Kozmonot 24. Yarışma Cevabı: h2g2

h2g2, internet üzerinden katılımı sağlanan ve “hayat, evren ve her şey için bir rehber” olarak tanımlanan çevrimiçi ansikopedi projesidir.

Websitesi, adını dünyaca ünlü bilim kurgu serisi Otostopçunun Galaksi Rehberi’nden alır. h2g2, Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin özgün adı olan The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy başlığının kısaltmasıdır.

Site, serinin ünlü yazarı Douglas Adams tarafından yaratılmıştır. Sitenin adı en başlarda Douglas Adams‘ın şirketi olan Digital Village adıyla özdeşleşmişti.

Daha sonra şirket ve websitesi tamamen “h2g2” adıyla anılmaya başladı. h2g2, Otostopçunun Galaksi Rehberi‘nin “Dünya baskısı” niteliğindedir. İçeriğinde kuantum teorisinden, yemek tarifine kadar birçok bilgi barındırır.

Douglas Adams‘ın websitesindeki hesap adı kendi adının kısaltması olan DNA (Douglas Noel Adams), kullanıcı numarası ise eserlerinden de mizahlı bir şekilde bildiğimiz hayatın, evrenin ve her şeyin cevabı olan 42 idi.

Websitesinde Douglas Adams tarafından yazılan toplam 13 “entry” bulunuyor. 15 Aralık 1999 tarihli “entry” yazısında ünlü gitarist Robbie Mcintosh ile tanışma hikayesinin yanı sıra müziğinden aldığı keyfı dile getirmiştir.

12 Mayıs 1999 tarihli “entry” yazısında ise çayla ilgili bilgi vermiştir. Çayla ilgili entry şu şekilde başlıyor: “Birkaç Amerikalı arkadaşım İngilizlerin çayı neden bu kadar çok sevdiklerini sordu, çay Amerikalılara göre sıradan bir içecekti.

Çayı doğru bir şekilde demlerseniz onu neden bu kadar çok sevdiğimizi anlarsınız.” Bu cümlelerden sonra Douglas Adams çay demlemenin püf noktalarını anlatıyor.

Websitesinin arkaplan görseli olarak Douglas Adams’ın eserlerinde sık sık değindiği, zekasıyla dikkat çeken “yunus” görseli kullanılmıştır.

h2g2, Yell.com şirketi tarafından “En İyi Topluluk Websitesi” kategorisinde ikincilikle ödüllendirilmiştir. h2g2 websitesi günümüzde de yüz binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Kozmonot 23. Yarışma Cevabı: ALFABE

İpuçlarında bahsedilen kişi İhap Hulusi Görey idi. Kendisi Türk grafik sanatının kurucusu kabul edilmektedir. İhap …

Kozmonot 23. Yarışma İpuçları

23. Yarışma İpuçları 1- O, bir ülkenin başkentinde doğdu. 2- Eğitimini Almanya da tamamladı. 3- …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle