History of the World, Part I

History of the World, Part I, yani Dünya Tarihi, Bölüm I Oscar ödüllü yönetmen, oyuncu, yazar ve prodüktör Mel Brooks tarafından senaryosu yazılmış ve yönetilmiş 1981 yapımı Amerikan komedi filmidir.

Film Taş Devri, Eski Ahit, Roma İmparatorluğu,İspanyol Engizisyonu ve Fransız Devrimi başlıklı 5 ana bölümden oluşuyor. Filmde İspanyol Engizisyonunun başı, birçok insanın ölümüne, birçok eşsiz kitap ve kütüphanenin yakılmasına sebep olan Tomas de Torquemada‘dan da bahsetdiliyor.

Mel Brooks‘un bu filmi komedi türündedir ve filmde İspanyol Engizisyonu ve Torquemada bir müzikalle anlatılıyor. Torquemada şarkı söylüyor ve dans ediyor. Mel Brooks‘un 1967 yapımı bir diğer komedi filmi The Producers‘da ise Adolf Hitler‘i görebilirsin.

The Producers 1996 yılında Ulusal Film Koruma Kurulu tarafından ABD Ulusal Film Arşivi‘ne eklenerek koruma altına alınmıştır.

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Ruvigo 36. Yarışma İpuçları

Ruvigo 36. Yarışma İpuçları 1- Onlardan günümüzde üç tane vardır. 2- Üçü de birbirinden farklıdır. …

Safiye Ali Kimdir?

1894 yılında İstanbuľ’da dünyaya gelen Safiye Ali, Şeyhülharem Hacı Emin Paşa’nın kızı Emine Hasene Hanım …

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir