Kriptograf 47. Yarışma İpuçları

47. Yarışma İpuçları

1- O bir özgürlük savaşçısıydı.

2- Çocukluk yıllarında memleketinde uygulanan politika, yeraltı okulların oluşmasına neden olmuştu.

3- O, arkadaşlarıyla beraber bir örgüt kurdu.

4- Eski bir siyasi parti tarafından kabartma heykeli yapıldı. Bahsedilen bu kişinin tam adını doğru ve eksiksiz bir şekilde yazınız.

Cevap

Sepp Kerschbaumer detaylı bilgi yayınlanacaktır.

Önemli Hatırlatma

Sayfamız sadece kriptograf yarışması için yardımlaşma platformu olarak faaliyet göstermektedir. Yorumlarınızda lütfen paralı ipuçlarını paylaşmayın. Bu tür paylaşımlar (ticari faaliyeti engelleyen) yapılmasının ve istenmesinin yasak olduğunu hatırlatır, başarılar dileriz.

Yarışma Hakkında

Kriptograf yarışmasında yarışmacılara 4 adet video ipucu veriliyor ve bu ipuclarını kullanarak sorulan soruyu bulmanız gerekiyor. Her yarışmacının 3 cevap hakkı bulunmakta ve cevap bulunduğu anda yarışma bitiyor. Yarışmanın ödülü cevap bulunana kadar belli bir miktarda artış gösteriyor ve cevabı ilk bulan kişiye veriliyor. Ayrıca ekstra cevap hakkı ve belli zamanlarda yayınlanan yeni ipuçları belirli bir ücret dahilinde kullanıcılara veriliyor.

Uygulamayı indirmek için:

Sayfamızda yayınlanan yorumlar, yorum sahiplerinin sorumluluğundadır. Kaldırılmasını istediğiniz yorumlar için bostabure@gmail.com adresine mail atmanız yeterlidir.

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Giuseppe Donizetti kimdir?

Giuseppe Donizetti Türkiye’yi 19. yüzyılda Batı müziği ile tanıştıran ve Muzikâ-i Hümâyün‘u yöneterek bandonun gelişmesini …

Kriptograf 72. Yarışma İpuçları

72. Yarışma İpuçları 1- O, bir imparatora hizmet etti. 2- Yüksek askeri rütbeye ulaştı. 3- …

Abone ol
Bildir
guest
38 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Yiğitalp

Kosova Özgürlük Ordusu (KLA) ya da diğer adıyla Kosova Özgürlük Savaşçıları da, yugoslavya tarafından terörcü olarak ilan edilmiş. Bu ordu kosova’nın bağımsızlık mücadelesinde birçok savaş vermiş. Bu yapının kurucularının çoğu müslüman, yakın dönemde ve günümüzde siyasi olarak kosova’da rol alıyorlar. Kosova’da da yeraltı okulları mevcuttu, cevaba yaklaştığımı zannedip çok güzel bir ülke tarihi öğrenmiş oldum, teşekkürler kriptograf, beyin takımınızı öğreticiliğinden dolayı tebrik ediyorum.

Enes

Ve tahmin ettiğim gibi oldu …

BenDeBulsam

sen mi kazandın?

Enes

Evet.

BenDeBulsam

Tebrik ederim. nasıl ulaştın bu sonuca?

Enes

Aslında özetle söyleyecek olursam teferruatlı bir araştırmayla. İpuçları birbirinden kopuk gibi olsada aynı şeyi veya aynı kişiyi anlatıyor. Bunu zaten biliyoruz. Fakat ipuçları içinde nefis detaylar olduğunu düşünüyorum. Mesela kabartma(rölyef) heykelin varlığı aslında bağımsız dikilmiş bir heykelin dışında bir şeydir. Önemli bir detay. Tarihin çok eski dönemlerinden bugüne kadar bildiğimiz bir şey var çoğunluğun ya da gücün,azınlığı veya zayıfı sindirme politikası. Mesela erken Hristiyanlık döneminde mesihin puta tapanlar tarafından bastırılması ve onların gizli mahzenlerde inanışını ve düşüncesini sürdürme mücadelesi. Bu açıdan sorunun kapsamı çok geniş bir zamana yayılıyor. Ancak sizi erken tarihten yakın tarihe getiren yine detaylar mevcut bir siyasi… Devamını Oku »

BenDeBulsam

Süper. İnşallah ben de bu heyecanı yaşarım:) Tekrar tebrik ederim. Güzel yol izlemişsin. Paylaştığın için de teşekkür ederim

Enes

Yeraltı okullarını sadece Polonya bazında araştırmak eksik bırakabilir. Güney Tirol bolgesi içinde bir bakmak gerektiğini düşünüyorum. Mussolini baskısıyla sindirilmiş;Alman Dili konuşan çoğunluğun olduğu bu yerde yer altı okulları oluşuyor.tarih bazında 1. Ve 2. Dünya savaşı arası gibi. Bu okullar katakomp okulları olarak geçmekte. Daha sonra bağımsızlığını elde ediyorlar . Bu bağımsızlık hareketinin öncüleri mutlaka özgürlük savaşçısı olan aradığımız kişi olabilir. Başarılar .

Ramazan

Armia krajova denendi

Muhsin

İp uçlarına uyan çok var daha var denediğim bir kaç kişi daha tıpatıp ip uçlarının aynısı uyuyor neredeyse ama ne garip ki hiçbiri değil

Muhsin

Alexandra kollontay, lucia sanchez saornil, countess markievicz,phoolan davi, angela yvonne Davis, vera figner, petra herrera, kathleen neal cleaver, vera zasuliç, louise michel. Hepsi de uyuyor yani son olatak bruno buozzi den emin olmuştum onu da denedim oda olmadı neredeyse 20 TL gitti yani bir umut denedim olur diye nasip değilmiş.

Ezgi

Aung sang suu kyi denendi

Yusuf

Ernesto Rafael Guevara de la Serna denendi

tutku

Lech Walesa ve Wajciech Witold Jaruzelski denendi.

Muhsin

Yeni ip ucunda verdiği bilgiye daha önce ulaşmıştım yani daha önce araştırma yaparken çıktı karşıma kaydetmedim şimdi de o kişiyi bulamıyorum cildiricam

Hamza

ryszard kuklinski ve general wladyslaw anders denedi

çokdafifi

Dedan Kimathi denendi.

Kadir Koç

Kişinin Polonyalı olduğu konusunda neredeyse eminim. özellikle Rus işgali başladığı zaman yeraltı okullarına Papa John Paul bile üye olmuştur. Ben bu ismi ve Adam Mickiewicz isimlerini denedim olmadı. herkese bol şanslar. şimdi 2 isim var aklımda hangisini yazacağımı düşünmekteyim.

Ramazan

Bende o konuda eminim ama orgutleri arastirmamiz gerekiyor

Ahmet

Vladimir Ilyich Ulyanov denendi

mello

Jan Dark denendi.

KRal

Kazys Skirpa ve Jonas Noreika denendi

şevval

jan hus denendi ..

Sezai

özgürlük savaşçısıysa rustur

Enes

Shripad Amrit Dange Denendi.

GAMZE

Jan Włodarkiewicz denendi…

Pınar

Phillis Wheatley denendi

Hatice

Polonyalı olduğunu düşünüyorum. Yeraltı okulları 2. dünya savaşına denk geliyor sanırım bu dönemde çocuk olan biri olmalı.

Enes

Dedan Kimathi Denendi.

Enes

Nelson Mandela Denendi.

Kamile Kaya

Jan karski denendi

Onur Mete

Rus olduğunu düşünüyorum, Vladimir Lenin değil bu arada.

toronto

yeraltı okulları polonyada vardı.

osman_aybar

Gavrilo princip denendi

Aykut

Almanyada yaşamış biri diye düşünüyorum. Bu nazilerden dolayı

Nyks

Spartaküs denendi

E.T.

Deniz Gezmiş denedim de olmadı