Kriptograf 51. Yarışma İpuçları

51. Yarışma İpuçları

1- O, nüfusun büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede doğdu.

2- O, birkaç parçadan oluşan ödülün sahibidir.

3- Birkaç kişiyle beraber zor bir eylemi gerçekleştirdi. Eylemi gerçekleştiren kişilerin tamamı aynı örgütle bağlantılıydı.

4- Bahsettiğim eylem bir esere konu olmuştur ve bu eserde, eylemi gerçekleştiren kişilerden sadece onun adı değiştirilmiştir. Bahsettiğim bu kişinin gerçek adını tam ve eksiksiz bir şekilde yazınız.

Cevap

Alexandre Moumbaris

Önemli Hatırlatma

Sayfamız sadece kriptograf yarışması için yardımlaşma platformu olarak faaliyet göstermektedir. Yorumlarınızda lütfen paralı ipuçlarını paylaşmayın. Bu tür paylaşımlar (ticari faaliyeti engelleyen) yapılmasının ve istenmesinin yasak olduğunu hatırlatır, başarılar dileriz.

Yarışma Hakkında

Kriptograf yarışmasında yarışmacılara 4 adet video ipucu veriliyor ve bu ipuclarını kullanarak sorulan soruyu bulmanız gerekiyor. Her yarışmacının 3 cevap hakkı bulunmakta ve cevap bulunduğu anda yarışma bitiyor. Yarışmanın ödülü cevap bulunana kadar belli bir miktarda artış gösteriyor ve cevabı ilk bulan kişiye veriliyor. Ayrıca ekstra cevap hakkı ve belli zamanlarda yayınlanan yeni ipuçları belirli bir ücret dahilinde kullanıcılara veriliyor.

Uygulamayı indirmek için:

Sayfamızda yayınlanan yorumlar, yorum sahiplerinin sorumluluğundadır. Kaldırılmasını istediğiniz yorumlar için bostabure@gmail.com adresine mail atmanız yeterlidir.

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Kozmonot 28. Yarışma İpuçları

28. Yarışma İpuçları 1- Onlardan günümüzde dört tane vardır 2- İkisi 2000 yılından önce yoktu. …

Kriptograf Kolay 1. Yarışma İpuçları

Yarışma İpuçları 1- O, ülkesinde bu rütbeye ulaşan son kişidir. 2- Onun askerlikten uzaklaştırılmasına, nişan …

Abone ol
Bildir
guest
52 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Korkmaz

Merhaba arkadaşlar. Doğru sonuca ben ulaştım. 7, 9 ve 10. ipuçları ile buldum yanıtı diyebilirim. “Anne öldü” mesajını ben de bulamadım ama sahte mektup detayı ile ilgili bilgiye arama motorundan ulaşabiliyorsunuz. Hatta linkini de vereyim: https://api.parliament.uk/historic-hansard/commons/1973/jul/23/mr-alex-moumbaris

Sonuca Nelson Mandela (Danny Glover) – ANC (Üç renkli bayrak) – İngiliz Kanada ortak yapımı dizi (Breakout) üzerinden ulaştım. Özellikle sonuncu ipucu çok yol açıcı oldu.

Sezar

Tebrikler 🙂 Sadece son ipucuyla direkt bulunuyor. bi 5 dk salsaydın ben bulacak gibiydim xd Sevgili kriptograf, bunu okuduğunu biliyorum. Ülke isimlerinin yerini değiştirmek güzel taktik 😉

Huri Yorulmaz

Tebrik ederim ☺️ ve ben yine kaçırdım. Anahtar kelimeler ile direkt çıkıyordu. Genellikle ilk sayfada ve 2. 3. Sayfada çıkan tüm sonuçları didik didik ederim . Ama bakasim gelmedi Ben her soruyu çok güzel bulup kaçıran insanım. Muhtemelen kazanan kişi olarak adımı asla göremeyeceksiniz ve her kaçırışımı da yazacağım

Screenshot_2020-07-15-00-44-59-599_com.android.chrome.jpg
Enes Tokaç

Son İpucu Hızlı Olan Kazansın Tadında İdi. Tebrik Ederim. Yine Çok Şey Öğrendik. Çok Şükür

BenDeBulsam

Güzel soruydu. Tebrik ederim. Ödül ödenince de haber verir misin?

saea

Yapan özellikle mi yapmış bilmiyorum ama böyle bi yanıltma olamaz arkadaş. Birleşik krallık kanada ortak yapımı dizi yazdığında en üstlerde the tudors çıkıyor (Bulmak bu kadar kolay olamaz herhalde diye düşünüyorsun!) sonra bakıyorsun ki VIII. Henry’nin hayatını anlatan bi dizi sonra girip VIII. Henry ile Danny glover ilişkisi kurmaya çalışınca bir bakıyorsun ki amazonun italyanca sitesinde Henry VIII (2003) yapımı filmde danny glover (attore) yazıyor (Girip bakabilirsiniz, halbuki filmde oynamamış). E bu kadarı tesadüf olamaz herhalde diyip diziye giriyorsun bir bakıyorsun ki Anne isimli bir karakter var (İpucu Anne öldü mesajıyla eylem iptal oldu). Hee Anne öldüdeki Anne özel isim… Devamını Oku »

Sadık

Cevap çok saçma anne öldü mesajı uada annesi o mektupla o kandırıldığını kesinlikle böyle bir bilgi yok ve kanitta 2 si dizi dedi filmdi Alex maubaris son 2 ücretli ipucu verilmeden önce arastirmistim ve anne öldü mesajıni hiçbir detayindada görmedim artık milletin kafasını karıştırmak için uyduruk ipucu veriyorlar benden kuruş çalışmaz artık

Sezar

Kim buldu çıksın ortaya

Sadık

Günlerdir bu soru yüzünden uyumadım bıraktım artık

Sami

En iyisini yapmışsın Kardeşim, sorunun cevabını son ipucundaki malum şahıs bile bilmiyordur emin ol.

Sadık

Cevabı o bilmiyor zaten o kişi o ülkede bir film çekti ben yazarı buldum örgütü buldum fakat o kişiyi bulamadım saka gibi

Sami

Bence yanlış bağlantı kuruyorsun kardeşim

Sadık

Bu adamı içeri tikan nelson mandela ve filmin başrolünde danny Glover vardı nelson mandela güney Afrikalı başkan ve Alex maumbari eylemlerini güney Afrika’da yapiyordu

Sadık

Ama Alex maumbari o kadar araştırdım nedense anne öldü mesajıyla mektuba hiç denk gelmedim

Sadık

Yani doğru bağlantı kurmuşsun

saea

Birisi şu cevabı bulsun da ipuçlarıyla cevap arasındaki muhteşem bağlantılar açıklansın. Cevabın o malum şahsın sekizinci kuşaktan dedesinin teyze oğlu gibi absürt bi bağlantısı olduğunu düşünüyorum. Ya da o şahısla tesadüf fotoğraf çektirmiş alakasız absürt birisi falan çıkar herhalde. Boşa harcadığımız saatlere yazık.

fettah

Ben araştırmayı bıraktım. Bu soru kafa sıyırtir.Daha düzgün sorular bekliyorum.

Sami

yaa cidden artık yeter habire kazandırıyoruz habire kazandırıyoruz adam akıllı ipucu vermek suç mu? aramadığım dilde araştırma yok ücretli ipuçlarından yola çıkarak böyle nereye varacağız allah aşkına yeter

saea

Kesinlikle katılıyorum. İpuçlarının birçoğuna ipucu denmez bile birkaç kişi ile birlikte zor bir eylem gerçekleştirdi diye ipucu mu olur. Kime göre neye göre zor bir de eylem nedir yani yapmış olduğun her şey bir eylemdir insan bunu bir nebze olsun sınırlar. İpuçlarının insanı araştırmaya teşvik etmesi gerekir ama öyle değil paralı ipuçları da aynı. Tamam para kazandırıyorsa o kadar kolay bulunmasını beklemiyorum ama bunlara ipucu denmez hiçbir şekilde kısıtlayıcı bir durumu yok. Ben 2-3 gün epeyce araştırdım paralı ipuçlarını da aldım ama bir daha almamaya karar verdim aramayı da bıraktım bulacak olan kişinin de bu ipuçlarıyla nasıl bulacağını çok merak… Devamını Oku »

Sami

sonunda benimle aynı düşünceye sahip biri, geçen sene eylül ayından beridir düzenli takip ediyorum sonuna kadar araştırmadağım yarışma sayısı bir elin parmaklarını geçmez ve hiçbir yarışmanın cevabını da bulamadım. tamam önceden daha usturuplu paralı ipuçları veriliyordu çok yaklaştığım da oluyordu ama şu an 3 aydır özellikle karantina sürecinden beridir cevapların kıyısından bile geçemedim. bazı arkadaşlar para kazandırıyor kolay değil tabii diyorlar ama anlatmak istediğimi anlamıyorlardı.. neyse bulana tebrikler şimdiden..

kralarthur

bence çoğunluğu müslüman olan bir ülkede doğdu kriptograf dilinde o müslüman değil

Sezar

evet, bir de örnek olarak iran’da doğdu deseydi zaten bulunması yarım saat sürmezdi. ilk 4 ipucuna göre bulmak çoğu zaman çooook uzun sürebiliyor. o yüzden derin araştırmaya başlamadan en 4 yeni ipucu gelmesini beklerim. benden herkese tavsiye yazın bi kenera ipuçlarını yenisi geldikçe ekleyin, sonra bi okuyup bakın acaba nedir bu diye. ha ayrıca bu soruda önceki sorudaki gibi bi trick arayacaksanız, 7. ipucunda aradığınız o trick ;)))

Can

Katılıyorum ama öyle düşünmemizi istiyorda olabilirler

Özkan

Hocam kusura bakma ama yarışmadan 4 gün sonra bostabure “Ülkelerin müslüman nüfusu ve yoğunluğu” hakkında bir grafik paylaştı, buna bakarak çoğu ülkenin İslam veya Müslüman ülke olduğu görülüyor fakat adamın illa müslüman olması şart değil sadece bilgilendirmek için söylüyorum

Özkan

Şu ana kadar bir ilerleme kaydedemedim, yapılan eylem bir hareket,ihtilal,devrim,ayaklanma veya bağımsızlık mücadelesi olabilir. Genel araştırmada terör örgütleri veya uluslararası örgütler çıkıyor ayrıca ezoterik,mozaik ve gizli örgütlere de baktım örgüt bakımından parti,cemiyet,tarikat da olabilir. Müslüman bir ülkede doğmuş ödül alan insanlara baktım fakat bu “birkaç parçadan oluşan ödül”ü anlamadım. Esere konu olan büyük bir eylem yapan ve bir ödüle sahip birisinin bulunamaması şaşırtıyor Orta Doğu’daki ödül almış kişilere ve hareketlere de baktım belki de bu eylem edebiyat alanında ya da başka bir alanda da olabilir Yani diğer sorulara göre şu an bu kişiyi bulmak şans eseri o kitabı okumuş bir… Devamını Oku »

murat

kitap açısından düşünmeyin 35.sorudamı ne eser diyip film sormuşlardı eser heykel tablo anıt vs de olabilir

ilknur

müslüman bir ülkede doğduğunu söylemiyor nüfusun çoğunluğu müslüman olan bir ülke belki burda şaşırtma olabilir

Özkan

Belki de “çoğunluğu” dediği için kafanı böyle karıştırıyordur. Zaten ya müslüman bir ülke ya da eski bir eşitlikçi ülke bkz:Osmanlı tarihi mesela yani

Enes Tokaç

Şu An Ulaştığım Nokta Üzerinden Konuşmak İsterim: Aradığımız Kişi İçin Birkaç Parça Ödüle Sahip Deniliyor. Bir Çok Ödüle Sahip Olmasıyla Bir Kaç Parça Ödüle Sahip Olması Farkını Toprak Parçasında Görmekteyim. Neden Bu Kişinin İsmi Bir Eserde Değiştiriliyor Ki ! Kişinin ismini Kendinin Değiştirmesi Durumundan Bahsedilmiyor, Eser Sahibinin Değiştirmesinden Bahsediliyor. Dikkat ! Şu Sebeple Olmalı Bu Kişinin Kurduğu Örgüt Ve Yaptığı Eylem Güneşi Batmayanların Canını Çok Sıkmıştır Da Ondan. Kapital Ve Çıkarları Biten Devletler Olacak Tabiki Bunlar. Fransa , Almanya , İtalya Ve Ne Kadar Sömürgeci Varsa… Bu Aşamada Tabiki Belli Kıta Ve Ülkeler Ciddi Bir Araştırma Konusu … Keyifle Devam… Devamını Oku »

Sezar

Neden bu kadar hayat dolusun? Ayrıca neden bütün kelimelerin ilk harfini büyük yazıyorsun? Okumaya her geldiğimde tribe giriyorum senin yüzünden.

SherlockHolmes

Yarışmaları kılpayı kaçırsanda duygularımın tercümanı olmaktan vazgeçmiyorsun kardeşim tebrikler 🙂

Endoplazmikretikulum

Sen çok şımarık ve kendini beğenmiş bi’ bebesin.

Sezar

ehehehehehehhehehehe bunu ben zaten söyledim defalarca. sen yazınca ekstra değişen bir şey olmadı. herkes zaten biliyor ajdjskdhsjjhdhahs

SherlockHolmes

Biz sezarı böyle seviyoruz, nickimin Sherlock olmasına rağmen alskda

Sezar

Ben mi Sherlock yapsaydım nicki??xd

Fettah

Eser ne olabilir? Sinema tiyatro kitap ya da?

Mehtap

Denediklerinizi yazabilir misiniz?

Fettah

Pek yazan olmuyor nedense? Ben henüz denemedim çünkü çok zayıf ipuçları.

Arif

15 tane örgüte bağlı ve eylem gerçekleştiren ve eser olan denedim yok. Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez dedik ama sanırım kümesde tavuk kalmayacak kazda gelmeyecek

Enes Tokaç

Sınırları Belirleyen Bir İpucu Şu Anda Olmadığı İçin DSÖ nün De Bir Örgüt Olduğunu Ve Bir Eylem Planı Sonucunda Oluştuğunu Görebiliyoruz. Bu Örgütü Oluşturan da Muhtemelen Devletlerden Seçilmiş Birkac Kişiydi. Bir Örnek Üzerinden Bakış Açısı Edinmek… Son Yorumumun Sondan Üçüncü Cümlesine “Ufkuma” Kelimesini Koyarak Anlatım Bozukluğunu Gidermek İsterim. 🙂

Enes Tokaç

Müslümanların çoğunlukta olduğu bir ülkede doğmuş olması o ülkeler üzerinde araştırma yapmaya itebilir. Yani Çeçenistanlı Şamil Basayevin Çeçenistan Da doğmuş Olması Ve Bizim Çeçenistan Örgütlenmesi Eylemleri V.s Gibi Durumları Araştırmamız… Bu Durum Daha geniş kapsamlı ifade içeriyor. Şamil Basayevin Doğduğu ülkeden Rusya’ya gitmesi ve orda belli durumlarlar için gerçekleştirdikleri Eylemler… Şu anda az bir bilgiyle geniş bir şey araştırıyoruz. Söylemek istediğim durum şu Almanya , İtalya , Rusya v.s Gibi Ülkeler bazında bakmakta da fayda var. Yorum yaparak hem kendi ufkuma hem de sizin ufkunuza biraz dokunmak istedim. Bu şekilde daha çok yaklaşıyorum. İyi olan kazansın.

Hazarmertk

Saçma olan ücretsiz ipucularla bu soruyu bilebilmek ki onuda geçtim ücretli ipuçlarıda insanı bir yere götürmüyor 4. İpucunuda aldım ama hiçbir etkisi olmadı cevabıma ve o kadar çok cevap varki birbirine yakın ekstra bilgi olmadan eleyemiyorum.
Ayrıca ortak çalışmak isteyen arkadaşlar varsa beyin fırtınası yapabiliriz hemde ipuçlarını ortak satın alabiliriz. Şayet kazanırsak ödülü bölüşebiliriz.

Son düzenleme 1 yıl önce , Hazarmertk
Arif

Valla denediğim yol aramadığım tarihçi bakmadığım ülke girmediğim terör kalmadı sadece bir yol kaldı 3 kişi buldum eylem yapan aynı ekip ve bu ekipten biri yazar biri felsefeci biri de değişik bir isim o adamın gerçek ismini bulmak hadi bakalım

Fettah

Tuzak sorular ya da ipuçları. Çok zor bu ipuçları ile bulmak. Bu seferkini kimler hazirladiysa kasayı doldurmak istiyorlar. Bayagi bir ipucu satacaklar.

Enes Tokaç

Bu Etapta Araştırma Yöntemimin Metodunu Müslümanların Çoğunlukta Olduğu Ülkelerin Hangileri Olduğunu Bulup Not Etmek; Onların Tarihsel Açıdan Örgüt Yapılarına Bakmak; Bağımsızlık Mücadelesi Ve Veya Toplumsal Yapısında Hak Elde Ediş Mücadelelerini İncelemek Gibi Bir Durum Olusturacak. Anadolu, Kafkaslar Ve Balkanlar İlk Göz Ağrım. Görünen Köy Kılavuz İstemez. Gördüğüm Köyleri İnceleyeceğim Öncelikle.Bu Fikrimi Değiştirecek Yegane Durum Burada Yazılacak Herhangi Bir Yorum Değil Gelecekte Yayınlanacak İpucu Olacaktır. Çok İnsan Ödüle Sahip Ama Parça Parça Olanı Favorimdir. Parça Parça ,Bir Kaç Parça Ödül Nasıl Olur Düşünmekteyim. Bahsi Geçen Eserin Ne Olduğu Konusunda Bir Kitap Olma İhtimali Yüksek İken Olmama İhtimali De Yüksek Görünüyor. Olmama… Devamını Oku »

saliha

ekstra ipucu almadan çözmek zor bu soruyu

Sezar

Sorulan kişinin ismi değiştirildiyse siyahi bir vatandaş olma ihtimali yüksektir. İngilizler tarafından sömürülen ülkelerin insanlarının önemli olaylarda isimleri değiştirilir. Kendi kültürlerinde isimleri farklı olan insanlar da buna dahil.

Bukez

Nur Ali Tabende denedim olmadı

ZibidiBoy

Bu saçma sorudurrr