Kriptograf 64. Yarışma İpuçları

64. Yarışma İpuçları

1- O, araştırmaları için bir cihaz icat etmiştir.

2- O, bir geleneği başlatan kişidir.

3- Bu kişi yedek isimler arasında yer aldı.

4- Onun yarattığı şeylerden biri günümüzde de büyük ilgi görmektedir. Bahsettiğim bu şeyin adını tam ve eksiksiz bir şekilde yazınız.

Cevap

Face the Nation

Önemli Hatırlatma

Sayfamız sadece kriptograf yarışması için yardımlaşma platformu olarak faaliyet göstermektedir. Yorumlarınızda lütfen paralı ipuçlarını paylaşmayın. Bu tür paylaşımlar (ticari faaliyeti engelleyen) yapılmasının ve istenmesinin yasak olduğunu hatırlatır, başarılar dileriz.

Yarışma Hakkında

Kriptograf yarışmasında yarışmacılara 4 adet video ipucu veriliyor ve bu ipuclarını kullanarak sorulan soruyu bulmanız gerekiyor. Her yarışmacının 3 cevap hakkı bulunmakta ve cevap bulunduğu anda yarışma bitiyor. Yarışmanın ödülü cevap bulunana kadar belli bir miktarda artış gösteriyor ve cevabı ilk bulan kişiye veriliyor. Ayrıca ekstra cevap hakkı ve belli zamanlarda yayınlanan yeni ipuçları belirli bir ücret dahilinde kullanıcılara veriliyor.

Uygulamayı indirmek için:

Sayfamızda yayınlanan yorumlar, yorum sahiplerinin sorumluluğundadır. Kaldırılmasını istediğiniz yorumlar için bostabure@gmail.com adresine mail atmanız yeterlidir.

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Kozmonot 25. Yarışma İpuçları

25. Yarışma İpuçları 1- O, bir askerdir. 2- O’nun doğumuyla ilgili resmi bir kayıt bulunmamaktadır. …

Kozmonot 24. Yarışma Cevabı: h2g2

h2g2, internet üzerinden katılımı sağlanan ve “hayat, evren ve her şey için bir rehber” olarak …

Abone ol
Bildir
guest
67 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Mustafa Yıldız

64’üncü yarışmanın kazananını tebrik ederim. Bu yarışmadaki 16. ipucunun hatalı olduğunu paylaşmak istiyorum. Bahsi geçen ipucu şu şekildedir: ”İpuçlarında bahsettiğim kişi, bir filmde Tony Ödüllü oyuncu tarafından canlandırılmıştır.”  Bu ipucunda gayet net bir şekilde bir noktada Tony ödülü almış bir oyuncunun bahsedilen kişiyi canlandırdığı belirtiliyor. Ancak sorunun yanıtında görülüyor ki John Mcmartin’in oynadığı All the Way isimli oyun en iyi oyun dalında ödül (best play) kazanıyor. Frank Stanton’ı oynayan John Mcmartin 5 kez Tony Ödülü’ne aday gösterilmiş, ancak hiçbirinde başarı sağlayamamıştır. John Mcmartin dolayısıyla Tony ödüllü bir oyuncu değil, ‘Tony ödülü almış bir yapımda rol almış bir oyuncudur.’ Ödül oyuna… Devamını Oku »

Eda

Aynen dediğin gibi. Ben Tony Ödüllü oyuncular üzerinden gidiyordum mesela. Bahsedilen kişiyi atladım o yüzden. Tony ödüllü 1000 kişiye baktım neredeyse. Bununla ilgili bir açıklama bekliyoruz. Şifre veya kısaltma ayrı bir olay ama yanlış bilgi vermek tamamen ayrı. Üstüne basa basa tony ödüllü oyuncu yazıyor ipucunda tamamen hatalı bir bilgi. Başkası da fark etti mi acaba bunu diye düşünüyordum. Kriptograf tamamen bitti benim için.

Hasan Basri ÖZGÜL

Şaka mısınız siz yaaa? Tony ödüllü oyuncular üzerinden doğru cevaba ulaşmanın mümkün olduğunu mu zannediyorsunuz? HBO filmleri üzerinden araştırma yapmak bile Tony Ödülü kazananlar listesine bakmaktan daha akıllıca bir iş…Kaldı ki ben günlerdir HBO filmleri üzerinden araştırmaktayım…. —-https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_HBO_Films_films——sitesine girerseniz şirketin sadece seksenli yıllardan itibaren film yayımladığını görürsünüz…Listede Murrow filmi de var…Tony Ödülü ise pek çok kategoriye ayrılıyor ve ilk ödül 1947 yılından beri verilmekte…Yani Tony ödülleri üzerinden arama yaptığını iddia edip sonuca bu sebeple ulaşamadığını söyleyenler zaten en baştan nafile bir çaba içinde imişsiniz farkında değilsiniz…Ayrıca ben cevaba son ipucu sayesinde ulaştım 1954 yılı benim bakış açımı tamamen değiştirdi…İndianapolis’in tarihini… Devamını Oku »

Mustafa Yıldız

İsteyen istediği ipucuyla istediği yere varabilir. Herkes özgürdür ve dilediği şeyi de arayabilir. Herhangi bir kişi de insanların hür iradeleriyle yapacakları aramalar hakkında ahkam kesemez. Eğer yanlış bir ipucu veriyorlarsa bu ortaya konulur. İpucu yanlışsa yanlıştır, ortaya net bir şekilde koyulmuştur ve eğer herhangi birinin akli melekeleri yerindeyse ipucunun yanlışlığını net bir şekilde görecektir. Tony ödüllü bir yapımda rol almak sizi Tony ödülü sahibi yapmaz. Bu mantıkla Leonardo DiCaprio ilk kez Oscar ödülü almadan önce oynadığı filmler Oscar ödülü aldığı için kendisini anarken Oscar ödüllü aktör dememiz gerekirdi. Ancak The Revenant filmiyle Oscar aldıktan sonra kendisine Oscar ödüllü bir oyuncu… Devamını Oku »

Hasan Basri ÖZGÜL

Hatayı kabul etmediğimi de nereden çıkartıyorsunuz 18 tane ipucu ile bulunabilecek bir cevabı 1 ipucu yüzünden bulamadık demeye getirenleredir benim sözüm sürekli aynı kişilerin kazanmasını hazmedemeyenleredir benim sözüm…Bu ve benzeri sorunlu ipuçlarını daha önce de paylaştı Kriptograf…Ben bu duruma itiraz ettiğim zaman ise kimse ardımda durmadı…Konu kapanmıştır…Yeni yarışma için herkese başarılar temenni ediyorum…Hak eden ve gerçekten ihtiyacı olan kazansın…Allah’a emanet…Nokta

Mustafa Yıldız

Bahsettiğiniz yazıyı benim yorumumun altına yazıyorsunuz. Bir ipucu yüzünden bulamadık diyenlere bizzat gidip yazabilirsiniz. İpucu yanlıştır. Tüm kullanıcılarda merak unsurunu artırmamış, aksine hatalı yönlendirmeyle farklı sularda gezinmelerine neden olmuştur. Doğruyu, hakkı ortaya koymak zamana, mekana ve şekle göre şekillenmez. Her zaman doğruyu ortaya koymalıyız.
İpucunun yanlış olduğunu her platformda her zaman yazmak ve bu tür yarışmaların işlerini düzgün yapmaları yönünde teşvik etmek herkesin yapması gereken şey. Kimin kazandığı bu durumun dışındadır. Bahsi geçen yarışma uygulaması önce verdiği ipuçlarının hepsinin hatalı bilgiler içermemesini sağlamak zorunda.

Hasan Basri ÖZGÜL

Noktaaaaa demiştim…Selametle

Eda

Hasan basri ne boş adamsın ya. Tony ödülleri oyuncuların tamamına tıkladım böylece bir daha karşıma çıktıklarında mor renkte görünüyorlardı. Sonra hbo filmleri listesine girdim filmlerin castına bakarken tony ödüllü oyuncular mor renkte çıkıyordu böylece. Ama bahsedilen adamı atlamıştım mor değildi çünkü (tony ödülü yoktu yani). Emin ol senin gibi kıytırık bir edebiyat öğretmeninden çok daha fazlasıyız. Paranın tadını çıkar bir memur olarak çok ihtiyacın vardır.

Hasan Basri ÖZGÜL

Sezar kardeşim hani sana beni tebrik etmiyorsun diye kızıyorum ya gerçekten tüm samimiyetimle senden özür diliyorum…Tebrik etmiyorsun ama en azından senden bir kez olsun hakaret imasına gelecek bir söz dahi duymadım teşekkür ediyorum…Hem mesleğime hem de şahsıma hakaret edenleri hiçbir başarı gösterememiş olmalarına rağmen kendilerini bir halt zannedenleri Allah’a havale ediyorum…Daha evvel yazdığım satırlarda herhangi bir hakaret olmamasına rağmen siz nasıl olur da böylesi iğrenç hakaretleri sarf edebilirsiniz…Edebiyat muallimi olmakla her daim iftihar ettim ve almış olduğum maaştan da hiçbir zaman şekva etmedim…Elhamdülillah ilim yolcusu olmayı hiçbir maddiyata değişmem…Beni tanımıyor olmanıza rağmen nasıl olur da kıytırık bir öğretmen olduğumu iddia… Devamını Oku »

Cemal Özdemir

İlim yolculuğu olmuyor o ama o ne yapacağız beyefendi

Huri Yorulmaz

Boş adam 🙂 6 soru 🙂 en uzun süren soru 🙂 Edebiyat Öğretmeni 🙂 4 yıldır kitap yazmakla iştigal eden 🙂 Parasından ziyade yarışmaları bilgi toplamak için araştıran 🙂 Umarım hepimiz boş oluruz. 🙂

Hasan Basri ÖZGÜL

Teşekkürler Huri Hanım şahsıma karşı yapılan bu iğrenç hakaretlere kayıtsız kalmayıp desteğinizi esirgemediğiniz için teşekkürler…İltifatlarınız için ayrıca şükrânlarımı sunuyorum…Yeni yarışmada başarılar…Allah kolaylık versin…

Cemal Özdemir

6 soru 🙂 en uzun süren soru 🙂 edebiyat öğretmeni 🙂 4 yıldır kitap yazmakla iştigal ediyor 🙂 ama BİLİM ile İLİM arasındaki farkı bilmiyor 🙁

Hasan Basri Özgül

Bilim kelimesini bilhassa kullanmadım ben ilimle meşgulum bilimle değil bunun nesini anlayamadın? Ayrıca uydurukça bilim sözcüğünü değil binlerce yıldır kullandığımız ilim kelimesini tercih ettim bunda ne var? Ayrıca sen maydanozgiller familyasının hangi türüsün? Hasetin kurusun

Hasan Basri Özgül

Tdk güncel sözlükten aynen paylaşıyorum millet görsün kimmiş esas cahil…Hadi yoluna

Screenshot_20210201-044312.jpg
Yasemin

Bu uygulamaya para kaptırdığım için kendime çok kızıyorum şu an.
Sürekli aynı kişilerin bilmesi de ayrıca rezalet, tavsiyem paranızı kaptırmayın bunlara.

Enes Tokaç

Yüzeysel Olarak Bakıp Keyif Aldığım Bir Yarışmaydı.Ve Hatta Face The Nation Ekranıyla İki Defa Karşılaştım Bir Bölümünü Okudum Ancak Cevaplamadim.Bu Yüzeysel Bakisimla İlgili Oldu. HBO da Yayınlanmıştır Kısmının Cbo Olması Daha Derin Bakmaktan Beni Alıkoydu.Cevabı Bulup Derinsel Bakmayisimdan Kaynaklı Kaçırdığım İkinci Soru Oldu.Uzun Süre İşime Ara Verip Yarışmayla Daha Derin İlgileneceğim Bu Açıdan Harika Bir İstatistik. HASAN BASRİ ÖZGUL KARDEŞİM SİZİ TEBRİK EDİYORUM. İKİ YARİSMA BİRDEN BİLDİN GİBİ HİS BİRAKAN BİR YARİSMA KAZANDİN.BASARİLAR.

Hasan Basri ÖZGÜL

Teşekkürler Enes Bey….Sagolun

Huri Yorulmaz

Cevaba bu kadar yaklaşıp ,görüp yazamayan bir tek ben değilmişim. Tebrik ederim Enes, cevabı böyle bir şey olduğunu anlayamayan çok insan vardı. Büyük harflerle yazdığın sözlere de katılıyorum. Bu tek aylık yarışmaydi. 1 ayı geçti. Hasan Basri’ye kısmet oldu.

Enes Tokaç

Evet Huri Yorulmaz Kardeşim…İstatistik Açısından Güzel Bir Durum. Cevabı Buluyorsun Ve Yaklasiyorsun Ama Kutucuğa İşlemiyorsun. Bu Senin İçin Bu Yarışmayı Kazanamadığın Anlamına Geliyor. Sonraki Yarışmalar İçin Umut Verici Olduğunu Gösteriyor. Bir Sonraki Yarışma İçin Başarılar.

Enes Tokaç

Bir Yorum Yaptım Ama Yansımadı.Bu Sayfayi Kim Yönetiyor Bilmiyorum Ama İnsanları Tahrik Ederek Onları Kışkırtarak Sayfada Yorum Yapılmasını Sağlamaya Çalıştığına Eminim. Böylece Sayfa Etkin Hale Geliyor Ve O Kişi Kazanıyor. Yermi Anadolu Çocuğu ! Huri Yorulmaz Kardeşime Yazdığım Yorumu Neden Yayınlamadın !
Evet Huri Yorulmaz Kardeşim… Cevaba Yakın Olmak Ve Onu Bulduğun Halde Kutucuğa İşlememek….Bu Yarışmayı Kazanamadığın Anlamına Geliyor.Bir Dahaki Sorular Açısından Umut Verici Bir Durum.Bir Dahaki Yarışma İçin Başarılar Diliyorum.

Huri Yorulmaz

Kesinlikle, hiçbir şekilde mantık yürütemeyen kişiler değiliz. Cidden umut verici . Ben de diğer yarışmalarda başarılar diliyorum. Birçok kişi buluyor. Kismetinde olan kazanıyor.

Son düzenleme 3 ay önce , Huri Yorulmaz
Sezar

yine formundasın xd kahve eşliğinde kelimenin ilk harflerini büyük yazıp göz rahatsızlığı yaşatmasan senin yazdığına inanmam. cevap gözümüzün önündeydi. bu kadar uzaması bizim hatamız hddhhdhdhdhd

Hasan Basri ÖZGÜL

Araştırmalarım esnasında ara ara dinlediğim parçadır tavsiye ederim

Screenshot_20210117-042127.jpg
Sezar

Tek söyleyeceğim şey: Komik 🙂

Hasan Basri ÖZGÜL

Kazanan kişi sen olmayınca komik oluyor dimi hep…Bir gün de sus ve tebrik etmesini bil be…Neyin ne olduğunu herkes görüyor

Sezar

komik olan bir haftadır cevabın etrafında dolaşıp bulamamak.

Hasan Basri ÖZGÜL

Yahu çok mu zor tebrik etmek yine devam dimi…Ayrıca başka bir kullanıcı sürekli aynı kişilerin kazanması rezalet falan demiş asıl komiklik bu pardon

Hasan Basri ÖZGÜL

Uzun zamandır yoktum biri demiş öldüşimdi yazsınlar kral geri döndü:)

HASAN BASRİ ÖZGÜL namıdiger SON KRİPTOGRAF BÜKÜCÜ

WhatsApp Image 2021-01-17 at 03.29.04.jpeg
Huri Yorulmaz

Tebrik ederim Hasan Basri. 4 Ocak’ta sıralamanın listesini bulmuştum. Aşağıda arkadaşımla araştırdığım gruba attığım ekran görüntüsünü ekliyorum. 2 tane 66 yıl vardı. The tonight show a baktım. Bunu da gördüm ama bakmadım. Ben yine bir alttaki sonuca bakmayarak kaybettim 🙂 3000 den fazladır deyince direkt TV de bölümleri olan bir şey olduğu anlaşılıyordu. Tam da beklediğim gibi bir cevap. Bulduğum halde yine olmadı. Hayırlısı

IMG_20210117_113755.jpg
Hasan Basri ÖZGÜL

Allah razı olsun teşekkürler Inşallah tekrar kazanırsınız

Kript

Cevap hakkındaki tahminleri ve ipuçlarını whatsapp grubundan diğer kişilerle paylaşmak ne kadar doğru bilemedim. Ayrıyeten kriptografın yarışma etiğine hukuğuna uygun olup olmadığı da şüpheli. Sizin isminizi kazananlar listesinde birden fazla görmüştüm. Nasıl olduğu biraz daha açık hale geldi böylece. Sanırım bir işe vakit ayırmadan önce rekabetin haklılığını göz önünde bulundurmak şartmış. Tebrikler size.

Huri Yorulmaz

Bu grupta sadece ben ve arkadaşım vardık. Normal mesaj yerine bu şekilde araştırmak, mesajı sabitlemek daha kolay oluyor. Daha çok gaza geliyoruz diye grup açtık 😀

mehmet

Arkadaşlarıyla beraber oyunu oynuyor. Ne var bunda? Bildiğim kadarıyla buradaki çoğu kişi de arkadaşlarıyla beraber yapıyor bu araştırma işini. Böyle zevki çıkıyor zaten oyunun.

Sezar

Usta, beynim Formula 1 gibi.

alpaslan

sezar aynen benimde oyle tum ipuclarini satin aldim inan bakmadigim site sayfa kalmadi arastirma yapmamiz gereken o sihirli kelimeye hala ulasamadim ama tahminim 1 ipucu sonra elini cabuk tutan kazanir

Alp Karat

Aferin sana

alparslan

sezar senin ki formula 1 benimki ses hızıyla yarışıyor bakmadigim internet sitesi ansiklopedi kalmadı yanına yaklaşamadım butun ipuclarını satın aldim ama halen o sihirli kelimeyi bulamadım

Can

Sezarı sevmem ama ağır saçmalamışsın

Alp Karat

Bu soru hakkında en ufak bir çıkarım da bulunamıyorum. Sizin kafanıza oluşan bir şeyler varsa beyin fırtınası yapalım arkadaşlar

alpaslan

sovyetlerle baglantisi var daha fazla yardimci olamam

Akın

Bütün ipuçlarını aldım ama bulamadım

reprep

alakasız ama yazar olma ihtimali varmı

LahmacunB

.

Son düzenleme 4 ay önce , LahmacunB
Sezar

son ipucu şaka gibi

LahmacunAbi

Bi merak ile soruyorum , şu ana kadar kaç tane ipucu satın aldınız acaba ?

Sezar

110-120 arasında almışımdır.

MCG

SEZAR kaç tane soru bildin bugüne kadar

MCG

reis kaç soru bildin bugüne kadar

Yunus emre

manyetik karıştırıcı ya kadar tüm araştırma cihazları mucid lerin in hayatlarına baktım uyumsuz çıktı hepsi çok merak ediyorum ne çıkacak diye

ibrahim

Cevapla alakalı bazı şeyler buldum: Mikroskop, teleskop, aşılama gibi buluşlara baktım. Sanırım bunların dışında olup ama en çok kullandığımız bir şey olmalı.
geçmiş yüzyıllarda icat edilen buluşlara bakın bence. Oralardan bir şeyler gelebilir. Benim fikrim bu yönde.

Agah Bey

değil kardeşim değil dalgaya alıyorlarcevap cıkınca cok şaşıracağımızdan eminim: Baglantıları o kadar saçma kurmuştur ki bulmamız ımkansız gibi

Agah Bey

yorumumu yayınlamıyorlar 🙂 tamam belli oldu olan oynaymayın oyunu

aligo

Ben direk aşı üzerinden gidiyorum, muhtemelen bana da öyle geliyor.

mervan

bu sorununun cevabı cok ucuk, bulamayacagız gibi

Agah Bey

İpucuları istenılen arasındakı bağlantı çok zayıf bu
%70 Şans demek

İlknur

Nerden araştırıp bulabilirim cevabı

İbrahim

Birinci ipucu gayet açıklayıcı bence. Ben bu ipucundan yola çıkarak cevabı bulmaya çalışacağım. Farklı dillerde çevirip aratmak gerek. Sezar’a da bir çift lafım olacak: Sezar, sen her kimsen bu yarışmayı kendine gelir kaynağı etmeyi başardın. Fakat bu yarışmada sadece sen yoksun. Diğer insanlarda var. Onlara karşı saygılı olmaya davet ediyorum. Önceki yarışmalardaki yorumların egoistçe idi. Umarım, anlamışsındır. Kriptografın sahibi olsaydım seni mimler ve yarışmayı kazansan bile ödülünü vermezdim.

Sezar

kibirli ve egoist olmak ne zaman suç oldu?

İbrahim

Bir kriptograf gibi şifreleri çözmek ile adam olunmuyor. Bazı şeyleri öğrendiğinde tekrar konuşalım.

Sezar

o günün gelmesini dört gözle bekliyorum. baya hevesliyim seninle konuşmak için 😀

Recep

Millet 10 ipicu alıyor yine bilmiyor sen birinci ip ucuyla yola cıkıyor sun bunda bir soru işareti yok mu sence

ibrahim

o ilk zamanlardı recep kardeş…. bulmuş olsaydım yarışma çoktan bitmiş olurdu

Sezar

işte özlediğimiz soru tarzı