Odorama Nedir?

Odorama, kült yönetmen John Waters’ın 1981 tarihli Polyester’in gösterimlerinde kullanılan kartlara ve aynı zamanda tekniğe verilen addır.

Gösterimden önce dağıtılan Odorama “kazı-kokla” kartları, bahsedilen filme başka bir boyut kazandırmış, izleyicilerin koklayarak da filmi deneyimlemeleri amaçlanmıştır.

John Waters bu konsepti tasarlarken 1960 yılında mucit Hans Laube ve yapımcı Michael Todd Jr. tarafından kısa ömürlü bir girişim olarak hayata geçirilen, sinema salonunda izleyicilerin koltuklarına yerleştirilen bir cihazın kullanıldığı Smell-O-Vision tekniğinden etkilenmiştir.

“Koklamak inanmaktır” sloganıyla tanıtılan filmde, hikayenin akışını Francine Fishpaw karakterinin duyduğu kokular yönlendirmektedir. Odorama kartlarının üzerinde 1’den 10’a kadar olan sayılar bulunur.

Sayılar sırasıyla şu kokuları temsil etmektedir: Gül, osuruk, maket uçağı tutkalı, pizza, benzin, kokarca, doğalgaz, yeni araba, kirli ayakkabı, oda parfümü.

Perdede beliren sayılar izleyiciye karttaki hangi kokuyu kazıması gerektiğini belirtiyordu. Bu kartların tam ortasında “Odorama” yazısını görebilirsiniz.

Çok yönlü kişiliğiyle bilinen John Waters aynı zamanda, Grammy Müzik Ödülleri’nin En İyi Spoken Word Albümü kategorisinde Carsick: John Waters Hitchhikes Across America (2015) ve Mr. Know-It-All (2020) eserleriyle toplamda iki defa aday gösterilmiştir

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Kozmonot 14. Yarışma İpuçları

14. Yarışma İpuçları 1- Onlardan günümüzde altı tane vardır. 2- Altısı da birbirinden farklıdır. 3- …

Osaka Kalesi

Osaka Kalesi, Japonya’nın Osaka şehrinde bulunan tarihi öneme sahip bir kaledir. Sengoku döneminde (1467 -1615) Japonya’nın  birleştirilmesinde …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle