Ludodactylus Sibbicki Nedir

Ludodactylus Sibbicki

Ludodactylus Sibbicki, Pterosauria takımına ait bir Teruzor veya başka adıyla Pterosaurus’tur. Tek bilinen türü Ludodactylus sibbicki’dir.

Ludodactylus’un çok ilginç bir hikayesi var. Şöyle ki, 2003 yılında paleontologlar Ludodactylus’u bulunca, onu daha önce de bir yerde gördüklerini hatırladılar, halbuki Ludodactylus bulunana kadar bilim tarafindan hem ibiğe benzer çıkıntısı hem kanatları hem de dişleri olan bir tür bilinmiyordu.

Ludodactylus Sibbicki

Oysa, yıllar önce oyuncak üreticileri kelime anlamıyla “dişsiz kanat” anlamına gelen Pteranodon’u daha korkunç veya daha komik göstermek adına dişli olarak üretmişlerdi ve paleontologlarin hatırladıkları da bu dişli oyuncak Pteranodon’lardı.

Böylece Ludodactylus başındaki “ludo” kısmını Latince oyun anlamina gelen “ludus”tan almıştır. Sonundaki “sibbicki” eklemesini ise ünlü paleoartist John Sibbick’ten almıştır.

Ludodactylus Sibbicki

Ülkemizde çok da bilinmeyen paleoart, tarih öncesi yaşamı bilimsel kanıtlara göre tasvir etmeye çalışan özgün bir sanat türüdür. Konuyla ilgilenenlere John Sibbick’in resimlerini incelemeyi tavsiye ederim. Ludodactylus Brezilya’da bulundu ve şu an Almanya’nın Karlsruhe şehrindeki Devlet Doğa Tarihi Müzesi’nde sergileniyor.

Tarihte ilk Pterosaurus fosilini resim olarak tasvir eden kişi, 4 sene Voltaire’in sekreterliğini de yapmış olan İtalyan asıllı Fransız yazar Cosimo Alessandro Collini olmuştur. Bulunan Ludodactylus fosilinin alt çenesinde sıkışmış Yucca yaprağı da bulundu.

Bilim adamlarına göre hayvan dişlerine sıkışan bu yaprağı sökmeye çalışmış, başaramamış, buda onun beslenmesine engel olmuş ve sonuç olarak açlıktan doğan komplikasyonlardan ölmüştür.

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

La Casa de Papel 4. Sezonundan Yeni Fragman

Yayınlanmasına çok az bir süre kalan Netflix yapımı La Casa de Papel’in 3 Nisan’da izleyici …

Kriptograf 42. Yarışma Cevabı: Lahori, Lahor Şalı

Cevap Lahuri, Lahor Şalı veya Lahuraki. İpuçlarında bahsedilen kişi Rum asıllı Zarifi Ailesi’ne mensup Yorgo …

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir