Medresetü’l-Mühendishane Nedir?

Medresetü’l-Mühendishane (Mühendislik Okulu yada Bulak Politeknik Okulu) Fransız Politeknik Okulundan örnek alınarak 1834‘te Bulak’ta kuruldu ve eğitime başladı. Okul Paris’teki Politeknik okul örneğine göre kurulduğu için “Politeknik okul” da deniyordu.

Okulun temelinde Saint-Simoncu düşünce yani bilim ve tekniğe dayalı bir ilerleme, demire ve çeliğe dayalı modern bir kültür inşa etmek isteyen bir akım ilke edinerek Mısır’ı gelişmenin ve ilerlemenin ana merkezlerinden biri yapmak amaç edinilmiştir.

Okulda Barthélemy Prosper Enfantin , Lambert, Linant de Bellefond, Artin, Malus, Süleyman Paşa gibi ünlü kişiler ders verdiler.

Okulun hocalarından Barthélemy Prosper (Père) Enfantin (1796-1864), Saint-Simonizmin kurucularından biridir. Enfantin, Mısır’a Süveyş Kanalı ve yeni bir uygarlık yaratmak heyecanı ile bir grup Saint- Simoncu ile birlikte gitti (1834).

Devam edecek…

Kaynak

Ateş, U. S. L. U. (2015). SOSYALİST DÜŞÜNCENİN KAYNAKLARI: BÜYÜK BRİTANYA ve FRANSA’DA İŞÇİ HAREKETLERİNİN BAŞLANGICI ve ÜTOPYA DÜŞÜNCESİ (1800-1830). Ankara Üniversitesi SBF Dergisi, 70(1), 35-63.

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Kriptograf 73. Yarışma İpuçları

73. Yarışma İpuçları 1- Onun babası bir askerdi. 2- Adını taşıyan bir yayın mevcuttu. 3- …

Giuseppe Donizetti kimdir?

Giuseppe Donizetti Türkiye’yi 19. yüzyılda Batı müziği ile tanıştıran ve Muzikâ-i Hümâyün‘u yöneterek bandonun gelişmesini …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle