Medresetü’l-Mühendishane Nedir?

Medresetü’l-Mühendishane (Mühendislik Okulu yada Bulak Politeknik Okulu) Fransız Politeknik Okulundan örnek alınarak 1834‘te Bulak’ta kuruldu ve eğitime başladı. Okul Paris’teki Politeknik okul örneğine göre kurulduğu için “Politeknik okul” da deniyordu.

Okulun temelinde Saint-Simoncu düşünce yani bilim ve tekniğe dayalı bir ilerleme, demire ve çeliğe dayalı modern bir kültür inşa etmek isteyen bir akım ilke edinerek Mısır’ı gelişmenin ve ilerlemenin ana merkezlerinden biri yapmak amaç edinilmiştir.

Okulda Barthélemy Prosper Enfantin , Lambert, Linant de Bellefond, Artin, Malus, Süleyman Paşa gibi ünlü kişiler ders verdiler.

Okulun hocalarından Barthélemy Prosper (Père) Enfantin (1796-1864), Saint-Simonizmin kurucularından biridir. Enfantin, Mısır’a Süveyş Kanalı ve yeni bir uygarlık yaratmak heyecanı ile bir grup Saint- Simoncu ile birlikte gitti (1834).

Devam edecek…

Kaynak

Ateş, U. S. L. U. (2015). SOSYALİST DÜŞÜNCENİN KAYNAKLARI: BÜYÜK BRİTANYA ve FRANSA’DA İŞÇİ HAREKETLERİNİN BAŞLANGICI ve ÜTOPYA DÜŞÜNCESİ (1800-1830). Ankara Üniversitesi SBF Dergisi, 70(1), 35-63.

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Safiye Ali Kimdir?

1894 yılında İstanbuľ’da dünyaya gelen Safiye Ali, Şeyhülharem Hacı Emin Paşa’nın kızı Emine Hasene Hanım …

Ruvigo 35. Yarışma İpuçları

Ruvigo 35. Yarışma İpuçları 1- O, siyasi kimliğini gayriresmî olarak sürdürdü. 2- Büyükbabası din adamıydı. …

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir