History of the World, Part I

History of the World, Part I, yani Dünya Tarihi, Bölüm I Oscar ödüllü yönetmen, oyuncu, yazar ve prodüktör Mel Brooks tarafından senaryosu yazılmış ve yönetilmiş 1981 yapımı Amerikan komedi filmidir.

Film Taş Devri, Eski Ahit, Roma İmparatorluğu,İspanyol Engizisyonu ve Fransız Devrimi başlıklı 5 ana bölümden oluşuyor. Filmde İspanyol Engizisyonunun başı, birçok insanın ölümüne, birçok eşsiz kitap ve kütüphanenin yakılmasına sebep olan Tomas de Torquemada‘dan da bahsetdiliyor.

Mel Brooks‘un bu filmi komedi türündedir ve filmde İspanyol Engizisyonu ve Torquemada bir müzikalle anlatılıyor. Torquemada şarkı söylüyor ve dans ediyor. Mel Brooks‘un 1967 yapımı bir diğer komedi filmi The Producers‘da ise Adolf Hitler‘i görebilirsin.

The Producers 1996 yılında Ulusal Film Koruma Kurulu tarafından ABD Ulusal Film Arşivi‘ne eklenerek koruma altına alınmıştır.

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Oxford Üniversitesi’nden Koronavirüste İkinci Dalga İhtimali En Yüksek 10 Ülke

İngiltere’nin önde gelen eğitim kurumlarından ve dünyanın en köklü üniversitelerinden Oxford Üniversitesi, Koronavirüste (COVID-19) ikinci …

Kriptograf 50. Yarışma İpuçları

50. Yarışma İpuçları 1- O, bir filozoftur. 2- O, bir yazardır. 3- O, değişik bir …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle