Kriptograf 56. Yarışma İpuçları

56. Yarışma İpuçları

1- Bu bilimsel çalışmanın adında 2 kişinin soyadını görebilirsin.

2- Bu kişilerden biri, genç yaşlarında hayvancılık yapmıştır.

3- Çalışmanın amaçlarından biri de 18. yüzyılın başlarında ortaya atılan bir iddiayı araştırmaktı.

4- Çalışma neticesinde iddianın doğru olmadığı sonucuna varıldı. İddiada bahsi geçen şeyin adını, çalışmanın başında ki kişinin yazdığı özgün şekliyle herkesten önce yazınız.

Cevap

Gillis Land

Önemli Hatırlatma

Sayfamız sadece kriptograf yarışması için yardımlaşma platformu olarak faaliyet göstermektedir. Yorumlarınızda lütfen paralı ipuçlarını paylaşmayın. Bu tür paylaşımlar (ticari faaliyeti engelleyen) yapılmasının ve istenmesinin yasak olduğunu hatırlatır, başarılar dileriz.

Yarışma Hakkında

Kriptograf yarışmasında yarışmacılara 4 adet video ipucu veriliyor ve bu ipuclarını kullanarak sorulan soruyu bulmanız gerekiyor. Her yarışmacının 3 cevap hakkı bulunmakta ve cevap bulunduğu anda yarışma bitiyor. Yarışmanın ödülü cevap bulunana kadar belli bir miktarda artış gösteriyor ve cevabı ilk bulan kişiye veriliyor. Ayrıca ekstra cevap hakkı ve belli zamanlarda yayınlanan yeni ipuçları belirli bir ücret dahilinde kullanıcılara veriliyor.

Uygulamayı indirmek için:

Sayfamızda yayınlanan yorumlar, yorum sahiplerinin sorumluluğundadır. Kaldırılmasını istediğiniz yorumlar için bostabure@gmail.com adresine mail atmanız yeterlidir.

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Kozmonot 28. Yarışma İpuçları

28. Yarışma İpuçları 1- Onlardan günümüzde dört tane vardır 2- İkisi 2000 yılından önce yoktu. …

Kriptograf Kolay 1. Yarışma İpuçları

Yarışma İpuçları 1- O, ülkesinde bu rütbeye ulaşan son kişidir. 2- Onun askerlikten uzaklaştırılmasına, nişan …

Abone ol
Bildir
guest
240 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Hüseyin

Bu sitenin ya yönetici yok ya da işine geliyor.
Sezar ve Sadık kullanıcı adlarını kullanan kişiler insanları yanlış yönlendirme peşindeler. Ayrıca burayı chat sitesi gibi kullanmışlar…..

Huri Yorulmaz

Lütfen itham etmeden önce ikisinin de yorumlarını (önceki sorular da dahil dikkatlice okuyunuz. ) İkisi de birbirinin zıddı insanlar. Yanlış yönlendirme yapan belli , doğru cevaplari tüm ipuçları ile gözler önüne seren belli. Tamamen objektifim. Taraf tutmuyorum veya yancı değilim. (Bu sıfatlar da bana insanları yanlış yönlendiren şahıs tarafından yapıldı. ) İnsanları yapmadığı bir şeyden dolayı itham edip haklarına girmeyin derim.

sami

uzun zamandır yarışmalara katılmıyorum uygulamayı sildim. bomboş bir yarışma buraya ayıracağınız vakti gidip kitap okuyup veyahut kendinizi geliştirebileceğiniz bir alana yönelin. ayrıca bu sezar ve türevlerini gördükçe cinnet geçirmeyen bir ben miyim diyordum herkes birbirine girmiş en son 20 yorumu geçmiyordu buralarda 200 küsür yorum olmuş. herkese iyi günler

Sezar

Sadık, -T70/936-956,PRO- şunun ipuçlarıyla bağlantılarını bi anlatsana. Neymiş bu, nesi beyazmış falan?

Sadık

Sherlock Holmes olduğunu idiaa eden sensin ara bul. 😉

Cemal Özdemir

Sayın yönetici sizde belirtmişsiniz ama gene de adım geçtiği için kendim de belirtmek isterim o sebepten dolayı son aldığınız sadece yarışma ile ilgili yorum onaylama kararınızda bir insiyatif kullanarak onaylamanızı rica ediyorum. Yorumları okudum sadık bey farklı nickname kullanarak da yorumlar yazıyormuş sanırım. Burda iki kutup kullanıcılar bulunuyor bildiğiniz üzere yarışmaya güveni olmayanlar ve olanlar. Benim sadık bey le tek ortak noktam ipuçlarının anlamsızlığını savunduğu görüşleridir. Onun dışında aynı nick falan bu tarz durumlarım olmamıştır. Ne sadığı ne sezar ı ne bostabure yi şahsen tanımam etmem. Kullandığım tek isim budur doğru yada yanlış fikrimi söylerim kendi adıma. Birde burda özellikle… Devamını Oku »

Delilozanol

Neden iftira atıyorsunuz.fikrimi söyledim ben sadece olumsuz yorum yaptım diye mi ?Böyle konuşuyorsunuz. Adam herkes oldu yorumlarda.Ayıp güvenilir bir tarafı yok bu web sitenin.Yönetici bile taraf tutuyor gibi.Delil ozonal faxe olduğumu düsünmeyin. lütfen! sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Mert

Sizi kahileye almiyorum

Kemal Z.

Ya Sadık Allah aşkına yeter artık. Kendine saygın olsun azıcık…

Delilozanol

Galiba bir rahatsızlığınız var.Aksine senin kendine saygın olsun.gülünç duruma düşüyorsun.

Kemal Z.

Arkadaş yazmayayım diyorum, rahat durmuyorsun. Burada bir sürü insanı kandırdın, umutlarıyla oynadın. Yetmedi sahte hesaplarla mesajlar yazdın. Suç üstü yakalandın. Site yöneticisinin seni ifşa ettiği mesajlar altta duruyor. Hâlâ saldırgan mesajlar atıyorsun, su üstüne çıkmaya çalışıyorsun. Çok çirkinleşiyorsun.
Trollük yapmaya çalışıyorsun diyeceğim ama trollük bile minimum düzeyde mizah ve zekâ gerektirir. Hırsından, yarışmayı kazanma hevesinden yapıyorsun diyeceğim, cevap diye yazdığın şeyin konuyla uzaktan yakından ilgisi yok, deli saçması. Hangi motivasyonla bu kadar kötücül davranabiliyorsun anlamış değilim.
Bir sorum da site yöneticisine, sahte kimlikle mesajlar attığını kendiniz belirlediğiniz birinin saldırgan mesajlarını neden onaylıyorsunuz?

Delilozanol

Kimi kandırdım.İftira atacağım diye kendini kandırma.

Kemal Z.

İftira mı 🙂 Site yöneticisinin seni ifşa ettiği mesajlar aşağıda. Merak eden sayfayı okur, görür. Sana lafım yok artık, değmezmişsin belli ki…
Ama sayın site yöneticisi hâlâ bu arkadaşın bu saldırgan mesajlarını niye onaylıyor anlamıyorum. Aslında anlıyorum da (Google sıralaması, seo, site rank vb.) anlam veremiyorum diyelim. Bu şekilde burada ciddi mesaj yazan, paylaşım yapan kişileri uzaklaştıracağını düşünmüyor musunuz acaba?

Kemal Z.

Açıklama için teşekkür ederim. İşinizde kolaylıklar dilerim.

Kemal Z.

Arkadaşlar biraz akıl ve mantık lütfen. Bu yarışmayı bir kaç sorudur takip ediyorum. Bu siteyi de yarışma nedeniyle buldum. Yorumları okudukça şaşırıyorum ve üzülüyorum insanların düştüğü hallere. Bir yarışma için insan kendini bu hallere sokmamalı. Öncelikle evet ipuçları çok zor ve konuyla olan bağlantıları yakalamak neredeyse imkansız. Ama ne bekliyorsunuz? Kapitalist bir düzende yaşıyoruz ve yarışmayı düzenleyenler para kazanmak için yapıyor bunu. Yoksa enayi mi adam, iki Google aramasıyla bulunacak soru sorup, her yarışma cebinden para dağıtsın. Elbette yarışmayı düzenleyen ipucu satıp, her soruda 70-80 bin kazanmayı hedefleyecek. Kazandığının 2-3 binini de bilene verecek. Başka ne olmasını bekliyorsunuz? Siz uygulamayı… Devamını Oku »

Sezar

kim laptop almak istiyor 😀 ben kasa toplayacaktım yanlış olmuş senin bulduğun asdafasdasdasd

Sezar

bulduysan beni, bulduğun sosyal medyadan bi yaz da biraz muhabbet edelim

Kemal Z.

Malum siteden bir selam gönderdim sana 🙂

Sezar

malum site hangi site? doğru kişiye mi yazdın acaba?

Kemal Z.

Reddit

Sezar

yanlış kişiye yazmışsın. bana öyle bi mesaj gelmedi redditten xd

Kemal Z.

O zaman kusura bakma, Reddit hesabında yanılmışım. Ama haberin olsun, orada senin nickini (Sezar-Caesar) kullanan ve Kriptograf soruları ile ilgili postlar atan, bir üniversite öğrencisi arkadaş daha var. Mac Book Pro’yu da alacak olan o 🙂

Sezar

Sezar adını kullanıp ipuçlarını ingilizce yayınlayıp farklı sitelerde yardım isteyen birileri varmış evet. Yaparlar yani, reddite de girmişlerdir. Ben yapacak olsam o işi Sezar kullanıcı adıyla yapmam ajdhsjhdsjdbs Benim kişisel hesaplarımı birkaç kişi biliyor sadece. Onlara da ben yazdım zaten. Onun dışında beni internette arayıp bulmanız zor yani. 3-5 küçük kırıntı var sadece xd

son_mimar

malum site dediği isminizi aratıca çıkan site
hemen karşımıza tebrikler samsung bilmem ne kazandınız demesi. o ekranı gördükten sonra tamamen emin oldum sizin de kriptografın bir parçası olduğunuz.

Sezar

kendinde misin? konuyla hiçbir ilişkisi yok söylediğiniz şeyin.

son_mimar

Ben böyle düşünmüyorum şahsen karşıdaki ler o kadar para gözler ki bi kuruş bi vermemek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Sezar

Frederick George Jackson’ın yazdığı kitabın linki:
https://archive.org/details/athousanddaysin04jackgoog

İlgilenen arkadaşlar inceleyebilirler.
Cevabı da kitabın son bölümlerinden “No Gillis Land” başlığı altında (Sayfa 755) görebilirler.

son_mimar

ama 755. sayfa yok ki
son sayfa 587 milleti kandırmayı bırakın bence

Sadık

Son _mimar’da benim

Sezar

slaytın 755. sayfası değil. kitabın 755. sayfası. Slaytta iki sayfa birden gösteriyor. En azından bi içerik bölüme baksaydın böyle konuşmadan önce afadfadfasadasd

Kemal Z.
Sezar

evet link hatalıymış kontrol etmedim

son_mimar

Hep öyle oluyor zaten hatalı linkten cevaba ulaştın. E tabi doğal karşılamak lazım bu kadar yarışma kazanan birinin yanlış link paylaşıp sonra ortağının doğrusu ile bizi aydınlatması

Son düzenleme 1 yıl önce , son_mimar
Kemal Z.

Ortak mı 🙂 Yahu ne adamı tanırım ne de tarzını severim. Ne ortaklığı…

Normalde Sadık bey burada insanların umutlarıyla oynamasa yorum bile yazmazdım. Bu tür çirkinliklere katlanamadığım için yazdım ve yazıyorum. Burada ihityacım var diyen insanları günlerce oyaladı. İnsanların saatlerini Ankara Üniversitesi personel listelerinde ve olmadık bir köle ticareti ipucunda harcamalarını sağladı. Bu kişiye kızmıyorsunuz, bunu eleştiren adama köpürüyorsunuz. Ne diyeyim, tercih sizin…

Sezar

hatalı linkten değil. kitabı pdf olarak dün indirdim cevabı buldum. buraya tekrar yazmak için link buldum, o hatalıymış. arkadaş doğru linki bulup eklemiş. derdiniz nedir acaba sizin? iyilik yapıp detayları paylaştım, neyi sorguluyorsunuz? kendiniz cevabı öğrendikten sonra bile bağlantıları bulamıyorsanız boşuna kalabalık yapmayın burada. şu halde soruyu çözmeniz imkansız olur zaten.

dündar_bey

Peki hayvancılık yapmış olan hangisi?
Bu sonuca nasıl varıyorsunuz?

Zaten ben önceki yarışmanın cevabı olan “Peter Carl Feberge”” cevabından da bişey anlamadım. Alman iş adamı diyordu, araştırdım Baltık Rus’u yazıyor.

İşin aslını anlatın da rahatlatın bizi..

Sezar

işin aslı: siz gözünüzle gördüğünüz şeye bile inanmıyorsunuz. O soruda babası Baltık Almanıdır diyor. Doğal olarak adam ALMAN soyundan geldiği için ALMAN’DIR. Baltık bölge ismidir, Orta Doğu gibi Kuzey Anadolu gibi veya Orta Asya gibi.

Neyse cevabın açıklamasını linklerini koydum, ayrıca uygulamada da açıklandı. Okuyun! Okumadan sallamayın.

Can

Yarışma tamamen hazırlayanların cebini doldurma çabasıyla eski samimiyetini kaybetti

Sadık

Can’da benim öyle değil mi ? Kriptograf hakkında kim olumsuz yorum yaparsa benim -:)

Sadık

O zaman bana gerçek ithamlarla bulunun statik ve dinamik ip adreslerine sahip sağlayıcıların IP adresi aynıdır.Bu yüzden islenen suçlar bile aynı ip uzerinde araştırmalar yapıldığında binlerce kişi tespit ediliyor.ve nedense Sezar ne derse hemen tarafını tutuyorsun sen aktif olmayınca o o aktif olunca sen yoksun açıkla bana bunu .

Sadık

Tabi ip adresleri aynıysa 🙂

Sezar

Komiklik sınırını aştın Sadık. Kendine saygın kaldıysa boş yapma artık.

Sezar

Cevap Gillis Land. https://en.wikipedia.org/wiki/Kvit%C3%B8ya “Kvitøya was discovered by the Dutchman Cornelis Giles in 1707, and it was seen under the name ‘Giles Land’ on maps in different shapes, sizes and positions throughout the centuries. The present name was given by whaler Johan Kjeldsen of Tromsø in 1876.” İddiayı ortaya atan Hollandalı Cornelis Giles. https://en.wikipedia.org/wiki/Cornelis_Giles Kuzey Kutup bölgesine araştırma gezisi düzenleniyor. Araştırma gezisi: Jackson–Harmsworth expeditionhttps://en.wikipedia.org/wiki/Jackson%E2%80%93Harmsworth_expedition Araştırma gezisinin adında soyisimleri olan kişiler: Frederick George JacksonAlfred Harmsworth https://en.wikipedia.org/wiki/Frederick_George_Jackson https://en.wikipedia.org/wiki/Alfred_Harmsworth,_1st_Viscount_Northcliffe Alfred Harmsworth’un eşinin adı Mary Harmsworth.Adı verilen şey: Cape Mary Harmsworth (Mary Harmsworth Burnu)https://en.wikipedia.org/wiki/Cape_Mary_Harmsworth Bitki örtüsüne yerleştiler. (bitki örtüsü üstü kapalı ipucu) Bitki örtüsü = Flora Araştırma gezisinde… Devamını Oku »

Sevgi

Sezar bey bilgiler için tşk bir sorum olacak soru ilk sorulduğunda 4 ipucu verildiğinde araştırmaya başlarken ilk naptınız bize biraz anlatsanız bir daha soru cıktıgında nasıl bir yol çizmemiz gerektini ögrenmiş oluruz şimdiden tşk

Sezar

Çalışma dediği şeyin ne olduğunu doğru tahmin etmen gerekiyordu. Kişilerin soyadlarının kullanıldığı şeyler genellikle bu tarz araştırma gezileri oluyor. Ben eksta ipuçlarıyla beraber farkına vardım bunun. Daha önce Antartika gibi coğrafi keşifleri diğer sorularda araştırdığım için çağrışım yaptı. Son 2-3 gündür sadece keşif-araştırma gezilerini özellikle Arktik ve Antarktik olanları araştırıyordum. Beyazdır ipucu gelince zaten doğru yolda olduğumu anladım. Kilit noktaları çözersen diğer teferruat ipuçları seni cevaba yaklaştıryor. Kontrol ederek ilerliyorsun. Daha önce de söyledim. Kelime kelime araştırma yaparak hazır cevaba ulaşamazsınız. Ne sorulduğunu ve nasıl sorulduğunu çözmeniz gerekiyor. Emin olmadığınız şeyleri cevap olarak yazmayın. Bağlantılar sonucunda şüphelendiğiniz şeyleri yazabilirsiniz, ben… Devamını Oku »

Kemal Z.

Sadık aramıza yeni bir isimle döndü 🙂 Tamam Sadık herkes dolandırılıyor. Sen bir tanesin. Aslansın, akademisyensin 🙂

Sadık

He cemal’da benim 🙂 sakamısız siz akıllı olun az 🙂

Kazananlardan Birisi

Kriptograf ekibi ile daha evvel yaptığım görüşmelerde soruların tek bir kişi tarafından hazırlandığı ve onun dışında hiçbir çalışanın sorunun cevabını bilmediğini söylüyorlardı…Lakin daha sonraki görüşmelerimde bülbül gibi şakıdılar soruyu hazırlayan bir ekip var dahası yarışmayı kazanır kazanmaz seni arayan bir kadın var dahası sunucu hepsi de sorunun cevabını biliyorlar…Bunca insan sorunun cevabını biliyor ve dışarıya sızdırmıyor öyle mi…Yeme bizi Kriptograf

Sadık

Benden bundan bahsediyorum işte .mantık şu 3 ödül bize 1 ödül yarışmacıya.

Kemal Z.

Allah insanı kendi kendine sohbet edecek hallere düşürmesin 🙂

Kazananlardan Birisi

Adamın kendi kendisiyle sohbet ettiği falan yok kazananlardan birisiyim diyorum nesini anlamıyorsunuz bana ne sadık dan madık dan size uyanın diyorum uyanın kriptografın cebini dolduruyorsunuz diyorum

Sadık

Kafayı yemiş bunlar yeminlen 🙂

Sezar

Öyle deme kalbim kırılır. Ben “şizofrenim” asfafdaasfasdas

Sadık

Kazananbirisi’de benim 🙂

Sezar

Adım adım cevaba giden yol ;))

IMG_20200911_215834.jpg
Ayşe

Ne yolla bulduğunu bize de açıklayabilir misin lütfen

Kazananlardan Birisi

Aklınız varsa ipucu almayın ve bu yarışmanın tez zamanda piyasadan silinip gitmesini sağlayın benden demesi…Son kazandığım yarışmadan bu yana bir kez bile ipucu almadım ve almayacağım da…Çünkü değmez Allah’ın verdiği kıymetli zamanı böylesi boş yarışmalar için harcamaya değmez…İçinizden birisi 1 kazanıyorsa bunlar 1000 kazanıyor…Prim vermeyin bunlara benden demesi

Delilozanol

T70/936-956,PRO cevabı sadık bey tarafından mail olarak bana geldi.Araştırdım ipucularıyla örtüşüyordu fakat şuan cevaba bakıyorum.İpucuları ile alakası yok.Aklımızla alay ediyorlar sanki.vakit kaybı bence.

Sezar

T70/936-956,PRO bu nedir bize bir açıklar mısın zahmet olmazsa?

Kemal Z.

Sırf meraktan “T70/936-956,PRO” yazıp Google’da aradım. Çıkan tek sonuç bir köle taciri gemisinin kayıt defteri oldu. Verdiği bilgi de bir şirketin, Virginia’ya teslim ettiği köle sayısının, toplamın ancak %10’unu oluşturduğu. Yani yıllar hariç hiçbir ipucu ile ilgisi olmayan bir şey. Ne bir iddia var ne bir araştırma. Ne de diğer ipuçlarıyla ilgili bir şey. Tamamen alakasız.

Sezar

ben de baktım. cevabı sadık’tan bekliyorum. bahsettiği şey ipuçlarıyla nasıl örtüşüyor çok merak ettim. bi açıklama yapsa da dinlesek, aydınlansak. ben uzun uzun yazdım açıklamayı. acaba sadık’ın açıklaması ne bu bahsettiği (T70/936-956,PRO) şey hakkında?

Kemal Z.

Sadık hani bana laf sokacaktı kazanan? Bekliyorum 🙂 Ben sana akademisyen olamazsın demedim Sadık 🙂

Delilozanol

Çok saçma cevap: ipucularıyla alakası yok.Sezar merak ediyorum.ipucularıyla alakası olmayan cevabı nasıl buldun.

son_mimar

geçmiş olsun herkese cevap gillis land mış

Sezar

Konuş Sadık. Cevaptan bahset. Kime verdin cevabı? Kim yazdı da buldu? ACABA CEVAP NEDEN SENİN SÖYLEDİĞİN HİÇBİR ŞEYLE ALAKALI DEĞİL??

son_mimar

sezar bilimsel çalışmayı kimler yapmış bilimsel çalışmanın adı nedir

Sadık

Yani gerçekten tebrik ediyorum.yine soruyu kendinize göre ipucularıyla alakası olmayan bir cevap vererek.parayı gene kendi cebinize indirmenizden dolayı tebrik ediyorum.hiç şaşırmadım Sezar senin kazanmandan. Para gene kiriptografta kaldı.Sasırtmadın beni.

dark647

Tebrikler Sezar

Delilozanol

Cevabı bana verdi. Ve ne hikmetse ben girip yanlış cevab ibaresini aldıktan 10 dakika sonra cevap bulundu.Sezar senden bende kıllanmaya başladım.

Huri Yorulmaz

Sadık , kendin yaz kendin cevapla. Cidden komik olmaya başladın.

Sadık

Cemal’da benim 🙂 ulan gece gece

Sezar

birazdan cevap bağlantılarını yazacağım. nedense bu nickle sadık’ın yazdığını düşünüyorum 😀 admin’den ricam ip’leri kontrol edebiliyorsa bi baksın bakalım Delilozanol nickli kişiyle Sadık aynı kişi mi?

Huri Yorulmaz

Umut Taciri’nin patladığı an. Sadık güldürdün bizi. Bir de bostabure eğlenceli, komik değil diyenler var 😀

Sadık

Bende sizin için aynı şeyi düşünüyorum.

Huri Yorulmaz

Herkes bitti , Boştabure’ye sarmaya başladı:D

Sezar

(bkz. foyası meydana çıkmak)

Son düzenleme 1 yıl önce , Sezar
Sezar

YATSI VAKTİ GELDİ SADIK. Nick değiştirip yazıp kimi kandırmaya çalışıyorsun. Basit numaralar bunlar. 6 kez bu yarışmayı kazanmış birini kandıramazsın 😉

Sezar

ACABA KİM KAZANDI??

IMG_20200911_205109.jpg
hüseyin bakır

Sadık nerdesin (ziyaaaaa) ???

Mahmut

Bu cevapla verilen ipuclarinin alakasini birisi bi aciklasin nolur ya. Bu kadar da alakasiz olmaz yani.

Delilozanol

Aklımızla dalga geçtiler.Başka bir açıklaması yok bence…

Sezar

çok alakalı merak etme 😀 sadece ne aradığı bilmen gerekiyor. ne aradığını bilirsen bulursun cevabı 😉 bu arada Sadık gibi dolandırıcılara inanmamanız gerektiğini öğrendiniz sanırım. Cevabı buldum diyen kimseye inanmayın.

Mahmut

Ya kardesim kusura bakma da yaptigin bos dunyadan marsa yol olmus hala sherlock triplerindesin. He en akilli sensin he en gayretli sensin toplanip uzman diyelim istersen de rahat et. Alakasini acikla diyorum herif klavyeden rastgele oneri kelimelerle cevap veriyor.

Sezar

cevap açıklamasını yukarıda yazdım, okuyabilirsin bağlantıları. Linkleri ve kitabı da verdim yukarıda.

Sezar

SEZAR’DAN SEVGİLERLE :))))

son_mimar

samanlıkta iğne aramak dedikleri bu olsa gerek.

dark647

Bakmadığım site kalmadı yabancı dilde de arattım hepsini geçtim son çare meraktan Sadık Bey’in yazdığı The Royal African Company Sla al African Company Slave Trade to makalesine de baktım yine bir şey çıkmadı çokta ihtiyacım var bu miktara kısmette yok demek ki bulunmazsa bir daha ki ipucuna kadar ümitli değilim

Özkan

Hiç ipucu almadım, artık araştırma şevkim gelince araştırcam; -Ben çalışmalara bakarak daha kolay ilerlenebileceğini düşünüyorum(deneme-yanılma) diğer türlü 18.yy’da neyin iddiası o dönemin koşul ve fikirlerini bulacağım da sonra bunu araştırabilecek yüzyılı ve bu bilgileri içeren makalelere ulaşacağım ipucu olmadan benim için zor. Herkesin bulabileceği cevap olmayan şeyler;(dahası var..) Hardy-Weinberg prensibi Hardy-Littlewood varsayımı Meckel-Serres yasası James-Lange teorisi Paoez-Macelean teorisi Canbon-Bard teorisi Sapir-Whorf hipotezi Jacop-Monod hipotezi Kerr-Siegel hipotezi Singel-Prebisch tezi Rayleigh-Taylor instability Rayleigh-Jeans law Taylor-Coutte flow Rayleigh- Ritz method Rayleigh-Benard convection Plateau-Rayliegh instability Maxwell-Lorentz Poynting-Robertsob effect Euler-Mascheroni Euler-Bernouilli Euler-Lotka Euler-Maclaurin Euler-Lagrange Gauss-Morkov Cooley-Tukey Young-Laplace equation Born-Haber cycle Miller-Urey exp Meselson-Stahl exp Bose-Einstein… Devamını Oku »

Sadık

The Royal African Company Sla al African Company Slave Trade to

Sevgi

Sadık bey ne anlatmaya calışıyorsunuz

Sadık

Neden cümlenin aynısını googleye yazmayı denemiyor sunuz?

Sevgi

Yabancı dilimiz olmadığı için anlamıyoruz inşallah banada ulaşırsın

Kemal Z.

Merak buyurmayın, Sadık beyefendinin de yabancı dili yok. Baksanıza “Google” kelimesini nasıl telaffuz etmiş. (Bunu kelimeye eklediği eklerden anlıyoruz. Google kelimesine ek geldiğinde “a” eki kullanırız. “Google’a yazmak” ya da “Google’lamak” gibi. “Googleye” diye bir ifadeyi dil bilen bir akademisyen yazmaz, yazmamalı. Aynı şekilde “denemiyor sunuz” yazılmaz. “sunuz” neden ayrı yazılır ki zaten? Eğer “denemiyor musunuz” yazsaydık, işte o zaman “musunuz” eki ayrı yazılırdı. Daha pek çok örnek verebilirim Sadık beyin yazdıklarından. Bu arkadaş ne Türkçeye ne İngilizceye hakim ama yerseniz Ankara Üniversitesinde akademisyen 🙂 Verdiği ipucu ile vakit harcamayın. Sizleri trollüyor kısacası…

Son düzenleme 1 yıl önce , Kemal Z.
miharbi.rnz

Bana da öyle geliyor.Bu Sadık bizimle dalga geçiyor galiba. Zaten onun verdiği o saçma ipucuyu Google’da aratınca Afrika’da Kölelik Şirketinin sattığı köleleri anlatıyor. Yarışmanın ipuçlarıyla alakası yok.

borga

Bu ney sadık başkan

Sevgi

Sadık bey banada ulaşın ve yardımcı olun cok ihtiyacım var

Enescan

Sadik biraz daha yardım lutfen

Yusuf

Bilimsel çalışma bunun içinde mi

Son düzenleme 1 yıl önce , Yusuf
Sadık

The Royal African Company Sla al African Company Slave Trade to

Yabancı dili olan arkadaşlar için 2 saat veriyorum.

Ayşe

Lütfen biraz daha ipucu verebilir misin

miharbi.rnz

*Niye insanları meşgul ediyorsun burada. Kimi ihtiyaından kim de eğlencesine yarışıyor Niye yarışmayı zehir ediyorsun. Bir şey biliyorsan yaz, yoksa sus.

Ogii61

Yazık

Serhat

Hocam cok soyut ipuçları veriyorsunuz. Ortaya atılan iddia 18.yy da mı çürütüldü bu yoksa sonra mı vs vs biraz daha somut en azından bir yerden tutacağımiz bir ipucu olması gerekiyor. Gerçekten çok soyut

Sadık

Şuan ki yorumlarda yazdıklarım soyut.kabul ediyorum.somut ipuçları tamamen kaldırıldı.bunu yöneticiye sorabilirsin yönlendirmeye gelince beyler suanki yazdığım yorumlara göre giderseniz eve tamamen yanlış bilgilere ulaşabilirsiniz.ben idaanin tarihini bile yazdım. arkadaşlar yorumlar kardirildi tekrar tekrar söylemek istemiyorum.kriptograf tarafından uyarıldım.neden anlamıyorsunuz

Kemal Z.

Daha önce de yazdım cevap alamadım. Tekrar yazıyorum:
Hiç somut bir şey yazmadınız ve o silinen şeyi de paralı ipucunu alan herkes yazabilirdi. Bir şey ispat etmiyor yani o yazdığınız. Kaldı ki Kriptograf gereksiz hassasiyet göstermiş. Silinmese de olurdu. Bir şey anlatmıyordu çünkü yazdığınız.
Fazla uzatmaya gerek yok. Bu işin basit bir yolu var. Biliyorsan yanıtla ve kazan. Derdim para değil diyorsan, bağışla Kızılay’a ya da uygun gördüğün başka bir hayır kurumuna. Para da sende kalmamış olur. O da mı olmadı ver soyadını da, isteyen biri ulaşsın sana, kazansın ve bunu açıklasın buradan. Bu kadar basit. Var mısın ispata?

Sadık

Ödülün daha yüksek olmasını bekliyorum çünkü bulamıyacağınıza eminim.Ve merak etme bana mail atan bir arkadaşınıza cevabı verdim.yazmasını söyledığimde yazacaktır.o zaman o kişi buraya yorum yapıp sana laf soktuğunda bir özür dilemeni beklerim 🙂

Muhsin

Madem cevabı biliyorsun hadi paranın yükselmesini de bekliyorsun diyelim nasıl güvenip cevabı başkasına veriyorsun hadi verdin diyelim niye kendine saklayıp beklemiyorsun şuan şu yaptığın açıklama cidden çok mantıksız

Sezar

HELAL OLSUN KRAL. YÜRÜ BE, ARKANDAYIZ.

Sezar

ben olsam ben de sadık’ın bana “yaz” talimatını beklerdim. çünkü neden olmasın? aaşıhaerşohfaeşfgwjfgjgflfj

Kemal Z.

Gelip laf sokmazsa, sen ne yapacaksın 🙂

huseyin

sayın yönetici ne ayaktır yaa bu SADIK lütfen uzaklaştırın. insanları yanlış yönlendiriyor BİLEREK…

Cemal Özdemir

Hmm yeni katılan bir yarışmacı , küçücük bir bilgiyle methiyeler düzüyor. Yazdıkları uyarı alan sadık beyin uzaklaştırılmasını talep ediyor

Huri Yorulmaz

Kansersin Cemal.

Sadık

Sorma ben takmıyorum. Sende takma 🙂

Hüseyin

vay bee doğru anlamışsın…. helal sana

huseyin

Doğru cevap yazıldığında yarışma sona mı eriyor? Ayrıca belli bir bitiş tarihi ve saati var mı?

huseyin

Bu gerçekten müthiş bir yarışma. umarım uzun süre devam eder. Çünkü insanları araştırma yapmaya yönlendiriyor. ve insanlar araştırma yaparken doğru cevabı bulamasalar dahi çok güzel bilgiler öğreniyor…

İbrahim

admin hep bize diyorsun yarışma hakkında konuşun diye. Senin fikrin nedir

Sevgi

Ben yeniyim nasıl araştırma yapmalıyım yardımcı olurmusunuz

Azyedeipucual

Önceki yarışma yorumlarına bakabilirsin. Cevabı bulan kişiler nasıl bulduklarını açıklıyorlar genelde…

İbrahim

biz de eki sayılmayız, tek kaynağımız Google

İbrahim

Birbirinize yalvarmayın.

İbrahim

Bence din ile alakası yok. Çünkü paralı ipuçlarına bakacak olursanız bunun bilimle alakalı olduğunu görürsünüz. Hem bilimsel çalışma, din ile olmaz. Daha geniş düşünün. Ve bir şeyler yazın. Birbirinize yalvarmayın.

son_mimar

son ipucu ile bir yere varabildin mi ben varamadım

İbrahim

Aklımda bir şeyler var ama tam doğru cevabı henüz bulamadım.

Sadık

Bastabure Sezar bana hakeret yarışma ile ilgili olamayan yorum yapıp, paylasıyorsunda ben cevap verince neden paylasmadın.iletisim bilgileri vermeyin diye uyarı yaptığın için ben mail adresimi yazmadım.yaptığın saygısızlık ve adam kayırmaca.

Sezar

ben de bundan bahsediyorum 😀

abdullahql

18 yüzyılda bilim adamlarına dinsiz bunlar demişler
1965 lerde yapılan araştırma sonucu bu yanlış çıkmış
böyle bir şey okudum araştırmayı yapan adamı buldum hala yaşıyor olabilir
hayvancılık yaptıgını bulamadım
bide bisürü kitabı ve makalesi var hangisi bilemedim

Sadık

Doğru yoldasın ama ama araştırma din üzerinden değil iddaa din üzerinde.araştırma biyoloji üzerinden bunu daha önce de söylemiştim .

Azyedeipucual

Yav kardeş sırf para için başka insanlara yalvarmaya değer mi? Ben anlamıyorum. Çok ihtiyacın varsa araştır zaten bulursun. Burda başka insanlara yalvaranlar hiç hoşuma gitmiyor. Empati kurmak çok önemli gerçekten…

son_mimar

bende hayvancılık ile ilgili birşey görmedim.

Son düzenleme 1 yıl önce , son_mimar
abdullahql

Aydınlanma devrinden sonra sosyal bilimler ortaya çıkıp ilerledikçe bu bilimlerin baş
mimarları dinin yok olacağı iddiasını hararetle savundular. Onlara göre bilim ilerledikçe,
modernleşme yaygınlaştıkça din yavaş yavaş sahneden çekilecek, insanlar tabiat üstüne
yönelik inançları terk edeceklerdi. Bu öngörü XVIII. asrın başlarından XX. yüzyılın son
çeyreğine kadar hep dile getirildi

abdullahql

18 yüzyıldan bahsediyor din üzerine yoğunlaşın

emrixius

boşa

Elida

Beyin eror verdi

emrixius

error verecek beyin mi kaldi, delirdik fittirdik

huseyin

tamam da niye bu kadar fıttırıyorsun???

Huri Yorulmaz

Herkes , herkese atarlı 😀

emrixius

şahsi

İbrahim

Bir de internette cümle şeklinde aratınca, kelimeleri bölüp öyle araştırıyor. Bize anahtar kelime lazım.

İbrahim

İpuçları çok soyut. Elle tutulur yanları yok. 3 dilde araştırma yaptım. Google akademik gib birçok arama motorlarında yazdım, yine bir şey çıkmıyor.

Azyedeipucual

Senin dediğin gibi bulunsa çoktan herkes bulurdu zaten. Oyunun mantığı kalmaz o zmn. Emek lazım biraz. Ben biyolojiyle alakalı olduğunu düşünüyorum matematik veya fizik değil bence. Bakalım…

Özkan

Başta verdiğim ilk cevabım:Chamberlin-Moulton planetesimal hypothesis 1700’lü yıllarda “Güneş Sistemi” iddiasını araştırmışlar ve öyle olmadığını bulmuşlar. Genelde fizik matematik felsefe alanında çalışmalar buluyorum (my bad)
Sizin de denediğiniz cevap varsa yazabilir misiniz ?

Azyedeipucual

Ben daha doğru düzgün bir şey bulamadım. Belki sonraki ipucunda cevap bulunur.

emrixius

ben kimya ya da astronomi diye tahmin ediyorum

Son düzenleme 1 yıl önce , emrixius
Sadık

Arkadaşlar bazıları neden yorumlara cevap vermediğimi duşünmesin lütfen bana soru soran herkese cevap verdim fakat yorumlar kriptografın ticaretine ve yarışmanın kural ve gizliliklerine engel olduğu için kriptograf tarafından uyarı mail aldık bu uyarı sadece bostabureye yapılmadı o yüzden yorumlar gözükmüyor ha Sezar sende şikayet ettiğin. İçin saol onlardan olduğunu kanıtlamış oldun.

Can

Kardeşim bitir şu yarışmayı daha fazla ipucu satmasınlar ozaman onlara en büyük ceza bu olur

Azyedeipucual

Sadık bey lütfen artık mesaj atmayın. Anladık ne demek istediğinizi. Ben artık şurda yarışmayla alakalı yorumlar görmek istiyorum. Yarışmayla alakalı bir yorumunuz varsa buyrun. Rahatsız olmaya başladım. Eskiden ben bu oyunu oynarken herkes denediği cevapları ve izlediği yolları atardı. Eskisi gibi olsun şu site artık…

Huri Yorulmaz

Nickname hahahaha 😀

Cemal Özdemir

Sezar direkt onlardan ki zaten , ama sorsan şizofren bir dahi sanıyor kendini. Nietzsche ye fazla kaptırmış kendini

Sadık

Sezar gerçekleri ortaya çıktı susuyor artık 🙂 yerine huri hanım bakıyor.

Huri Yorulmaz

Sizin Cemal Özdemir ile birbirinizin yerine baktığınız gibi mi?

Sezar

niçe’yle konunun bağlantısı nedir?

Deniz88

Bende uğraşıyorum bulmak için beynim yandı bulamadım, biraz daha dikkatli olsam bulucam belki ahh o kadar ihtiyacım var ki şu anda bu zor durumda bu paraya, nasip hayırlısı 1 yaşındaki oğlumun şansına artık. Yardımlarınız için teşekkürler.

Sadık

Ankara üniversitesi personel takvimine girin adımı goruceksiniz orda mail adresim var mesaj atın bana ordan

Sezar

soyadını da yazsaydın bulurduk seni. boşu boşuna başka sadıklara mail atmayalım xd

Cemal Özdemir

Madem inanmıyorsun adam ordan bir soyisimde sallayabilir .d.d

Sezar

hangi bölüm, hangi fakülte, unvanın ne?

Kemal Z.

Yahu ne bölümü, ne fakültesi? Bu kadar yazım hatası yapan akademisyen mi olur? Tamam akedeminin hâli pek içaçıcı değil ama bu kadar da elden ayaktan düşmüş değil. Tez yazan, akademik çalışmalar yapan herkes belli bir yazı formatında kendini ifade etmeyi becerir. Bu işin mazereti olmaz. Kaldı ki ciddi bir akademisyen burada bu tartışmalara ayıracak vaktine de fazlasıyla üzülür. Bu arkadaş dezenformasyon yapmakta, insanların umuduyla oynamakta. Yazıktır, inanmayın.

Sadık

Türk vatandaşıyım ben 24 yaşıma kadar Türkiye’de değildim.noktalama ve imla hatası yapıyorum bunu da kabul ettim. Oda özen göstermediğim için yargılamadan önce düşünmelisin.

Kemal Z.

Sorun sadece noktalama, imla değil ki. Cümle kuruluşları, yüklem-özne-nesne ilişkisi, eklerin kullanımı, kısacası nereden tutsam elde kalan bir Türkçe. Son yazdığın mesaj hariç tüm yazdıkların evlere şenlik.
Her şey bir yana, insanların saf duygularıyla oynayıp, cevabı bildiğine inandırman çok çirkin. Trollük denemesi yaptığının farkındayım ama umut tacirliği çirkin bir şey…

Sadık

Şaka gibisiniz ben cevabı yazdım bildiğiniz buraya ve o yazılar kaldırıldı.kriptograf tarafından uyarı aldığım yetmedi,arandımda o yüzden susuyorum bana inanmaya bilirsin ama bizzat admine sorup bilgi alabilirsin.yazı konusuna gelince dediğim gibi özen gösteriyorum.nokta …

Kemal Z.

Okudum beyefendi hepsini okudum. Hiç somut bir şey yazmadınız ve o silinen şeyi de paralı ipucunu alan herkes yazabilirdi. Bir şey ispat etmiyor yani o yazdığınız. Kaldı ki Kriptograf gereksiz hassasiyet göstermiş. Silinmese de olurdu. Bir şey anlatmıyordu çünkü yazdığınız.
Fazla uzatmaya gerek yok. Bu işin basit bir yolu var. Biliyorsan yanıtla ve kazan. Derdim para değil diyorsan, bağışla Kızılay’a ya da uygun gördüğün başka bir hayır kurumuna. Para da sende kalmamış olur. O da mı olmadı ver soyadını da, isteyen biri ulaşsın sana, kazansın ve bunu açıklasın buradan. Bu kadar basit. Var mısın ispata? Gerisi yalan dolan…

Huri Yorulmaz

Aklın yolu bir. Bunu en başta ben de dedim ama yancı , 270 derece dönen biri olarak hakaretler aldım. Neyse fazlasıyla saçma tartışmalar var. Artık normal bir şey yazana bile atar yapılmaya başlanmış. Herkes bir gaza geliyor. Yazdıkça yazıyor. Gereksiz.

Delilozanol

Kardeşim ister inan ister inanma yarışma başladıktan Bir gün sonra, beyfendi kriptografın vermediği bilgileri verdi.başlarda inanmadım ama şuan ki ipuçları ve kriptograf tarafından verilen 4 ücretli ipucu beyfendi haklı olduğuna inandırdı.

Delilozanol

Hocam ilk başlarda vermiş olduğunuz ,iki soyadına odaklandım, ipuçlarına göre uyuşuyor fakat ortaya atılan idiaa ne hala bulamadım.Bu bilimsel arastırma birden cok kategori içeriyor .yaklaştığımı hissediyorum. umarım iddianın başlığını bulurum.şimdiden çok teşekkürler.

Sezar

cevap, bu sadık’ın söyledikleriyle uzaktan yakından alakalı çıkmazsa ne yapacaksınız?

Delilozanol

Seni ilgilendiren bir kısım görmüyorum.O yüzden SANANE !!!

Cemal Özdemir

Çıkarsa sen ne yapacaksın?

Huri Yorulmaz

Metastaz yapıp duruyorsun.

borga

Bende Ankara Üniversitesindeyim hocam Ama sizin adınızı Personel Daire Başkanlığı listesinde bulamadım 🙂

Son düzenleme 1 yıl önce , borga
Can

Admin iletişim bilgilerimi yazıyorum neden siliyorsun amacın ne

Sadık

Arkadaşlar size birden çok şey yazdım fakat benim ipucu vermem sizlere kriptograf ekibi epey kızmış ticaretlerine engel oluyorum diye bu yüzden paylaşılması engellendi bostabure benim yüzümden uyarı aldığın içinde üzgünüm ücretli bir ipucu paylasmadigimi yazdığım mesajlarla ipucu alan kişilerin anliyacagini düşünüyorum iyi günler.

Sadık

Çok teşekkürler açıklama yaptığın için enazindan .

Sadık

Senin hakkında da onlara çalıştığın izlemini yaratığın için teşekürler en azından oraya foruma yazan insanlara kriptograf tarafından uyarı aldık ticaretlerine engel oluyorum diye yorum yapabilirdin neyse ben tek tek forumdakilere ulaşım sağlayıp yaptığınız haksızlık hakkında bilgilendirebilirim iyi günler

Sadık

Ve sana sorduğum soruları cevaplamalarınla birlikte gözükmesini rica ediyorum

Sadık

Bostabure kriptograf ekibinin yazdığı mesajın kopyasını forumda da ve benim şahsi dusuncelerimide buraya yazmanı istiyorum mümkünse sana olan guvenimiz artsin