklerinin babası bankacı olduğu yazıyordu kaynaklarda

Fuat

Komutan dediler balerin çıktı

Oktay

Cevap bulundu sonunda.

Hyy

Sir Winston Leonard Spencer denendi tam da uyuyordu sanki

Sarp

Aslında bu sorunun cevabına Hz. Yusuf yakışır diye düşündüm olmadı Hz. Yusuf Mısır a gittiğinde ismi yuzarzif oldu komutan da oldu mevki makam sahibi oldu yükseldi yani siz ne dersiniz?

Tuğrul Bey

Yeni ipucu gelene kadar pes ettim gençler tüm denenmiş sağdan soldan bulduğum isimleri yazıyorum işinize yarar belki: Maurice of Nassau François Marie Arouet Muhammad bin Dawud Chaghri Mac Bethad mac Findlaich Mete Han Oğuz Han Mao-Tun Alexander III of Macedon Nuruddin Muhammed Salim Selim Şah Thomas Albert Blamey Ahmed Muhiddin Piri Rodrigo Diaz de Vivar Modu Chanyu Idi amin dada oumee Arthur Wellesley Horatio Nelson Paul Emil von Lettow-Vorbeck Gebhard Leberecht von Blücher Selahaddin Yusuf Bin Eyyub Ali Rıza oğlu Mustafa Emiliano Zapata Salazar Dwight David Eisenhower Jean-de-Dieu Soult Fritz Erich Georg Eduard von Lewinski Hermann Wilhem Göring Loseb Besarionis… Devamını Oku »

kürşat

uluğ bey denedim olmadı

tugba nur

mustafa fevzi

Umut

değil

Hmyr

Ya arkadaş cevapları bulanlar nasıl buluyor anlamıyorum kaç gündür okumadigim kişi kalmadı yok yok yok bulamıyorum

Umut

adolf hitler deneyen oldu mu

Fuat

Denendi

Fuat

Cevap ” Ali Rıza oğlu Mustafa” olmalı

Umut

değil denendi daha önce

Çiğdem

Mustafa yazan oldu mu?

Hüsnü avcı

# ismail enver denendi.

iber

Joseph Alois Ratzinger denendi

Umut

Aybeg diye birisini denedim memlüklerden ama olmadı

müslüm

halid bin velid denendi olmadı

Mesut

Zeki Velidi Togan birebir tutuyor ana olamdı. Başkurt devriminde komutanlık yapıyor . İlk adı Ahmet Zeki ayrıca belgesel ve kitaplara konu oluyor ayrıca tarih Ordinaryus prof ünvanı var ancak kabul etmedi

Tuğrul Bey

Öyle biri ki hem komutan hem doğum adı tanındığı adından farklı fakat komutanlık yapıp da başka bir şeyde unvan kazanmış olabilme ihtimali de var. Çok geniş yelpaze var şu an. Kesin şudur diyeceğimiz biri ben daha bulamadım. Biraz daha eleyici ipuçları lazım.

Ömer

Aynen ben de öyle düşünüyorum Tuğrul Bey. Herkes generallere, mareşallere odaklanıyor. Akademik unvana sahip birisi de olabilir. Mesela ben Ordinaryüs Profesör Süreyya Tahsin Aygün diye birisini buldum. Kurtuluş savaşında komutanlık yapmış. General rütbesi de var. Fakat doğum ismi farklı değil. Yani böyle birisi de olabilir.

Umut dizlek

Gazi Osman paşa denendi.

Hüseyin

cavaptan o kadar emindim ki kesin bu dedim barbaros hayrettin paşa asıl ismi hızır reis annesi ingiliz ama olmadı hızır reis değil barbaros hayrettin paşa denemedim ama

Oktay

Aynısı yarışma başladıktan 5 dk sonra denedim. Ben de cevaptan çok emindim bütün özellikler tam uyuyordu ama olmadı çok şaşırdım.

Kerem

Jul sezarin evlatlık oğlu august sezar doğduğu daki isim farklıymış denendi olmadı

Kayıp

Henry moseley olabilir mi? (Henry Gwyn Jeffreys Moseley)

Hasret

Denendi yanlıs

Ömer

Değil

Sevda

Acaba soyadı ile birlikte mi yazalım yoksa sadece ismini mi?

jeysus

mareş titonun kimliğine bile baktım belgesel ve kitaplar da var hakkında ama o da değil

Onur

Alamein Viscount Montgomery denendi

Fuat

Ben pes ettim

Fuat

Adolf Schicklgruber ( Adolf Hitler) denendi ❌

Mr. Llby

Çan kay şek diye biri var bi bakın olma ihtimali var gibi

Burak

Maalesef değil denedim

Mr. Llby

Ekstra ipuçlarını bilsek daha iyi olurdu ama ücretli olunca açtıran adam neden paylaşsın

Şairali.55

Paylaşıldığı an iptal oluyor soru

Abdulsamet

Japon Komutan Çomora değil arkadaşlar denendi.

Özhan

Büyük İskender, Hannibal,Julius Caesar,Charlemagne,Selahaddin Eyyübi,Cengiz Han,Timur,Yavuz Sultan Selim,Kanuni Sultan Süleyman,Büyük Petro,George Washington,Napolyon, Simón Bolívar, Erich Ludendorff(Erich Friedrich Wilhelm Ludendorff)●■■!! Mustafa Kemal Atatürk, Erich von Manstein(Erich von Lewinski)!!!!!!!!!■■■ Dwight D. Eisenhower, Georgy Zhukov(Georgi Konstantinoviç Jukov) Amiral Nimitz ( Chester William Nimitz) Vo Nguyen Giap (Võ Nguyên Giáp),Emiliano Zapata Salazar
Jean-de-Dieu Soult
Fritz Erich Georg Eduard von Lewinski
Hermann Wilhem Göring
Alexander 3 of Macedon
Loseb Besarionis Dze Jughashvili
Selahaddin Yusuf Bin Eyyub
Gaius Julius Ceasar
Temuçin
cevapları denendi

Ruzgar

Büyük iskenderi ne olarak denedin

Özhan

Alexander 3 of macedon

Aras

Cevap bırakmadım desen birader

Özhan

Hepsini ben girmedim
Yazılan cevapların çoğunu oraya yazdım

Hüseyin

Douglas MacArthur olabilir cavap hakkı olanlar yazsın

Rumeysa

Denedim yanlış cevap

Samet

Arkadaşlar ipucularında şaşırtma var yorumda hepiniz şaşırmışsınız. O bir komutandı. Alanındaki en yüksek ünvana ulaştı. Bu alanı askerlik olarak düşünüyorsunuz. Farklı düşünmeye çalışın. Bu arada Cengiz Han yani Temuçin denendi

Ahmet

Mantıklı teşekkürler.

Adem

Maresaller olabilir adam en yüksek askeri unvana ulaşmış diyor

Ömer

Ben de öyle düşünüyorum. Askerlik alanında değil de başka bir alanda yükselmiş olabilir. Mesela adam akademik alanda profesörlüğe yükselmiştir. Savaş çıkmıştır. Savaşta komutanlık yapmıştır. Herşey olabilir.

Fuat

Ernesto Rafael Guevara de la Serna (CHE) denendi

Şeyda

Fevzi Çakmak – Türkiye

Henri Philippe Pétain – Fransa

Josip Broz Tito – Yugoslavya

Muhammad Ayub Khan – Pakistan
Denendi

Atiye

Herkes boyle yazarsa tekrar denememis oliruz

Şeyda

Kesinlikle

Emirhan Temiz

Celaleddin Harezmşah (Mengüberti) denenmiştir…

Ömer

Osmanlıda sonradan müslüman olup orduda mareşalliğe kadar yükselen bir kaç tane paşa var. Ömer Lütfi Paşa gibi. Fakat haklarında belgesel yok.

Misafir

Aramaya Ne Yazıyorsunuzda Bu sonuçlara Ulaşıyorsunuz Yardım Edebilecek Var mı

Fuat

Obayi yaba şiki bumbamba yazıyoruz bunlar çıkıyor

Tuğrul Bey

Emiliano Zapata Salazar
Dwight David Eisenhower
Jean-de-Dieu Soult
Fritz Erich Georg Eduard von Lewinski
Hermann Wilhem Göring
Alexander 3 of Macedon
Loseb Besarionis Dze Jughashvili
Selahaddin Yusuf Bin Eyyub
Gaius Julius Ceasar
Temuçin
cevapları denendi ve olmadı.

Şeyda

Bende mustafa kemal atatürk ü denedim olmadı

Mehmet

Atatürk doğarken Mustafa idi Kemal. Sonradan eklendi

dilek

Kemal öz du denendi

SEYFETTİN

Neye göre araştırdın dın bu isimleri

Emre

Shuja-ud-din ( Timur ) denendi .

Tuba

Belgesel oldu diyor her komutan belgesel olmamış ki

Sema

Belki komutanlik dışında yaptığı bir şey ile çekilmiş olabilir

muhammet

Temuçin

damlitsa

ben kaptan-ı deryalık yüzünden barbaros hayreddin paşayı denedim, doğum adı hızır ama olmadı

Hasan

Alman komutan Fritz Erich Georg Eduard von Lewinski’yi dener misiniz? Benim hakkım bitti.

Kader

Denedim yanlis

ATATÜRKCÜ

denedim gardaş oda değil bunlar hiç olmadık insanları başımıza çıkartıyolar böyle sorumu olur. komutan dediğin MUSTAFA KEMAL ATATÜRK olur başkası olma ihtimalı yok aslını düşünen yanlış düşünür. dünyada tek bilinen bu dur başkası kimse olamaz.

Nur

Bence de ip uçları ona götürüyor ama denedim yanlış diyor doğduğunda nasıl isimlendirilmiş çağrılmış ise o u yazdım ama kabul etmedi

Murat

Josef Stalin’in de doğum ismi farklı. Denenmiştir.