Kriptograf 49. Yarışma İpuçları

49. Yarışma İpuçları

1- O, bir hükümdardı.

2- Bazı kaynaklara göre o, bir doğa olayı sonucunda iktidara geldi.

3- Bazı kaynaklara göre ise o, cinayet sonucunda iktidara gelmiştir.

4- Onun adıyla adlandırılan bir şey, daha sonra başka adla değiştirilmiştir. Bahsedilen bu yeni adı tam ve eksiksiz bir şekilde yazınız.

Cevap

Anton Harekatı detaylı bilgi için tıklayınız.

Önemli Hatırlatma

Sayfamız sadece kriptograf yarışması için yardımlaşma platformu olarak faaliyet göstermektedir. Yorumlarınızda lütfen paralı ipuçlarını paylaşmayın. Bu tür paylaşımlar (ticari faaliyeti engelleyen) yapılmasının ve istenmesinin yasak olduğunu hatırlatır, başarılar dileriz.

Yarışma Hakkında

Kriptograf yarışmasında yarışmacılara 4 adet video ipucu veriliyor ve bu ipuclarını kullanarak sorulan soruyu bulmanız gerekiyor. Her yarışmacının 3 cevap hakkı bulunmakta ve cevap bulunduğu anda yarışma bitiyor. Yarışmanın ödülü cevap bulunana kadar belli bir miktarda artış gösteriyor ve cevabı ilk bulan kişiye veriliyor. Ayrıca ekstra cevap hakkı ve belli zamanlarda yayınlanan yeni ipuçları belirli bir ücret dahilinde kullanıcılara veriliyor.

Uygulamayı indirmek için:

Sayfamızda yayınlanan yorumlar, yorum sahiplerinin sorumluluğundadır. Kaldırılmasını istediğiniz yorumlar için bostabure@gmail.com adresine mail atmanız yeterlidir.

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Kriptograf 73. Yarışma İpuçları

73. Yarışma İpuçları 1- Onun babası bir askerdi. 2- Adını taşıyan bir yayın mevcuttu. 3- …

Giuseppe Donizetti kimdir?

Giuseppe Donizetti Türkiye’yi 19. yüzyılda Batı müziği ile tanıştıran ve Muzikâ-i Hümâyün‘u yöneterek bandonun gelişmesini …

Abone ol
Bildir
guest
196 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
elurra

atillayı bulup harekatı bulamamam atillayı nasıl bulduğumu da bilmiyorum ya neyse canım sağolsun

Cemal özdemir

Sayın admin devlet karşıtı propogandalardan da rahatsız olsanız keşke. Üç beş kişi toplanıp ta burada devlete iftira atamaz buda bilginize…

Cemal özdemir

Teşekkürler duyarlı davranışınız için, iyi akşamlar dilerim

Cemal özdemir

Sayın admin, devlet karşıtı propogandalar içinde bir yaptırım veya uyarınız olsun lütfen.

Sezar

Ferhat abicim, herkes biliyor bence açıklamanın zamanı geldi. Hasan basri de, sen de, ben de, abdulbaki kardeşim de, enes de ve diğer kazanan herkes de kriptograf ekibindeyiz andjsjjdjskkdfklsks Bu arkadaş sanırım yarışmadan habersiz. Açıklama yapayım ben. Her yarışma bittiğinde yetkili hanımefendi yarışma kazananına ulaşıp, kişisel bilgilerin doğrulaması için belge istiyor, kimlik fotosu, banka hesabı vs. sonra isminin açıklanması konusunda da teyit alıyor. Gece bulunmuş bi yarışma sonucunda bu işlem sabaha erteleniyor. Ayrıca cevap açıklaması önceden hazırlanmıyor güvenlik sebeplerinden ve açıklanan ipuçlarıyla olan ilişkilerinden dolayı. 6. ipucunda bulunduysa 6 ipuçluk açıklama 10. ipucunda bulunduysa 10 ipuçluk açıklama yapılıyor. Eski yarışmaların hepsine… Devamını Oku »

Ferhat Billor

Cemal Özdemir arkadaşım dediğin uygulama 20 yarışmadan sonra bitmiş bu hala devam ediyor hile vs olsa hala devam eder mi oyna kazan mesela hatalar vardi hile de olduğu belliydi bak şu an kullanan kalmadı bu yarışma ise cizgisinden çıkmadan devam ediyor ruvigo yarismasinin bi geliri yoktu kriptografta ise ipucu satılıyor hile vs olsa bu adamlar nasıl para kazanmaya devam etsin bize verilen 2-3 bintlnin çok daha fazlasini kriptograf kazaniyor dolayısıyla bu yarisma ne kadar cok güven saglarsa kriptograf da o kadar cok kazanmaya devam eder play store da 5 üzerinden 4.0 ortalaması var bu kadar hile var diyene ragmen gayet… Devamını Oku »

Cemal Özdemir

Ruvigonun gelirimi yoktu ? O ipuçlarını ciklet karşılığında veriyordu aynen. Ciklet olmayınca ipucu satamadılar haklısın. Devletimize laf etme durduk yere, krediyide sosyal yardımı da verdiler. Aç internete bakta ne kadar yardım yapmış devletimiz gör. Hiç bulamıyorsan sayın cumhurbaşkanımızın açıklamalarını dinle oda söylüyor ne kadar kime yardım edildiğini. Durduk yere devletimizi karalatmam burada kimse kusura bakmasın!!

Sezar

Başka kapıda ağla, burası ağlama duvarı değil. Yaptığın yalakalığı da başka yerde yap.

Ferhat Billor

Cemal Özdemir Arkadaşım benim kriptografla hicbir alakam yok öğrenciyim evliyim ve işsizim bu ay çocuğum doğacak onun kismetiymis sizin gibiler yuzunden bu uygulama hakettigi yere gelemiyor ayrıca bi anda bulunduğu falan da yok burda bircok kisi gunlerdir arastirma yapiyor ayni sekilde ben de gunlerdir arastirma yaparak buldum eger hile oldugunu dusunuyorsan bunu ispatla sen anton operasyonu yazdin da uygulama kabul etmedi mi cek videoya ispatla dedigim gibi benim kriptografla yarismak dışında bi ilişkim yoktur isteyene istedigi sekilde de kanitlarim

Cemal özdemir

He kardeş he sensin ruvigoda çok tarafsız dı tamamen bilgiye araştırmaya dayalı bir yarışmaydı

Adamın Biri

Hazımsızlık fena tabi:) Allah kurtarsın kardaaaaaaaaaaaaş

Cemal özdemir

Amin kardaaaaaşşşşş sfgfshaga

Huri

Aşağıda da belirttim. Çok yaklaşmıştım. Ama bir şekilde sebepler oluştu bulamadım. İyiki de bulamamışim doğmamış bir bebeğin kismetiymis. Ben bu kadar yaklaşıp anton operasyonu yazmadım . Hile var derken neye dayanarak diyorsunuz? Cidden bulunacak sorular , birileri buluyor ama siz bulamadığıniz için imkansız gibi geliyor. Sonra gelip yarışmayı karaliyorsunuz. Resmen hazmedemiyorsunuz. Kafayı çalıştırın, bulun paranız yatmazsa yazın. Gerçi o zaman da size kriptografin adamı diyecekler. Sizin gibiler kanser hücresi, metastaz yapıp duruyorsunuz. Kazanan insanlara bulasmayin hak ettikleri parayı ağız tadıyla harcasinlar.

BenDeBulsam

Ruvigo Kriptografın çakmasıydı zaten. Fikir çalmak kolay, emek vererek ayakta kalamak zor.

Ferhat Billor

Arkadaşlar herkese merhaba cevabı uzun araştırmalar sonucunda bulabildim bu yarismayi ilk defa kazandim daha once kerschbaumere yaklasmistim ama kacirdim bu yarismada en son yayinlanan ipuclarindan gittim zaten ilk ipuclarina uyan bir sürü hükümdarın arasinda koybolunca ve sondaki ipuclar da daha dar bi alanı isaret edince bu generali aramaya basladim yaptigim ingilizce arama sonucunda tum suclamalardan beraat edip intihar etmiş kişinin blaskowitz olduğunu buldum ve ikinci bi seçenek de yoktu yani ikinci bi kişi bulamadim hem beraat eden hem de intihar eden bi general bulamadim bu yuzden blaskowitz de emindim hatta bu ismi o kadar çok andım ki uyurken bile aklimdan… Devamını Oku »

Huri

Tebrik ederim. Cevap gözümün önünde olduğu halde operasyon olduğunu bildiğim halde , generali bile bulduğum halde nasip olmadı. Senin nasibinmis. Helal olsun, diğer yarışmalarda başarılar.

Kripto Avcısı

5 Haziran’da ve 12 Haziran’da Atilla Operasyonu(2.dunya savaşı) bakıp isminin değiştirildiğini görememe rezaletim. Hükümdarın Atilla olduğuna emin olup ve bahsedilen generali araştırıp Anton’un alt operasyonu olan lila operasyonunu araştırıp Anton’u görememek tam bir basiret bağlanması ahshsh. Tebrik ederim sonuna kadar hakettin. <3

cemal özdemir

La her yarışmadan sonra değişik rumuzlarla değişik hikayeler yapmayın, her şey zaten belli, ne hikmetse hep yüksek miktarda ipucu satıldıktan sonra bulunuyor cevap bir anda , aynı ismi aynı olayı araştırıp bulan arkadaşların yazdığı cevap hep eksik oluyor :)))

Adamın Biri

Bir hazımsız daha:) soda iç bence kıskanç

Cemal özdemir

Açıklasana cevap önceden noterde tasdikliyse neden açıklaması geç geliyor ? İpuçları önceden belirli cevap açıklaması belirli ise bulunduğu anda yayınlayın o zaman açıklmayı.

BenDeBulsam

bunu 100 kere açıkladılar, ipuçlarını da cevabı da anlık çekiyorlar. yarışmanın güvenliği açısından. yarışma biter bitmez cevabı görüyorsun zaten, uzun açıklama ise zaman alıyor. bu kadar merak ediyorsan yaz kriptografi sorularını hepsini yanıtlasınlar

Ferhat Billor

Arkadaşım benim kriptografla hicbir alakam yok öğrenciyim evliyim ve işsizim bu ay çocuğum doğacak onun kismetiymis sizin gibiler yuzunden bu uygulama hakettigi yere gelemiyor ayrıca bi anda bulunduğu falan da yok burda bircok kisi gunlerdir arastirma yapiyor ayni sekilde ben de gunlerdir arastirma yaparak buldum eger hile oldugunu dusunuyorsan bunu ispatla sen anton operasyonu yazdin da uygulama kabul etmedi mi cek videoya ispatla dedigim gibi benim kriptografla yarismak dışında bi ilişkim yoktur isteyene istedigi sekilde de kanitlarim

Enes Tokaç

Zorlu bir yarismaydi Sizi Tebrik Ederim .

HASAN BASRİ ÖZGÜL

Cevabın tam üzerinde tepiniyormuşum iki üç gündür Johannes Blaskowitz adamın hayatını yedim içtim resmen…Bir yorumdan etkilenip adamın unvanını bile yazdım….operasyon olduğunu geç anladım lakin nasıl gözden kaçırdım hala inanamıyorum…Demek ki nasip

Screenshot_20200614-013243.jpg
Huri

Aynı durumu ben de yaşadım. Fırtına operasyonunu denedim. Sonra dragoon operasyonuna baktım. Operasyon, harekat veya saldırı olduğundan emindim. Johannes i 6 dk da bulup bir kargaşadan dolayı unuttum. Sonra 4 gün boşa listeler bitirdim. Cidden nasip . Gözümün önündeki cevabı yazamamak başka şeyle açıklanamaz. Kazanan arkadaşın nasibi varmış. Tebrik ediyorum.

Screenshot_2020-06-14-17-56-13-071_com.beynoo.kriptograf.jpg
HASAN BASRİ ÖZGÜL

Tam bulmak üzereydim yeminle general Johannes Blaskowitz bu adamla ilgili her şeyi yazım lakin Anton operasyonunu atladım…Bulan arkadaşı canı gönülden tebrik ediyorum 

Aykut

Arkadaşlar cevabı buldular.Hükumdaf Attila imiş Attila operasyonu sonrada Anton hareketı olmuş

B U N U O K U Y U N

ADMİN ONAY PLEASE Beyler bi yarışma düşünün. herkes para kazanmak için para harcasın. Adıda KERİZTOGRAF olsun. Ya beyler mantıklı olun. Bu yarışmayı kendinizin düzenlediğinizi varsayın ve amacınız para kazanmak olsun. ortaya koy 2-3bin TL. milletede söyleyin ;( size alın ipucu, alın soru. bulun hadi.) sonra ver extra ipucu.(ANLATMAK İSTEDİĞİM YER ŞİMDİ GELİYOR). Siz bu yarışmayı düzenleyerek para kazanıyosunuzya,insanlara 4 ipucu verip yarışmayı hemen kazandırtmak istemezsiniz ve bu yüzden ilk 4 ipucunu bi işe yaramaz verirsiniz.. 2-3 tane extra ipucu vererekde hemen yarışmayı bitirmek istemezsiniz. çünkü insanlar” kaz gelcek yerden tavuk esirgemez” verilen extra ipuclarınıda saçma sapan, işe yaramaz verirsiniz. böyle… Devamını Oku »

HASAN BASRİ ÖZGÜL

Bulan nasıl buluyor senin gibiler ancak kara çalmasını bilir…Eğer bulamıyorsan oynama kardeşim seni zorlayan mı var…Sana ipuçlarına para harca diyen mi vaaaaaaaar!!! Bir kere de tebrik edin be kazananı ölür müsünüz…Bu ne hırs bu ne haset…Kriptograf ekibi sayesinde araştırıyoruz ve yepyeni bilgilere erişiyoruz elhamdülillah…Kasa kazanırmış bedava para dağıtacak halleri yok ya…Millet olarak ne yazık ki ahvalimiz bu…Başarıyı görmek yerine başarısızlığımıza kılıf uydurmak…Ferhat kardeşimi tebrik ediyorum bizden hızlı davranıp cevaba ulaştı…Helal olsun sana:)

BenDeBulsam

Alkışlıyorum. Ben yok, o zaman başkasına da b…k mantıklı kişiler hayatta hiçbir şey olamazlar.

B U N U O K U Y U N

ADMİN ÖNCEKİ YORUMUMU ONAYLA LÜTFEN. MADEM YARDIMLAŞMA PLATFORMU. İNSANLAR OKUSUN VE BİLGİLENSİN. DAHA FAZLA CEPLERİNDEKİ PARAYI KAYBETMESİNLER

B U N U O K U Y U N

Beyler bi yarışma düşünün. herkes para kazanmak için para harcasın. Adıda KERİZTOGRAF olsun. Ya beyler mantıklı olun. Bu yarışmayı kendinizin düzenlediğinizi varsayın ve amacınız para kazanmak olsun. ortaya koy 2-3bin TL. milletede söyleyin ;( size alın ipucu, alın soru. bulun hadi.) sonra ver extra ipucu.(ANLATMAK İSTEDİĞİM YER ŞİMDİ GELİYOR). Siz bu yarışmayı düzenleyerek para kazanıyosunuzya,insanlara 4 ipucu verip yarışmayı hemen kazandırtmak istemezsiniz ve bu yüzden ilk 4 ipucunu bi işe yaramaz verirsiniz.. 2-3 tane extra ipucu vererekde hemen yarışmayı bitirmek istemezsiniz. çünkü insanlar” kaz gelcek yerden tavuk esirgemez” verilen extra ipuclarınıda saçma sapan, işe yaramaz verirsiniz. böyle bi kaç tane… Devamını Oku »

Profolmayolundailerleyenbirög

Sosyal hayatımdan dolayı pek vakit bulamıyorum. O yüzden sizinle paylaşmak istedim gerçekten hak eden kazansın diye bunu sizlere söyleyeceğim. Ekstra ipucu alan arkadaşlar o şeyin başındaki kişinin mesleği ne ise o şeyin değiştirilen adını bulun. O kişinin ünvanı neyse onun başındadır. Yani bu bir eser, yapıt, müze vs değil. Sz anladınız gerisi sizde 🙂

Sezar

ipucu paylaşmak yasak, ipucu içeriğini de paylaşmak yasak

cemal özdemir

Geldi yarışmanın adamı :D:D

AlpKarat

Gözünüzü seveyim şöyle boş yorum atmayın. İnanılmaz kanser bir kitle var boş atan

Eminn

Bulduğum bi kral var cinayet sonucu iktidarla kral olmuş iç savaş cikmiş bu da onu doğal sebebden kral yapmiş baya inceldim ama ölmeden öncede öldukden sonrada degisen bisey bulamadim

Çetin

Napolyon’dan mı bahsediyorsun? Eğer bahsettiğin kişi oysa ekstra ipuçlarıyla uyuşmuyor.

Ercan

Bulduğum şeylerle alakalı bir şey paylaşamam çünkü yasal işlem baslatiyorlar. Bir kaç örnek var

Eminn

degerli bir nesne esya tasinabilir de denilebilir cevabi buldum ama hakkim bitti

BenDeBulsam

bulduğundan %100 eminsen 2 lira verip cevap hakkı al. ödül baya büyüdü

saliha

biraz daha yardımcı olur musunuz?

Eminn

Cevap bende hükümdara odaklanın cevap bir nesne degerli bisey

Ercan

İlk üç ipucunu buldum. Ücretli ipuçlarından da iki tane buldum. Çok yaklaştım. Ama tıkandım. Dördüncü ipucunda istediği seyle alakalı bir şey bulamadım.

Muhsin

İş birliği yapabilir

fettah

Iskenderiyeden MISIR denedim.

Dedektif Kemal

Arkadaşlar boş yere uğraşmayın. Ben cevabı buldum. Yarışmayı kazanıp paraları çatır çatır yiyeceğim.

Bilinmez

Ya ye de bitsin kafam patladı merak ettim sonucu hayrına ye be

Sherlock Holmes

Çok yorgunum araştırmaya vaktim yok ama size söyliyim Çin hanedanlığı ve imparatorlara iyice bakmak lazım sanırım

AZİZ DOST

uzakdoğuya bakmanız gerek, bir kaç örnek var tam olarak bulamadım.

Özlem

Arkadaşlar 4. İpucunda diyorki pnun adıyla adlandırılan birşey başka bir adla değiştirilmiş yani bu bir yer ismi veya saray camii müze vb. Onun yeni adını yazın diyor hükümdarı sormuyor bize onun adıyla adlandırılan yeri yazacağız

Birisi

Ben böyle bir kısır döngü görmedim yaa araştırıyorum ya aynı şeyler yada çok farklı şeyler çıkıyor karşıma yarışma başından beri 10 tane şey denedim hiç biri tutmadı ama kesin araştırıp baktığım fakat üstüne dümedigim yerlerden cikaacak.pesetmek yok benden onece bilen arkadaşa şimdiden tebrikler.

Fettah

Denedim dediklerini yazarsan yardımcı olmuş olursun bizlerede.

Tuğba

Arkadaşlar Araştırmama göre kanuni Sultan Süleyman ve Fatih Sultan Mehmet gut hastalığı denen bir hastalıktan ölmüş. Hastalık çok et yemekten oluyormuş. Yavuz Sultan Selim kanuninin babası aynı zamanda mısırda bir caddenin adı 1. Selimmiş daha sonra adını değiştirme kararınaşınmış ama yeni adı ile ilgili birley bulamadım. Sizde bi bakın isterseniz.

Muhsin

Cadde sokak vs isim olamaz. Ekstra ip uçlarını aldın mı bilmiyorum ama söylememiz yasak olduğu için bir şey diyemiyorum. Bu kesin bir olayla alakalı yanihukumdarin adıyla adlandırılan bir olay ya da devlet ya da imparatorluk. İpuçlarını göre öyle yorumlayabiliyorum

BenDeBulsam

Ben de bir olay olduğunu düşünüyorum.

Tuğba

Ama bir olaysa * ilgili ipucu tutmaz

Muhsin

Hangi ip ucu sayı olarak söyler misin hangisi tutmuyor yani

Tuğba

7. İpucu

Muhsin

Niye ki. Hükümdarın adıyla adlandırılan bir olay daha sonra değiştirilip ipucunda dediği gibi de olabilir bence. Tabi bunlar sadece bir fikir kriptograf bu her şey beklenir

Tuğba

Aklıma lale devri geldi ama o da tutmadı

Aykut

O sokağın ismi değiştirilme kararı alınmış ama sonradan değiştirilmemiş

Muhsin

Bence bu Türk değil arkadaşlar bu yarışmanın pek Türk soracağına düşünmüyorum

BenDeBulsam

Türk de olabilir. Daha önce de Türk sordular veya yabancıyı sorarken Türklerle veya Türkiye, Osmanlıyla ilgili ipuçları vererek cevaba götürdüler. Karmadır bu yarışmanın soruları. Tek bir ülkeye yönelmek yanlış. Bu sorunun cevabını iyice merak etmeye başladım. Eminim okuduklarım cevapla alakalı olmayacak, bugüne kadar hiç tutturamadım:) Ama neler neler okudum ya. Bir sürü şey öğrendim. Devam edersem tarihçi olacağım. Bekle beni tarih dünyasıııı

Muhsin

Arkadaşlar o kadar araştırmama rağmen sadece ikinci süleyman ve Adolf frederick var. Türk olacağını düşünmüyorum ama ters köşe de olabilir gibime geliyor. Neyi nasıl arastiracagimi şaşırdım açıkçası. Ekstra ip uçlarından da bir şey çıkmadı. Çok derin araştırmak gerekiyor

Fettah

İpuçları yetersiz daha fazla ücretsiz ipucu lazım

RUZENİN

EVET KESİNLİKLE ÜCRETSİZ İPUÇLARI LAZIM
 

CAN JASVEN - KRIPTANALIZ

Merhaba, Adım Can JASVEN   21 Yaşında olgun bir bireyim. Türkiye/BURSA Şehirinde ikamet ediyorum.   Birkaç gün önce “Kriptograf’ı” keşfettim.   Sizlere,tecrübemle harmanladığım fikirlerimi beyan etmek istiyorum. Kriptograf nedir bir ona bakalım isterseniz. Kriptograf; Hemen hemen iletilmek istenilen mesajı tamamen sizin istediğiniz kişi dışında anlaşılmaz kılınmasını sağlayan bir yazı bilimi dalıdır.   Kriptografi, verilmek istenilen mesajı şifreleyip, cevabı aslında ipuçları içerisinde gizlemektedir.Tamamen dikkat ve geniş perspektif gerektiren bir durumdur..   Peki,bunu çözebilmek için kriptografi bilmek şart mı? diyeceksiniz. Tabi ki de hayır. İlahi bir armağan olan beyinimiz ile bunu yapabiliriz   Öncelikle,ipuçlarına baktığınız zaman, şöyle düşünüyor olabilirsiniz. “Yahu verilen bu… Devamını Oku »

Sezar

Boş yapmışsın 21 yaşındaki olgun kardeşim

Ertuğrul

Sezarrr bul artık nolur

Sezar

Vaktim yok araştırmaya, final sınavlarım var.

Betül

Bölümünüz ne?

Muhsin

Vay arkadaş extra ipuçlarını alınca beynim hepten yandı ya.. Bende bu bir örgüt parti devlet kabile vs gibi bir şey arkadaşlar

Sıradanbirici

Hocam asıl hedefte olan hükümdar kim ya

Muhsin

Zaten onu bulabilsek işi çözeriz de iş onu bulmakta

Çetin

Arkadaşlar son ipucunu ve ondan bir önceki ipucunu düşündüğümde aklıma bir fikir geldi. Sizce Büyük Buhranla bir ilgisi olabilir mi?

İzanami

Son ipucunu söyleyebilir misiniz ?
 

Fettah

İpucu yetmiyor kriptograf.. Bonus ipucu vermen gerekiyor.

Nokata97

Merhabalar. “Dipendra Bir Bikram Shah” ismini araştırmanızı tavsiye ederim. İyi yarışmalar

Fettah

Araştırdım bir şey çıkmadı.

Muhsin

Arkadaşlar bir tane hükümdar buldum. Mısır kralı adı Kadrashhan bu kral Nil nehrinin taşması sonucu ölmüş fakat karısı kimseye bir şey dememiş. Yani karısına iftira atmış olabilirler sen öldürdün diye. Yerine oğlu geçmiş adı da sharmnud ama hakkın bilgiye ulaşamadım bir tane makale var yabancı okuyamadım. Belki yardımcı olur

Gökhan

Maalesef alakası yok araştırdım

Çetin

Eğer hiç araştırmadıysanız İspanyolca ve Portekizce olarak ipuçlarını araştırın bence. Benim çok araştırmama rağmen birden fazla ipucuna uyan birkaç hükümdar bulmuştum. Yarın da devam edicem araştırmama.

Sherlock Holmes

Böyle yardım etmen de gerçekten iyi niyetini gösteriyor.Kimse böyle bulduğu şeyler hakkında teşvik edici şeyler yazmaz gerçekten.Seni tebrik ediyorum.

Çetin

Teşekkür ederim. Elimden geldiğince yardım etmeye çalışıyorum.

Sherlock Holmes

Eski yarışmalar ve 4-5 yarışmayı kazanan insanları göz önünde bulundurursak tamamen bakış açımızı değiştirmeliyiz gibime geliyor. Örneğin; bu saatten sonra Film, Opera, Portre, Mezarlık, Kitap hatta bir olayın ismi bile olabilir diye düşünmeliyiz.İsveç, İngiltre vs. krallıkları araştırıyor herkes, örneğin uzakdoğu ülkelerinin tarihlerine göz atmamız gerekebilir. Doğa olayı evet her şey olabilir ama aynı anda cinayette olabilir dediği için bu iki ipucunu bütüncül olarak araştırma yaparsak ihtimal azalıyor.Sonuçta sadece salgın, deprem veya kanserden ölmemiş bazılarına göre o gece cinayet sonucu da ölmüş olabileceği geliyor aklıma. 1.İlk ipucu zaten genel ve olasılık çok olduğu için araştırmamızı çok az daraltıyor. 2.İkinci ve üçüncü… Devamını Oku »

Lord Voldemort

Dünyada gerçekleşen her şey bir doğa olayıdır. Ölüm de bir doğa olayıdır. Sonuç olarak verilen ipucu hiçbir işe yaramaz…

Sherlock Holmes

Bu yüzden diğer ipucu ile bütün şekilde bakmalısın, aynı anda cinayette olabilir diye filtrele araştırmalarını daha daraltırsın.Başarılar

Muhsin

Arkadaşlar benim şahsi fikrim bence bu adı değiştirilen şey anıt heykel mezar vs olabilir gibime geliyor araştırmalarıma göre. Yada hükümdara ait bir şey olacağını düşündüm ama adı sonradan niye değiştirilsin. Ya da bir devir çağ olay vaka isyan da olabilir her türlü şey çıkabilir bu yarışmadan kesin ummadığımız bir şey çıkacak.

Profolmayolndailerleyenbirög

Hocam, bir şey demesi bizim en kafa karıştıran noktamız. Bu şey ne hiç belli değil ve bir ipucunda ise bu isime eklenen bir şeyden bahsediyor neye ne eklenir? çok saçma.

Profolmayolndailerleyenbirög

Ayrıca anıt ya da heykel olamaz. Mesela Muhsin Anıtı denildiğinde orada senin heykelin vardır ismi değiştirilse de bakınca anlaşılacak kişi sen olacağın için bence bu isim değiştirilmez. Anıt ve heykel dışında diğer şeylere bakılmalı.

Lord Voldemort

Adamın ikinci bir adı vardır ya da takma adı, heykelin adı da bununla değiştirelebilir.

Muhsin

Ona pek ihtimal vermiyorum ama oladabilir her şey beklenir. Anıt heykel köprü vs araştırma yaptım onlarla ilgili bir sonuca varamadım. Aslında ekstra ip uçlarında güzel detaylar var ama sonuca götürmüyor. Ben sadece google dan araştırma yapabiliyorum başka kaynağım yok.

Muhsin

Bende ona çok kafa yordum bende biliyorum heykel ve anıt olamayacağını ama fikir yürütmeye çalışıyorum işte. Devlet imparatorluk vs şeylerde olabilir. Ekstra ip ucunu söylememiz yasak olduğu için malesef onlarla alakalı bir şey diyemiyorum.

Muhsin

Aynen insan her şeyi düşünüyor.. Hakeden kazansın

Ertuğrul

Hocam ipucundan bahsetmezsek iyi olur. Saygılar.

mehmet emin damar

arkadaşlar son paralı ipucuyu satın aldım ama yüklenmedi aynı sorunu yaşayanlar var mı?

BenDeBulsam

makbuzu gönder hemen halledecek. ben de de 1 kere oldu

ZibidiLaz

Hepiniz yanlış yoldasınız yarışmayı yeni indirdim ama öyle kafa yordumki cevabı yarına bulurum gibime geliyo her ipucı tutuyo paralı ipucular dahi herkese bol şanslar inşallah değişik ve güzel düşünenler kazanır

Çetin

Senin gibi günlerdir kaç kişi araştırıyor. Hemen bulunacak bir şey olsa burada bulacak çok kişi var.

cemal özdemir

hükümdar bulundu sanırım da şeyin ne olduğu çok zorluyor

Kriptoanalizci

türk hükümdar değil.

Sherlock Holmes

Kral Arthur’dan, 500’lü ve 1400’Lü yıllar arasında bir çok hükümdar araştırıldı.İpuçlarıyla benzediğini söyleyebildiğim en az 4 hükümdar buldum.Fakat asıl soru şu ki; Bahsettiği şey bir tiyatro, resim, gravür, heykel, ev müzesi, normal müze, tarihi bir yer olabilir mi? Bunu araştırmak için kör atış yaparak hükümdarlar ile alakalı şiir, resim, portre, müzeler inşaa eden mimarlar ressamlara baktım.Bir engel daha var.Onun adı ile adlandırılmayacak ismi değiştirilmiş çünkü.Bu yüzden uzun uzun bu şey her ne ise onun tarihini hikayesini bilmek gerekiyor olabilir. Güzel yanı da şu uzun uzun her nesnenin veya yerin hikayesini okumadan önce, tersten gelip, önceki ipuçlarına uyum sağlayan hükümdarları bulmamız… Devamını Oku »

Ertuğrul

Umarım kazanırsın dostum

Çetin

Aynen öyle benimde bulduğum krallardan 2 tanesi verilen ipuçlarıyla neredeyse aynı sadece 1 ipucu muallakta kalıyor. O da doğa olayı sonucu iktidara gelmesi. İnternette farklı dillerde araştırmama rağmen bulduğum kralların o ipucuyla bir bağlantısını göremiyorum. Bu ipucunu halen tam olarak anlayamadım heralde. Sizin tavsiye edeceğiniz bir şey var mı bu ipucuyla ilgili?

Sherlock Holmes

1.Bir hükümdar bulduk. 2.Sonra bu hükümdarın nasıl iktidara geldiğini araştırdık ve ondan önce ki hükümdarın ismini bulduk ve direkt onu araştırdık biyografisini okuduk. 3.Bu hükümdarın ölümü hem o dönem hem de şu an ki araştırmalar doğrultusunda muallakta olmalı.Örneğin bulduğum bir hükümdar cinayet sonucu öldürüldü denmiş fakat daha sonra uzmanlar kanserden ölmüş olabileceğini söylüyor. 4.Sonra bulduğum hükümdarın iktidara muallak ölüm sonucu geldiğini gördüm Bunu da bulduk. 5.Son olarak onun adı ile bir şey üretilmiş yapılmış ve ismi değişmiş.Onun adına popüler kültürde edebiyatta vs… yapılan eserleri şu an inceliyorum.Yani doğa olayı dediği şey doğal bir hastalık diye tahmin ediyorum veya salgın.Tabi ki… Devamını Oku »

Çetin

Hocam sağ olun. Gerçekten bu ipucunu çözememiştim sayenizde anladım.

Sherlock Holmes

Ne demek her türlü buradayım, elimden geldiğince en azından farklı bakış açıları sunabildiysem ne mutlu bana..

Profolmayolndailerleyenbirög

Merhaba, Sherlock Holmes,
Uygulamayı daha bugün keşfettim.Tam olarak sistemi anladım fakat çok geniş kapsamlı ipuçları sunuluyor.Birçok hükümdarın adına eser var fakat bunlardan değişeni pek yok gibi. Birçok ansiklopedi de,dergi de ve haber kaynaklarında böyle bir bilgi yok. bir yol önerir misin?

Sherlock Holmes

Tabi ki şöyle ki, ucunda parası iyi olunca hemen cevabı bulabileceğimiz bir şey vermiyor mantıklı olarak bu yarışma. Araştırmanın sana bu süreçte kattıkları çok güzel en başta. Daha sonra şunu düşün kolay olmadığı için çok yönlü bir araştırma yapman lazım. 1.İlk olarak atıyorum google girdin ve ingiltere dönemi hükümdarları yazdın.Sonra wikipediaya girdin ve okumaya başladın o sırada tek aradığın şey bir ipucu.Sonra bir kral buldun diyelim ki “Henry”. 2.Henryinin wiki den ölümüne baktın veya nasıl iktidara geldiği gördün.Bu aşamadan sonra diyelim ki iktidara belirsizlik içinde geldiğini saptadın.Bir sekme daha açıp Henry hakkında farklı dillerde araştırma yapman lazım.Daha çok ondan önce… Devamını Oku »

Profolmayolundailerleyenbirög

Süper olur valla hocam çok teşekkür ederim.

ZibidiLaz

Bu yorumu sil zaten kaldıracaklar paralı ipucularını söylemek yasak
 

Çetin

Yazılıkaya denendi!

Çetin

Arkadaşlar sizce onun adıyla adlandırılan şeye o ölmeden önce mi onun ismini vermişlerdir yoksa öldükten sonra mı?

Kriptoanalizci

Ölmeden önce de öldükte sonra da değiştirilse fark etmiyor. Cevap o sonuç olarak 🙂 ufak detaylara takılma böyle dostum.

Muhsin

Arkadaşlar ben de kaç gündür araştırma yapıyorum sürekli. Önüme çıkan bir kaç seçenek vardı onları sizinle paylaşayım. 1. Covent garden. 2. Lale devri. 3.paul hamlyn hall. Bunları denedim olmadı.

Zeyno59

İsveç hükümdarlarıyla ilgili…iyi araştırın.benim neyin yandı.fikir olsun diye yazıyorum.III.Gustaf ve Adolf frederick bunları araştırın.isveç kraliyet operasını denedim olmadı.ama buralardan bişiler çıkıcam gibi

Sherlock Holmes

Arkadaşlar, kriptografi bize farklı bakış açıları sunmamızı sağlıyor sanırım.Yarışmayı bu soruda keşfettim ve önceki 48 yarışmanın sonuçları ve ipuçlarını karşılaştırdım.Nasıl ulaşıldı diye bir yol haritası belirledim ve formülize ettim.Bu mecrada ki yapılan yorumları, Hasan hocamın yorumları ile karşılaştırıp formülümü öyle geliştirdim.Şu an başladım artık araştırmaya ve size yararlı olabilecek bir kaç şey söylemek istiyorum; 1.İpuçlarında ki anahtar kelimeleri yazarak deneyin tabi ki fakat ondan ziyade bir ipucunu direkt olarak algılamayın.Yani internete anahtar kelimeyi yazdığınız zaman emin olun ilk çıkan kişi ve eserler değil daha çok derin bir merak ve araştırma sonucu ulaşabildiğimiz şeyler oluyor. 2.Tekrar bu anahtar kelimeleri kullanıp bir… Devamını Oku »

Çetin

Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Ben de sizin gibi yeni başladım yarışmaya ve dediğiniz gibi 3-4 dilde aratıyorum ipuçlarını ve anahtar kelimelerimi ama arattıklarımın çoğunda Google Kitaplar a ait eserler çıkıyor. Bunları çeviremediğim için atlıyorum ve geri kalan siteleri kullanıyorum. Sizde benim gibi mi yapıyorsunuz yoksa o e-kitaplarıda çevirmenin bir yolu var mı?

Sherlock Holmes

Kitabın ismini bulunca pdf olarak Google kitap dışında aratılabilir, elle çevrilebilir.Ben İngilizce çeviri yapabiliyorum fakat diğer diller konusunda Google kitaplık tabi ki pek işe yaramıyor.
Rica ederim ne demek başarılar dilerim

Kriptanaliz

Kaydadeğer bir bilgi’nin sıradan bir e-kitap pdfsinde olası bir durum değildir. Herhangi bir kitaba konu olacak olsaydı eğer bu kitap şaheser ya da az bilinen bir kitap olurdu. Sıradan bir e kitap olupta farklı dillerde yayınlanmadı.

Sherlock Holmes

Sıradan bir e-kitap pdf si derken anlamadım, çok değerli eserler Google kitaplıkta veyahut internette satın alınabilen pdf listelerin de mevcut.
Kaydadeğer bir bilgi gayette bir biyografi pdf kitabında veyahut yabancı kaynak kitaplarında, siyasi kitaplar da, tarihi kitaplarda bulunabilir diye düşünüyorum.Zaten direkt cevap olmasa bile bizi cevaba götürebilir en azından.

Mehmet Özkan Gök

Adamımız bulundu…
7. Adolf Frederick ölüyor..yerine oğlu lll. Gustav. geliyor. Ve bu tahta gelirken bir suikast yapılıyor.
İsviçre de GUSTAV III opera binası yapılıyor. İsmi daha sonra 12 kez değişiyor İsviçre Kraliyet Operası denedim ama olmadı aa… 

YAZARIZGEÇERİZ

bak vallahi yeni ipucu bir adım bile cevaba götürmüyor sadece bulduysan garanti oluyor yani son ipucu ne alaka Allah aşkına

Kriptoanalizci

Ne bulduğunu söylersen seni biraz daha doğruya yönlendirebilirim. İpucu değil 🙂

murat

sadece insan olarak düşünmemeniz tavsiye edilir

Çetin

Nasıl yani? Bir filmin içinde geçen kurgusal olaylarda olabilir mi?

Kriptoanalizci

Ailesinden hükümdar olan insan dışı ne gördün?

murat

Hükümdar kelebeği diye bir hayvan türü var. Sonuç olarak bir hükümdar diye geçiyor,
ama ismini veren hükümdar hakkında pek araştırma yapamadım ekstra ipuçlarını almadan sadece böyle buldum. İnsan olcağı kesin olsa hem iktidar olduğunu söyleyip hem hükümdar olduğunu neden söylesinler neyse iyi araştırmalar…

Emrah

İskenderiye

Efe

Denendi degil