Kriptograf 31. Yarışma Cevabı

31. sorunun cevabı FED-STEREO fotoğraf makinesi olacaktı.FED-STEREO-M, FED-BOY-STEREO cevaplarıda büyük veya küçük harf fark etmeden geçerliydi.

İpuçlarında bahsedilen kişi soylu Polonyalı aileye mensup olan, Rus devrimci, ilk Sovyet istihbarat ve gizli servisi Çeka’nın kurucusu ve onun ilk başkanı, acımasızlığıyla nam salmış Kızıl Terör’ün baş aktörlerinden biri olan Feliks Edmundoviç Dzerjinski’dir.

Dzerjinski’nin lakaplarından biri Astronom’du. Dzerjinski’lerin aile armasında iki kuş bulunuyor.

Dzerjinski defalarca hapsedilmiş ve defalarca hapisten kaçmayı başarmıştı. Eşi Sofia Dzerzhinskaya da kendisi gibi devrimciydi ve o da defalarca hapsedilmişti. Oğlu Jan’ı Polonya’da ki “Sırbıstan” hapishanesinde doğurmuştu.

Feliks Edmundoviç Dzejinski’nin adından türemiş birçok cihaz ve makine markası mevcut. FED fotoğraf makineleri de marka adını onun adının baş harflerinden almış.

FED kameraları 1934-1996 yılları arasında üretildi. FED’ in seri üretime giren en son modeli ise çift mercekli FED-STEREO modeliydi.

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Kriptograf 78. Yarışma İpuçları

Yarışma İpuçları 1- O, bir askerdir. 2- O, bir yazardır. 3- Onun adını taşıyan bir …

Charles Foster Kane Kimdir?

Charles Foster Kane ünlü Amerikalı yönetmen Orson Welles’in ilk uzun metrajlı filmi olan “Yurttaş Kane“in …

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Delibalta

İpucu: o bir gök bilimciydi.
Cevap: lakaplarından biri astronomdu.
Harika.