Osaka Kalesi

Osaka Kalesi, Japonya’nın Osaka şehrinde bulunan tarihi öneme sahip bir kaledir.

Sengoku döneminde (1467 -1615) Japonya’nın  birleştirilmesinde önemli bir rol oynamış, ülkenin en önemli sembollerinden biri hâline gelmiştir.

Kalenin yaklaşık 350 metre güneyinde, yapının yapılmasına öncülük eden Toyotomi Hideyoshi’nin heykeli bulunmaktadır.

Toyotomi Hideyoshi, Sengoku döneminde yaşamış bir daimyo, komutan, samuray, politikacı aynı zamanda Japonya’nın ikinci büyük birleştiricisidir.

Japonya’nın birinci büyük birleştiricisi Lord Oda Nobunaga, Toyotomi Hideyoshi’ye yüz hatlarının maymuna benzemesi nedeniyle “küçük maymun” anlamına gelen Kozaru lakabını takmıştı.

Kalenin ana kulesine yaklaşık olarak 160 metre mesafede, “Cennet Köprüsü” anlamına gelen “Gokuraku-bashi Köprüsü” bulunmaktadır.  

Kalenin, köprünün gerisinden çekilen fotoğrafları bir hayli hoş olduğu için, köprü ve kaleyi sık sık aynı kare içinde görebilirsiniz.

Osaka Kalesi’nin koordinatları  34.6873° N (Kuzey), 135.5260° E (Doğu) değerlerine sahiptir; kalenin Galata Kulesi’ne kuş uçuşu uzaklığı ise Google Earth’e göre yaklaşık 8 bin 765 kilometredir.

Tüm zamanların en iyi canavar film serisi olarak gösterilen, dünyaca ünlü Godzilla serisinin “Godzilla Raids Again”, “Gamera vs Barugon”, “Godzilla vs Biollante”  filmlerinde Osaka Kalesi minyatür dekor olarak defalarca kullanılmıştır.  

Kale, önemli bir turistik merkez hâline gelmiş, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

2001 Mars Odyssey Uzay Aracı

2001 Mars Odyssey, NASA adına, Lockheed Martin tarafından üretilen Mars’ın yörüngesinde hâlen dönmeye devam eden …

Kozmonot 19. Yarışma İpuçları

19. Yarışma İpuçları 1- Bu, yirmiden fazla ülkede, farklı sektörlerde faaliyet gösteren bir şirkettir. 2- …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle