Tafod y Ddraig – Kriptograf 60. Yarışma Cevabı

Cevap Tafod y Ddraig olacaktı. Cevabın ipuçlarıyla bağlantısı ise şu şekildedir: İlk üç ipucunda bahsettiğim kişi ünlü Gallerli yazar ve politikacı Saunders Lewis tir.

Saunders Lewis, genç yaşlarında Galler halkının hakları ve Galce için savaş vermeye başlıyor. O, 1925 yılında kurulmuş Galler Partisi’nin kurucularından biridir.

1926 – 1939 yılları arasında ise bu partinin başkanı olmuştur. 1936 yılında Saunders Lewis yazar arkadaşları Lewis Valentine ve David John Williams’la beraber Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait okul binasında çıkarılan yangını üstleniyor.

Bu olay memleketinde kahramanlık olarak görülüyor ve üç arkadaş tahliye olduktan sonra Galler’de 15.000 kişi tarafından karşılanıyor.

Onun 1936 yılında Adolf Hitler’le ilgili söylediği övgü içeren sözleri büyük yankı uyandırmıştı.

Saunders Lewis, 1970 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilmişti. Saunders Lewis, memleketi Galler’de çok saygın kişiydi.

Onun 1962 yılında BBC radyosundaki Dilin Kaderi adlı konuşması bir sıra olayı etkiledi. Bu konuşma milli uyanışı tetikledi.

Galler halkı kendi hakları ve dilleri için mücadeleye başladı ve sonuç olarak çift dilli trafik işaretleri dahil birçok hak elde ettiler.

Bu konuşmadan hemen sonra Galce Dili Derneği kuruldu ve uzun yıllar derneğin tek yayın organı olan Tafod y Ddraig Ejderhanın Dili dergisi basılmaya başladı.

Derginin kurucusu yazar, politikacı, plütonyum saflaştırılması alanında çalışmış nükleer bilimci ve aynı zamanda bir ressam olan Owain Owain’dir.

Galce Dili Derneği’nin orijinali logosu Owain Owain tarafından çizilmiş ve sonradan kırmızı-beyaz olarak kullanılan bir “ejderha dilidir”.

Owain Owain’in tabloları arasında Dünün Kapısı ve Yarının Kapısı eserlerini

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Kriptograf 73. Yarışma İpuçları

73. Yarışma İpuçları 1- Onun babası bir askerdi. 2- Adını taşıyan bir yayın mevcuttu. 3- …

Giuseppe Donizetti kimdir?

Giuseppe Donizetti Türkiye’yi 19. yüzyılda Batı müziği ile tanıştıran ve Muzikâ-i Hümâyün‘u yöneterek bandonun gelişmesini …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle