Kriptograf 77. Yarışma İpuçları

77. Yarışma İpuçları

1- O, dünya tarihine adını yazdırmış.

2- Onun adını Türkiye’ de sıklıkla duyabilirsin.

3- Ona benzetilen bir kişiyi Adolf Hitler’le yan yana görebilirsin.

4- 3. ipucunda bahsettiğim kişinin düğünü dünyanın en ünlü yerlerinden birinde yapılmıştır. Bahsettiğim bu kişinin adını tam ve eksiksiz bir şekilde yazınız.

Cevap

Yarışma sonuçlandığında yayınlanacaktır

Önemli Hatırlatma

Sayfamız sadece kriptograf yarışması için yardımlaşma platformu olarak faaliyet göstermektedir. Yorumlarınızda lütfen paralı ipuçlarını paylaşmayın. Bu tür paylaşımlar (ticari faaliyeti engelleyen) yapılmasının ve istenmesinin yasak olduğunu hatırlatır, başarılar dileriz.

Yarışma Hakkında

Kriptograf yarışmasında yarışmacılara 4 adet video ipucu veriliyor ve bu ipuclarını kullanarak sorulan soruyu bulmanız gerekiyor. Her yarışmacının 3 cevap hakkı bulunmakta ve cevap bulunduğu anda yarışma bitiyor. Yarışmanın ödülü cevap bulunana kadar belli bir miktarda artış gösteriyor ve cevabı ilk bulan kişiye veriliyor. Ayrıca ekstra cevap hakkı ve belli zamanlarda yayınlanan yeni ipuçları belirli bir ücret dahilinde kullanıcılara veriliyor.

Uygulamayı indirmek için:

Sayfamızda yayınlanan yorumlar, yorum sahiplerinin sorumluluğundadır. Kaldırılmasını istediğiniz yorumlar için bostabure@gmail.com adresine mail atmanız yeterlidir.

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Kriptograf 78. Yarışma İpuçları

Yarışma İpuçları 1- O, bir askerdir. 2- O, bir yazardır. 3- Onun adını taşıyan bir …

Charles Foster Kane Kimdir?

Charles Foster Kane ünlü Amerikalı yönetmen Orson Welles’in ilk uzun metrajlı filmi olan “Yurttaş Kane“in …

Abone ol
Bildir
guest
17 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Sezar

Adam kriptografı büke büke yetişti bana helal olsun. Artık rakabet başlayabilir, sahalara tam dönüş yapalım bakalım.

sami

hasan basri hocamın da dediği gibi ipuçları öyle bir kurgulanmış ki pür dikkat izlediğimiz filmden bir karakter olacağı aklımızın ucuna dahi gelmedi. bunda en büyük etken ise ilk 2 ipucundaki saçmalık… zaten bir çok yabancı dilde araştırma citizien kane yani yurttaş kane çıkıyor karşınıza ve elbette ki orson welles.. yurttaş kane ve rko belgeselini doğrudan yazdığınızda sorunun cevabı olan kurgusal karakter charles foster kane çıkıyor. dikkatli bir araştırma yapanın karşısına elbette ki çıkmıştır ve anında kapatılmıştır kurgusal karakter ibaresini gördüğünde 🙂 sözün kısası hasan basri hocamı tebrik ederim başka yarışmalara artık nasip 🙂

oyuncu

Yarışma başladığı ilk ya da ikinci günü William Randolp Hearst direkt ipuçlarından aklıma gelen ilk isimlerdendi, yazdım da cevap olarak ama filmi de sevmeme rağmen kurgusal karakterini yazmak aklıma gelmedi. Kıyısından gitti para:) RKO’yu da arama geçmişime baktım incelemişim hatta tüüü dedim.

Çetin Akkaya

Hasan Basri Hocam kazanmış tekrardan, tebrik ediyorum kendisini. Diğer arkadaşlara da geçmiş olsun diliyorum önümüzdeki maçlara bakacağız 🙂

Hasan Basri ÖZGÜL

Allah razı olsun teşekkürler…Kim gerçekten hak ediyorsa o kazansın…Kült filmleri seyretmeyi çok severim…Citizen Kane gerçekten beni fazlasıyla tesiri altına alan bir film olmuştu…Bilhassa Charles Foster Kane karakteri…Maddi zenginliğin her türlüsüne sahip bir adam…Ün desen var güzel mi güzel eşler desen var:) Ama mutlu olamıyor işte ve kimseyi de mutlu edemiyor…Manevi bir açlık çekiyor…Onu bu dünyada mutlu eden tek şey Rosebud…Hatta yanılmıyorsam son sözü de bu oluyor…Rosebud ne mi bir kar kızağı…Çocukken kullandığı bir kar kızağı…Çocukluğuna olan özlemini temsil ediyor bu nesne…Filmi izleyeli iki yıldan fazla bir zaman geçtiği için detayları unutmuştum…Eğer cevabı veren ben olamamış olsaydım gerçekten kahrolurdum bilemediğim için… Devamını Oku »

Hasan Basri ÖZGÜL

Son yorumumu kale almayın ilk iki ipucunda bahsedilen Kubilay Han imiş…Orson Welles Kane karakterini oluştururken Amerikalı bir işadamından ilham almış…Adamın adı ile Hitler’i beraber aratinca balkon fotoğraflarını gördüm meğerse filmden karelermiş:) Umursamadım…Zaten Kubilay Han detayına gerek yoktu…Charles Foster Kane ve eşinin nikahları Beyaz Saray’da kıyılıyor…Kane karısı için opera inşa esiyor ve maden detayını da görünce her şey çözüldü…Yurttaş Kane filmini elbette seyrettik ama soruyu hazırlayan arkadaş ipuçlarını öyle akıllıca kurgulamış ki farkedebilene aşk olsun…Teşekkürler Kriptograf ve teşekkürler Admin…

Kıraç

Bu soruda turkiyede sıklıkla adi duyulan kisi deniyor ve hic alakasi yok adami birakin turkiyede duymayi dunyada taniyan kisi sayisi 1000 gecmez sahtekar dolansiricilar

HASAN BASRİ ÖZGÜL

Bu da William Randolp Hearst ve Hitler

unnamed.jpg
HASAN BASRİ ÖZGÜL

İzlediğim filmdi bu ya bilememiş olsaydım çok üzülürdüm Citizen Kane yazdım kabul etmedi:) Film karakterinin tam adını yazınca mutlu son: Charles Foster Kane İpuçlarında sözü edilen eser RKO 281 Ondan uyarlanan film The Battle Over Citizen Kane Orson Welles in mükemmel eseri Yurttaş Kane filmde kötü sesli opera sanatçısı karısı için opera inşa ediyor Yurttaş Kane William Randolp Hearst denilen bir şahsiyetten ilham almıştır adamın Hitler ile balkonda çekilmiş bir fotoğrafı var Yurttaş Kane’e filmde altın madeni miras kalıyor Colorado Lode Velhasılı kelam herkes bilsin ki Allah bu yarışma için yaptığım hususi duamı kabul etti:) Toplamda yedinci kez birincilik ipini… Devamını Oku »

WhatsApp Image 2021-07-23 at 06.03.47.jpeg
SibidiBoy

Toplamda 11 ipucum var ama 1 türlü çözemedim bee

Ayakta dinelen adam

76 değil 77….Çok gerilerden geliyorsun boştabure

Ramazan

Bu Dunya tarihine adini yazdirmis bu sorunun cevabi me

Ramazan

BU SORUNUN CEVABI NE

O DUNYA TARIHINE ADINI YAZDIRMIS

İbrahim

Admin, 76 değil, 77 olacak.