Remember Remember the Fifth of November

İlk üç ipucunda bahsettiğim kişi İngiliz çizgi roman sanatçısı ve ünlü Guy Fawkes maskesinin tasarımcısı David Lloyd‘dur.

Onun tarafından çizilen Guy Fawkes maskesi dünyada büyük popülarite kazanmıştır.

Guy Fawkes, Barut Komplosu olarak bilinen olayın öncülerindendir.

Barut Komplosu, 5 Kasım 1605’te bir grup yönetim karşıtı İngiliz Katolik tarafından yapılan, İngiltere Kralı 1. James’i ve diğer aristokratları öldürmek için Parlamento Binası’nı havaya uçurma girişimidir.

İngiliz Kraliyet Darphanesi, Barut Komplosunun 400. yıl dönümü dolayısıyla 2005 yılında 2 sterlinlik bir madeni para bastı.

Paranın kenarında İngilizler arasında popüler olan Barut Komplosuyla ilgili bir şiirin ilk satırı, Remember Remember the Fifth of November yer alıyor.

Paraların bir kısmı defolu basılmış ve bu paralardaki R harfi P gibi gözüküyor, dolayısıyla yazı da Pemember Pemember the Fifth of November olarak okunuyor.

David Lloyd’un dijital ortamda çıkardığı Aces Weekly adlı çizgi roman dergisi mevcut. Derginin logosu ise bir fırçadır.

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Kriptograf 73. Yarışma İpuçları

73. Yarışma İpuçları 1- Onun babası bir askerdi. 2- Adını taşıyan bir yayın mevcuttu. 3- …

Giuseppe Donizetti kimdir?

Giuseppe Donizetti Türkiye’yi 19. yüzyılda Batı müziği ile tanıştıran ve Muzikâ-i Hümâyün‘u yöneterek bandonun gelişmesini …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle