Kriptograf 43. Yarışma İpuçları

43. Yarışma İpuçları

1- Onun bir hayvan adını içeren bir lakabı vardı.

2- Yazıları onun başkentten gönderilmesine sebep oldu.

3- O, küçük olarak tanındı.

4- Takma adlarının birinde bir aletin adını kullanmıştır. Bahsettiğim kişinin bu takma adını yazınız.

Cevap

Aleksandr Molotov detaylı bilgi için tıklayınız.

Önemli Hatırlatma

Sayfamız sadece kriptograf yarışması için yardımlaşma platformu olarak faaliyet göstermektedir. Yorumlarınızda lütfen paralı ipuçlarını paylaşmayın. Bu tür paylaşımlar (ticari faaliyeti engelleyen) yapılmasının ve istenmesinin yasak olduğunu hatırlatır, başarılar dileriz.

Yarışma Hakkında

Kriptograf yarışmasında yarışmacılara 4 adet video ipucu veriliyor ve bu ipuclarını kullanarak sorulan soruyu bulmanız gerekiyor. Her yarışmacının 3 cevap hakkı bulunmakta ve cevap bulunduğu anda yarışma bitiyor. Yarışmanın ödülü cevap bulunana kadar belli bir miktarda artış gösteriyor ve cevabı ilk bulan kişiye veriliyor. Ayrıca ekstra cevap hakkı ve belli zamanlarda yayınlanan yeni ipuçları belirli bir ücret dahilinde kullanıcılara veriliyor.

Uygulamayı indirmek için:

Sayfamızda yayınlanan yorumlar, yorum sahiplerinin sorumluluğundadır. Kaldırılmasını istediğiniz yorumlar için bostabure@gmail.com adresine mail atmanız yeterlidir.

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Kriptograf 73. Yarışma İpuçları

73. Yarışma İpuçları 1- Onun babası bir askerdi. 2- Adını taşıyan bir yayın mevcuttu. 3- …

Giuseppe Donizetti kimdir?

Giuseppe Donizetti Türkiye’yi 19. yüzyılda Batı müziği ile tanıştıran ve Muzikâ-i Hümâyün‘u yöneterek bandonun gelişmesini …

Abone ol
Bildir
guest
174 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Gksu

Tekrar merhabalar, Çözümü nasıl bulduğumu dilerseniz paylaşacağımı söylemiştim. Olabildiğince ayrıntılı şekilde yazmaya çalışacağım. Bu sayfada bazı arkadaşlar “Parvus Efendi olabilir” yazmış. Maalesef bu kadarı cevabı bulmaya benim için de yeterli olmadı. Latince “parvus”un küçük anlamına geldiğini bildiğim için yarışma yayımlanır yayımlanmaz aklıma Alexander Parvus gelmişti. Ayrıca geçmişte okuduğum kitaplardan Molotov’u yakından tanıyordum ve çekiç anlamına geldiğini biliyordum. Alet adı diyince de aklıma direkt Molotov gelmişti. Ancak benim tanıdığım meşhur Sovyet siyasetçi Molotov’un, yani sizin Stalin ile ilgili bir şeyler okurken gördüğünüz Molotov’un konuyla ilgisi yok. Sadece alet ismi olarak aklımın bir kenarında duruyordu. Ben yarışmanın ilk dakikalarında aklına Parvus Efendi… Devamını Oku »

Tuğrul Bey

Teşekkürler 🙂

Canan

Verdiğin bilgiler için teşekkürler arkadaşım. Şahsen bütün ipuçlarını açtırdım cevaba çok yakındım ama malesef kazanamadım. Tebrik ediyorum seni. Kazandıgın parada sonuna kadar helal olsun ( bunu kendi şahsım adına söylüyorum) dediğin gibi para verip ipuçlarını açtırıyoruz. Ama aramızda fesat arkadaşlar malesef ki var. Olsun canları sağolsun diyelim. Bundan sonraki yarışmalarda herkese başarılar diyelim..

Sezar

Tebrikler. Artık her yarışmayı korkarak araştıracağım. Gecenin 3’ünde benden başka hangi manyak arayıp buldu diye düşüyordum 😀 Tanıştığıma memnun oldum.

Soner

Arkadaslar, bunlar bir çete.. paranızı soyup, kendi yollarını buluyorlar.. Sonra da burda kriptografı müdafaa’ya kalkışıyorlar. App’i silin, bunlara gereken cevabı verin.

Gksu

Selam arkadaşlar, yarışmanın kazananı olarak sizinle cevabı nasıl bulduğumu paylaşabilirim. Faydalı olacağını düşünürseniz adım adım anlatabilirim. Aylardır uğraşan ama yarışma kazanamayan arkadaşların umutsuzluğa kapılıp okuma ve araştırma yapmaktan vazgeçmesi üzücü olur. (Yarışma bitti diye bu sayfaya bir daha kimse bakmayacak olabilir, ama bu mesajımı gören ve gidiş yolumu öğrenmek isteyen olursa lütfen yorum yazsın.)

Parvus

Neden olmasın:)

Emel

Böyle bir açıklama yaparsanız, seviniriz elbette!.. Şimdiden teşekkürler…

Tuğrul Bey

Tebrikler kardeşim. Ama bilmiyorum her an bir linç yiyebilirsin burada bulamayıp sinirlenenler, söylenenler çok. Böylelerine iyilik bile yapmayacaksın aslında.

Tuğrul Bey

Malum sen bu kişilere göre baştan belirlenmiş bir kazanansın, hatta orada onlar için çalışan birisin. Her an bir laf yeme laf sokma çabası söz konusu bulamayınca deliriyorlar.

Tuğrul Bey

Şahsen cevap açıklandıktan sonra bile gerçek cevabı karıştırdım, başka birini buldum gösterdim diye “her şeye salça” oluyomuşuz. Lakin bakınca internetten bulunmadığını söyleyenlere göre ipuçlarının yüzde doksanı wikipedia’da Parvus isimli kişi de yazıyor açıp okumadıklarından; sana her an bir laf etme söz konusu. Aynı zamanda Parvus’tan sonra Molotov ismini kullandığı da internette bir web sitesinde yazıyor (makale olarak: http://nek.istanbul.edu.tr:4444/ekos/TEZ/48062.pdf) Bunlara göre hiçbir yerde Türkçe olarak yazmıyor. Dertleri, armut piş ağzıma düş mantığı olduğu için bulamayınca böyle yapıyorlar.

Tuğrul Bey

Bu arada gerçekten kazanan kişiysen de eline sağlık, tebrik ederim gerçekten. Burda bazı yazan arkadaşlar da bi konu altında bana Parvus’a baktınız mı demişti bir arkadaş, o da ulaşmış hatta buraya “bakın isterseniz” diye de önermişti onun da eline sağlık yaklaşmış ama kaçırmış.

Gksu

Tekrar merhaba, yeni bir mesaj yazıp anlattım nasıl bulduğumu. Herkes görebilsin, yorumlarda kaynamasın diye ayrı bir mesaj olarak yazdım. Dediğiniz gibi “iyilik yap denize at” durumu söz konusu oluyor bazen. Olsun, biz yine de doğru bildiğimizi yapalım.

Onur

Sezar kardeşim keşke sen bulsaydın ben hiç kazanamadım kardeşim 800 tl param gitti toplam bi arada bana yardımcı olsan kardeşim bende kazansam

Sezar

Bu utanç bana yeter arkadaşlar 😀 4 tane yarışma kazandım ama 7-8 tanesini böyle küçük hatalar yüzünden ıskaladım aahahahahshahah Bu utançla yarışamam artık. ELVADAAAAAAA 😀

Sezar

Kabul edelim hepimiz mal olduk 😀 😀

Parvus

Bb

Sezar

Ulan hepimiz ters köşe olduk ahahaahhahahahaha Cevap Parvus Efendiymiş Bunu beklemiyordum. Helal olsun “Gözlüklü Adam” Gecenin bi vakti keyfim yerine geldi. Herkesin bildiği bulduğu adam çıktı. Biz de yok şöyle Molotov yok böyle Stalingrad diye ahkam kestik burada. Gerçekten helal olsun

Tuğçe

Soru da cevap da gayet net. Adama aleksandr çekiç demiyorlar. Aleksandr molotov olarak biliniyor. Rusçada çekiç demek yani. Detaylı araştırma yapan kazanıyor.

soner

KRIPTOGRAF ‘ı silme kampanyası başlatalım mı ? Haydi siliyoruz.

Kullanıcı38

Tuğrul bey sen yarışmanın sahibimisin kardeşim ne boş muabet yapıp millete salça oluyosun herkez fikrini söylüyo

Tuğrul Bey

Ben fikrimi söyleyemez miyim?

Muhsin

Arkadaşlar bilemedik diye yarışmaya veya ona buna suç atmayalım. Bende buldum cevabı lakin üstünde durmadım demek ki biraz daha detaylı araştırma yapmam gerekiyordu. Peki madem şikayet ediyorsunuz cevap olarak alexandr molotov ya da sadece molotov yazıp elenen var mı varsa söyleyin madem boşu boşuna kimseyi suçlamayın bence

soner

Arkadaslar, Lütfen artık hiç kimse burada Kriptograf’ı savunma telaşı içerisine düşmesin. Düşerseniz gercekten cok yazık olur. Bariz bir şekilde suça iş birliği ve ortaklık yapmış olursunuz. Bakınız soru cok açık ve cok net, gayet anlaşılır ve Türkçe.. Ne diyordu soruda “alet adını içeren takm ad kullanmıştır, kişinin bu takma adını yazınız” .. Bunu diyordu değil mi ? Herkes de buldugu alet isimlerini yazdı. Hatta çekiç bulup yazanlar var ama doğru kabul edilmedi. Doğru kabul edilmedi çünkü kriptograf bir bilgi yarışmasının ötesinde, ayak oyunları ve kelime oyunları ile olayı zorlaştırıyormuş pozisyonunda durmayı ve o pozisyonda mümkün oldugunca cok durarak sözde kalite… Devamını Oku »

Tuğrul Bey

Tamam da dostum adamın kullandığı takma adı zaten bu. Doğum adı farklı, kullandığı takma adı direkt olarak bu.

soner

Yazdığım sanırım cok net anlaşılamamış, o sebeple tekrar etmekte de fayda doğmuş olabilir.. Üstüne basa basa bir daha söylüyorum, kriptografı şu an böyle bir durumda heyecanla savunma telaşı içine girmek, tam manasıyla suça ortaklık etmek manasına gelir. Ve kimse bunu sebepsiz yere yapmaz. Bir daha yazıyorum ki iyice anlaşılsın.. Soruda bir alet isminin takma isim olarak kullandılgından bahsedilerek devamında da bu takma isim sorulmuş. “Takma adlarının birinde bir aletin adını kullanmıştır. Bahsettiğim kişinin bu takma adını yazınız ” denilmiş. Bunu sorup, sonra da “Molotov” cevabını yahut “çekiç” cevaplarını kabul etmemek ahlaki değildir. Bunu yazıp sonrada “ben Rusca bir takma isim… Devamını Oku »

Tuğrul Bey

Aynn knk

Soner

Hah sen de yola gel şöyle.. ben de seni o Hırsız çetesinden sanmıştım, değilmişsin.

Tuğrul Bey

Brom iyi güldürdün beni sağlam komedyensin

serkanbayraktar

Kaç gündür uğraşıyoruz para harcayıp ipucu alıyoruz çıkan cevaba bak. baya dalga geçiyor bunlar bizimle, kendi paralı elemanları da gelip burada savunmasını yapıyorlar utanmadan.

Sezar

ağlayacak olanlar başka kapıya gitsin lütfen. burası ağlama duvarı değil 😉

tuba

Ya böyle cevap mı olur, resmen milleti dolandırıyorlar artık ayıp ya!
-Takma adlarından birinde bir aletin adını kullanmıştır diyor ama cevap “aleksandr molotov” çıkıyor böyle sahtekarlık mı olur?

Ben tüketici heyetine başvurup şikayet etmeyi düşünüyorum, artık bu yaptıkları zor soru sormak değil resmen sahtekarlık, hem paramızı hem zamanımızı çalıyorlar.

Gizliçocuk

Valla ya böyle cevap mı olurmuş yazık be

skb

Bal gibi de olur molotov çekiç demekmiş işte sorun ne sorun neeeeeeee…haset şeytani bir haldir kurtulmanın çaresine bakın derim…yazık

tuba

kriptograf çalışanları gelmeye başladı

Tuğrul Bey

🙂 Sakin olun kimse burada çalışan falan değil. Aslında ipucundaki olayı size belirtmeye çalışıyorlar. Mesela, ekstra ikinci ipucu: Burada şehrin işgal altında olabileceğini çıkarmak gerekiyor. Yani bahsedilen kişinin düşman nitelikli olabileceği. Merak etmeyin cevap açıklanmadan önce ikinci ipucunun (ekstra olan) ben de diyordum bu ne işime yarayacak. Aslında size çağrışımları getirtiyor. Direkt bilgiden ziyade oradaki çağrışımı bulmanız gerekiyordu. Bu kişiyi Türkçe kaynaklarda tam detaylı vaziyette bulamazsınız. Ama wikipedia ingilizce kısmında tam olarak bilgileri mevcut. Aşağıda da bir arkadaş zaten bunu belirtmiş. Hayvan lakabı da vardı: “Iron Arse”, yaşadığı şehir Stalingrad veya Alman işgaline uğramış bir kent. Molotov kokteylleri o zamanlar… Devamını Oku »

Gizliçocuk

Ya sildim oyunu yatırmam daha da hiç bir oyuna para hepsi saçmalamışşşşşşşşşş

Sami

Molotof kokteyl

Tuğrul Bey

Vyaceslav Molotov (rusça: Çekiç).Ben bu adamı Josef Stalin’e bakarken okudum. Şahsen hayvan adlı lakabı ve küçük olarak tanınmıştır ibaresini göremeyince es geçtim. Ona bakılırsa aynı mantıkla Josef Stalin Koba (çivi) lakabı da var. Fakat okuduğum bilgilerde hayvan takma adı vb. görmediğim için bu kişi olamazdır diyip geçtim. Açıkçası tüm ibarelere uyan tek tek uyumlu kişilere bakmaya gayret ettim. Şu an gerçek anlamda sorunun cevabını tüm ipuçlarına uyacak şekilde araştırdığım için böyle olabileceğini düşünmedim. Neyse bulmuş kadar hissettirdi diye sevineyim mi; yoksa tek tek her gördüğüm alet adını denemediğim için üzüleyim mi bilemedim.

Sezar

yazık sana da kardeşim. hep direkten dönüyosun 😀 ben de okudum bu adamı, ama dalgınlığıma gelmiş. Aleksandr Soljenitsin’in Gulag Takım Adaları kitabındaki isimlerin listesi var kitabın başında teker teker bakmaktım. adamın biosunda cevabı nasıl göremedim bilmiyorum. yarışmanın 5-6. günü buldum bunu inceledim. olmayınca olmuyor. Allah nasip etmiyor işte :)))

Sezar

başkent dediği de büyük ihtimalle stalingrad (st petersburg) rusyanın eski başkenti. bunu bile biliyordum, öyle aradım ama bulamadım. herkesi yanıltan şeylerden biri de buydu sanırım. tuğrul kardeş sana da bi kere kazandıralım şu yarışmayı artık 😀

Tuğrul Bey

Hayırlısı hacı genel kültür için güzel ya yarışma araştırırken bilgi ediniyorsun dediğim gibi biraz da o yüzden yarışıyom yoksa çok can atmıyorum bulayım diye ama bu yarışmada çok merak etmiştim cevabı meğersem üstünden geçmişiz sağlık olsun tekrardan kazanan arkadaşın da eline sağlık.

Tuğrul Bey

Evet, ekstra ipucuyla bağdaşan yer orası. Almanya’nın Stalingrad Muharebesi diye de geçiyor. O zamanlar Adolf Hitler ve Stalin’in Kızıl Ordusu muharebe ediyor falan. İşte detaylı araştırmayla aklımıza çağrıştıracağımız şeyler olmalıydı cevap. Ya düşman olan en büyük Rusya’dan bir yazar ya da Almanya’da yaşamış etmiş Yahudi bir yazar da olabilirdi. Bu iki seçeneği veriyordu. Aslında elememizi istediği kısım”yokolmuştur” ibaresi yani düşman bir kentte yaşıyor Almanya o sıralar sefer düzenlemediği işgal etmediği yer yok.

Sezar

bir de wikide yazıyor adamın hayvan lakabı. iron arse (demir eşek shdhshdjhdjshs)

Tuğrul Bey

Aynen yabancı wikide detaylı yazıyor dediğim gibi ben Türkçe kaynaktan baktım bu adama. Öncelik ona bakmıştım yabancı olarak sürekli Almanca gittim. Sağlık olsun.

Sezar

çok büyük boşluğuma geldi. bi yandan derslerin projeleriyle uğraşıyorum bi yandan soruyu araştırıyorum. hayırlısı

Mustafa

Wikipedia ya gir bak.Demir eşsek lakabı yazıyor.

Selin

Bulmuş kadar hissettirmesin bence çünkü yanlış anlamissiniz. Sovyet kurmayı Molotov ile cevapta adı geçen Molotov aynı kişi değil. Cevaptaki Molotov geçen gün burada hakkında yazistigimiz Parvus Efendi’dir. Hepimiz Parvus’u aklımıza getirmistik ama alet ismi taşıyan bir takma adını bulamamistik.

Tuğrul Bey

Haklısın sanırım. Aşağıda eleman bulmuş şimdi baktım da.Çok önceden söylemişti cevabı aslında ben de baktım da olacağını düşünmemiştim. Parvus efendi, ingilizce wikipedia kaynağında var ipuçlarıyla bağdaşıyor. Haklısınız benim yanlış anlamam olmuş.

Zafer Dengiz

Hadiyin oradan şahibeli soru parayı alan baştan belli aleksadı molotov diye alet ismi mi olur. Bu isim google ara alet ismi çıkmıyo r isi çıkyor adam gibi soru sorun molotov diye alet mi olur benim bildiğim çekiç pense vb alet ismidir.yazık bide 2.99 TL millete ipucu açıyor

Tuğrul Bey

https://tr.wikipedia.org/wiki/Vya%C3%A7eslav_Molotov Dostum bu adamı Stalin’i araştırırken ben de okudum. Molotov rusça’da çekiç anlamına geliyormuş. Kendisi Josef Stalin’le beraber çalışmış bir eleman. Lakin bulan kişi belli ki ya tek tek deneyip cevaplamıştır ya da detaylı bir şekilde araştırıp bulmuştur tüm ipuçlarıyla uyuyor mu diye. Şimdi bulan kişinin hakkını yememek gerek, tebrik etmek yerine laf atmanın manası yok. Şahsen hata ben de, çünkü alet adı gördükten sonra bu herif mi acaba diye üstüne düşmem gerekirdi. Yukarda da dediğim gibi tek kaynak(vikipedi) üzerinden baktım sadece. Tüm ipuçlarını vermiyor diye uğraşmadım. Söylenmek yerine hatayı biraz da kendimiz de aramalıyız bence, sağlık olsun tebrikler bulan… Devamını Oku »

Syt

Valla ben toplamda 16 lira harcamışımdır ama boşuna siliyorum bu yarışmayı saçma soruları var zaten

Androfilo

Arkadaslar doğru cevap Мо́лотов yani çekiç mis benim ilk verdiğim cevap çekiç ti ama kabul olurmu bilmiyorum yazarin asıl adı Vyaçeslav Mihayloviç Molotov buydu

Tuğba

Cevap aciklandiktan sonra dahi google amcanin tek sayfa ve ingilizce olarak buldugu adam

Tuğrul Bey

https://tr.wikipedia.org/wiki/Vya%C3%A7eslav_Molotov Açıkçası Türkçe kaynaklarda (Josef Stalin üzerinden vikipedide araştırınca çıkıyordu) Resmen adam tüm ipuçlarını karşılamıyor diye, tek kaynaktan baktığım için bu adamı yüzeysel bakıp es geçtim.

Muhsin

Cevap bulundu ben bulmadım ama. Lakin bunu görmüştüm okudum olabilir mi diye düşündüm ama çelişkiler vardı ip uçları çok tutmuyordu
Cevap alexandr molotov

Syt

Cevap bulundu millet Alexandr molotov muş la bu alet mi oluyor saçmaladı iyice bu yarışma

MS

Molotov çekiç kelimesinden türetilmiş. Bilip bilmeden sallamayı ne kadar çok seviyorsunuz

efe

bence türk hatta biri var sürgün edildiği zaman başkent istanbuldu

Tuğrul Bey

Ee yaz dene o zaman. Neyin boşunu atıyon buraya yorum olarak madem öyle biri buldun git araştır dene.

Sibel

Tüm ipuçlarını satın aldım, hepsindeki anahtar sözcükleri İngilizce, Almanca, Fransızca ve Rusça arattım. Bu dört dilde ipuçlarındaki kelimeleri, denenebilecek tüm kombinasyonlarda denedim. Sonuca hiçbir şekilde ulaşamıyorum internetten. Muhtemelen ellerindeki birkaç matbu kaynaktan yazıp duruyorlar ipuçlarını. Tamam, basit bir Google aramasıyla cevabı çıkacak sorular sormasınlar tabii ki, ama bu kadarı da olmaz artık. Kabak tadı verdi.

Esrarengiz puşt

çöl tilkisi joseph stalin- küçük protetan papazı ( nietzsche ) sürgün edilmiş, ipuclarini farkli kişilerde buluyom, alın benden size ipucu, bu kişi sovyet birliğinden bi komutan çıkacak bakın görün, 2. ihtimal yine sovyet yazarlarından birisi, ( josef stalin – stalinx – stalin – koba josef stalin – koba stalin – koba – eckart müller – lost canary ) bunlar denendi

Esrarengiz puşt

düzeltiyorum erwin rommel – lakabı çöl tilkisi , joseph stalinin takma adı koba ( gürcü dilinde çivi demek )

ÇakmaSherlock

Çok yaklaşmışsın cevaba

Tuğba

Beynim yandı arkadaş. Bence bu bir kadın arkadaşlar araştırmalarıma göre.

Muhsin

Bakmadığım yazar gazeteci kalmadı 9 sayfa çıkarttım bana mısın demedi çıkmıyor nerede bu adam

Hiv

Hamdullah Suphi Tanrıöver
Lakapları sivrisinek ve toplu iğne

Syt

Yalan bu denemeyin.!

Ceyhun

Sinek hayvan değil böcek, iğne de aletten sayılmaz zaten (•‿•)

Androfilo

Arkadaslar herkes alman yazar yada gazetecilerden bahsetmiş lakin isvec ingiltere fransa hollanda gibi ulkelerin yazarlarida o doneme damga vuran isimler var

Androfilo

10 tane yorum yaptim hic biri yayinlanmadi nedense

melih

verdiği ipucuyla cevaba yakınlaştırmıyor resmen dahada çoğaltıyor alanı. pense , çivi, vida bilumum alet isimleri denendi 😀

Sami

Yarışmaya suç atma, o zaman ne işin var burada, bu nasıl benzetme diyen profesör kardeşlerime gelsin, Velhasıl bulan bulamıyor, teşbihte hata olmaz sayın boş yapan kardeşlerim, öncelikle teşbih edilen şeyin ne olduğunu anlamak önemli, yazar burada diyor ki sorular zor evet zor da olmalı ama paralı ipuçları verilen ilk 4 ipucundan daha saçma, istedikleri zaman cevabını buldurabilecekleri ipucunu veriyorlar istemedikleri zaman devamke diyorlar, istesinler misal olarak şu soruyu 4 bin 5 bine kadar çıkartılar verdikleri ipuçlarıyla, umarım anlamışsınızdır
Not : Bulan elbette buluyor, ama bulunmasını istedikleri ipucuyla. Bknz. 32. Yarışma 🙂

Tuğrul Bey

En azından bir bilgi verilirse anca ulaşılır 19.yy ve 20.yy dahil olmak üzere tüm yazarlara baktım. Gerek Almanca gerek Türkçe tüm yazarları araştırdım. Sıkıldım açıkçası bir tane bilgi verilirse anca ulaşılır bu soruya diye düşünüyorum. Ya da en azından gazete yazarı mı yoksa roman yazarı mı ne yazarı olduğu gibi bir bilgi lazım. Süzgeci daraltmak açısından en az bir bilgi lazım yoksa hiç bulunacak gibi durmuyor.

Gizli

Parvus efendiyi de incelediniz mi acaba yabanci dilim iyi olmadigi icin ben detayli arastirma yapamadim . Parvus küçük demek daha sonraki lev trocki ise onun fikirlerinden etkilenmis.Surgun edilmiş vs. Butun ipuclari tek kisiyi anlatmiyo olabilir. Bu sekilde baglantili olabilir diye dusunuyorum. Bu yazarların takma adlari arastirilabilir detayli bi sekilde. Yada bunlarla baglantili farkli bi kisi de olabilir.

Tuğrul Bey

Sanmıyorum ama cevap bulunmadıkça yeni ipuçlarıyla araştıracağım alan daralacak, o yüzden şu anlık bakmıyorum. Bu gidişle mecburen daha fazla bilgi çıkacak o zaman illaki bulunacak. Şu anlık sadece cevabı bulan bulur diye bekliyorum. Cevabı da merak ediyorum valla.

çokdafifi

Parvus’u ben de araştırmıştım. August Pen diye bir ad kullanmış hatta.Denedim olmadı ne yazık ki.

Tuğrul Bey

Lev Troçki’yi ben de denedim hatta bir takma adında Pero(tüy,kalem) kullanmış ama olmadı.

Tuğrul Bey

Bu arada Gizli isimli kardeşim, cevabın yanından sen de geçmişsin benim gibi. Parvus efendi ile bu elemanın bağıntısı vardı. Fakat Parvus efendi değil ama onunla ilişkili biriydi kendisi.

Gizli

Daha da acısı ben molotovu da buldum anlamına baktım sonra ‘yok ya bu degildir.Alet adı diyo bu cok olamaz sacma yerlerde ariyorum ‘ deyip yazmadım Gercekten pırıl pırıl zeka 😀

Tuğrul Bey

Kardeşim sen çok büyük fedakarlık yapmışsın. Bir daha ki yarışmada olur da kazanırsam bana ulaş.

Sezar

Adımız ne çabuk unutuldu :(((( Abdülbaki kardeşime selam olsun, aradığını buluyor hakkını yemeyelim.

Kullanıcı38

Bu işi çözse çözse abdulbaki çözer yetiş ya abdulbaki

Brr

Bu sürgün edilmiş alman yazarların hayatını okudukça “ahlak” denen şeyin ne kadar yüce olduğunun bir daha farkına vardım. Sağol kriptograf.

TakmAd

abdülbaki ömer kurtar bizi artık bul sorunun cevabını artık lütfen soru çok zor

melike

Kriptograf iyice suyunu çıkardı, sorular 8-9 günden aşağı sürmüyor 6-7 tane ipucu satmadan cevabı buldurmuyorlar resmen, yine komutan deyip balerin çıkarsa şaşırmam. :/

Sami

O kadar haklısın ki 100 beğeni hakkım olsa beğenirdim, ha bunların yaptığı ha dezenfektan maske stoğu yapan vatan hainleri

Scott

Gerçekten yuh artık para için atmayacağınız iftira yok siz insanlıktan çıkmışsınız.

SKB

SİZİ ZORLAYAN MI VAR KARDEŞİM OYNAMAYIN…NE SORACAKLARDI YA…BULAN NASIL BULUYOR PEKİ…BEĞENMEYENE KAPI AÇIK FAZLA KALABALIK ETMEYİN…TEŞBİHİNİZ GAYET BERBAT

Onur

Oynama o zaman yarışmaya suç atma adamların ne suçu var

Sami

Bakıyorum da profesörler bu yorumun altına toplanmışlar, siz de, şu salgın günlerindeki ticaret meslek lisesi mezunları olup profesör ahkamı kesen tiplerden olmalısınız…))) tebrik ederim umarım size bulursunuz

Sami

Velhasıl bulan bulamıyor, teşbihte hata olmaz sayın boş yapan kardeşlerim, öncelikle teşbih edilen şeyin ne olduğunu anlamak önemli, yazar burada diyor ki sorular zor evet zor da olmalı ama paralı ipuçları verilen ilk 4 ipucundan daha saçma, istedikleri zaman cevabını buldurabilecekleri ipucunu veriyorlar istemedikleri zaman devamke diyorlar, istesinler misal olarak şu soruyu 4 bin 5 bine kadar çıkartılar verdikleri ipuçlarıyla, umarım anlamışsınızdır 🙂

skb

Lafa gel lafa ahkam kesiyormuşuz…Sana kim olduğumu söyleyeyim çok şükür bu yarışmayı 4 defa kazanan kişiyim…Cevabı bir başkası bulunca yarışmaya ve yarışmacılara iftira atan kişi değilim…Hadi yallah

Sami

Sen buldun 4 kere sen profesör kralsın sen bu ülkenin yetiştirdiği ender kişilerdensin helal olsun

Muhsin

Bakmadığım yazar kalmadı neredeyse cevabı çok merak ediyorum doğrusu

Melike N.

Vallahi benimde bakmadığım yazar kalmadı türk yabancı gazeteci bilim dalıyla uğraşanlara bile baktım ama yok yani bende cevabı çok merak ediyorum. Bu kadar da olmaz yani arayınca da bulunmuyor.

Syt

Aynen * cevabı bulunsun artıkk

Tuğrul Bey

Gençler 2. ipucu ile “Adamı buldum %100 eminim cevabı söylemicem paranın artmasını bekliyorum” cümlesi aynı değerde. Diğer ipuçları bir şeye benziyor en azından belki adını verdiğim yazardan bir yere varırsınız.

Yabancı

Kjhh

Berat

Usta kaça kadar açtın ipuçlarını

Tuğrul Bey

Hepsini açtım da ekstra ikinci ipucu çok işime yaramadı diğerleri en azından bir yere vardırıyor.

Tuğrul Bey

Yeni ipucu gelene kadar benden bu kadar arkadaşlar. Sizlere kolay gelsin.

Tuğrul Bey

Gençler ben bir yere varamadım doğru dürüst ama bulduğum biri var en azından siz bulun bir yere varın ben varamadım belki varırım bilmiyorum. Ama cevabı çok merak ediyorum:
Kurt Tucholsky
Birden fazla takma ad kullanmış yazılarında çoğunlukla değişik değişik adlarla yazmış aynı zamanda sürgün edilmiş bir yazar. Kendisi için Küçük Şişko Berlinli denilmiş. Tanıma çok uyuyor gibi gözüküyor belki de budur ama tam karşılıyor mu bulamadım. Umarım belki siz bulursunuz. İyi şanslar…

barış

bu adamı araştırdım durdum evet uyan şeyler çok fazla ancak gerek almanca gerekse de ingilizce ya bir alet adı rumuzlarında kullanmamış hiç rastlamadım

Tuğrul Bey

Ben de rastlamadım ama çok fazla kullandığı takma adı olunca belki bilmediğimiz bir adı da vardır diye düşündüm. O yüzden bakın istedim.

Serdsl

Kişi HERMAN HESSE
Hayvan lakabı KUŞ
ama alet lakabı hiç biryerde yok
Buda benden kiyak

Tuğrul Bey

Hermann Hesse’nin olacağını düşünmüyorum. İpuçlarıyla uyumlu değil.

Ay

Herman Hesse’nin kitabında bahsettiği kişiden mi bahsediyorsun?

Harun şirin

Herman hessenin kitabında bahsettiği kişi kim

Ay

Gustav Gräser bahsetmiyor ama demian kitabını ona ithafen yazmış.

Kullanıcı38

Sorular aşırı zor ipuçlarındada araştırmak için yeterli bilgi yok hep aynı kişiler kazanıyor

melih

arkadaşlar tüm ipucları var elimde ama bir yere oturtamadım. melihniksarli ins. mesaj atarsanız beyin fırtınası yapabiliriz.

Harun şirin

Kanka yapalım hemen

Muhsin

Malesef bende o kadar araştırma yaptım ama cevap yok. Biri bulsunda bari cevabı öğrenelim paradan geçtim daha çok cevabı merak ediyorum

Seda

epey zor ya 🙁 Araştırdım okadar yok

canberk

buldum cevaptan eminim bir ansiklopedide geçiyor adı paranın yükselmesini bekliyorum en önemli ipucunu 4. ekstra ipucunda verdi

Rukiye

Adını yazmayacaksin lakabını yazcaksin bende buldum isim olmadi

Tuğrul Bey

Vay be üstad, o kadar eminsin paranın da artmasını bekliyorsun yani. Kaç binde açıklayacaksın ona göre yetiştirelim. 😀

melih

at yalanı … inananı

Gizli

çok zekisin tebrik ederim

Tuğrul Bey

Türk yazarlar olmuyor gibi çoğusunun adları tanındık sürgün edilmiş yazarlara da baktım fakat tam olarak hiçbirinin Küçük olarak tanındığı yazmıyor. Yüksek ihtimal Türk yazar değil cevap.

Gizli

sanırım haklısınız baya bi araştırdım bir ipucu uysa diğeri uymuyor