Monomakos Şapkası-Tacı-Kalpağı Nedir?

IX. Konstantin’un İsa’ya keseyle altın sunuşunu betimleyen bir mozaik.

Monomakos Tacı veya Monomakos Kalpağı olarak da bilinen Monomakos Şapkası Rus çarlarının esas, yani 1 numaralı tacıdır. İsmini Bizans İmparatoru IX. Konstantinos Monomakos’tan almıştır.

Bu şapkayı şu an Macaristan’da bulunan, Konstantinos Monomakos’un siparişi üzerine yaptırılan Konstantinos Monomakos Tacı ile karıştırmamak lazım.

Monomakos Tacı

Monomakos Şapkası’nın aslında Bizans’la hiçbir alakası yoktur. Şapkanın yapıldığı yer ve tarihle ilgili farklı teoriler mevcut. Yalnız, Monomakos Şapkası’nın Konstantinos Monomakos tarafından torunu Knyaz Vladimir’e hediye edildiği iddiası tamamen bir hayal ürünüdür ve tarihçiler tarafından efsane olarak kabul edilmektedir.

Konstantinos Monomakos, soylu Monomakos ailesinden geliyor, fakat imparator unvanına ailede ulaşan tek kişidir. Bu unvanı imparatoriçe Zoi ile evlenerek elde etmiştir. Monomakos Şapkasının ikinci, daha sade versiyonu da mevcut. Şöyle ki, 1682 yılında Rus Çarı II. Fyodor’un ölümünden sonra iktidarın hastalıklı kardeşi V. İvan’a, yoksa diğer kardeşi I. Petro’ya geçmesine dair ciddi çekişmeler ortaya çıktı.

Korkunç İvan Monomakos Şapkası ile

Çözüm olarak her iki kardeş de çar ilan edildi. Bu durumda taç giyme töreni için 2 adet Monomakos Şapkası gerekiyordu. Doğal olarak Monomakos Şapkası büyük kardeş olan Ivan’a verildi. Petro için ise Monomakos Şapkası’nın alel acele ikincisi, daha sade versiyonu yapıldı.

Günümüzde bu şapkayı da esas şapka gibi Kremlin Sarayı’nda görebilirsiniz.

Rusya’da bulunan Hamar-Daban Sıradağlarında güzelliği ile büyüleyen Monomakos Şapkası Dağı mevcuttur. Ayrıca Kırım yarımadasındaki Çatır Dağ dağındaki, Emine Bayır Hasar Mağarası’nda, yine büyüleyici Monomakos Şapkası dikiti bulunuyor.

2016 yılında Rusya Milli Bankası, üzerinde Monomakos Şapkası’nın resmi bulunan 3 ruble değerinde madenî para basmıştır.

Kaynak

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Kozmonot 24. Yarışma İpuçları

24. Yarışma İpuçları 1- O, bir yazardır. 2- Günümüzde de büyükilgi gören bir şey yarattı. …

Kozmonot 23. Yarışma Cevabı: ALFABE

İpuçlarında bahsedilen kişi İhap Hulusi Görey idi. Kendisi Türk grafik sanatının kurucusu kabul edilmektedir. İhap …

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle