Lilian Alicia Marks kimdir?

Lilian Alicia Marks tüm zamanların en büyük balerinlerindendir. Dünya onu daha çok sonradan değiştirerek aldığı Alicia Markova adıyla tanıdı.

Alicia Markova‘nın babası Musevi, annesi ise Katolik’ti. Evlenebilmek için annesi dinini değiştirdi. Alicia Markova Komutan (CBE) ve Komutan Şövalye (DBE) sınıflarında Britanya İmparatorluk Nişanı‘na sahipti.

Bir balerin olarak da balerinlerin ulaşabileceği en yüksek unvana, Prima Ballerina Assoluta unvanına sahipti.

Markova İngiliz balerinleri arasında bu unvana ulaşan ilk kişidir. Alicia Markova hakkında belgesel ve kitaplar mevcuttur. Ayrıca Krystyna Poray Goddu tarafından yazılmış ve çocuklara küçük Lily Marks‘ın hayatını anlatan An Unlikely Ballerina kitabı da mevcut.

Çocukken Alicia‘nın bacak ve ayaklarındaki bir rahatsızlığından dolayı doktoru ona bale yapmasını tavsiye ediyor ve böylece Lilian Alicia Marks, namıdiğer Alicia Markova büyük balerinin olma yolundaki ilk adımlarını atıyor.

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Oxford Üniversitesi’nden Koronavirüste İkinci Dalga İhtimali En Yüksek 10 Ülke

İngiltere’nin önde gelen eğitim kurumlarından ve dünyanın en köklü üniversitelerinden Oxford Üniversitesi, Koronavirüste (COVID-19) ikinci …

Kriptograf 50. Yarışma İpuçları

50. Yarışma İpuçları 1- O, bir filozoftur. 2- O, bir yazardır. 3- O, değişik bir …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle