Ustim Yakimoviç Karmalyuk kimdir?

Ukraynalı köylü Ustim Yakimoviç Karmalyuk Ukrayna köylü hareketinin lideri ve Ukrayna’da milli kahraman olarak anılan birisidir.

Karmalyuk’a “Son Haydamak” da deniliyor. Haydamaklar 18. yüzyılda Ukrayna’da cereyan eden ulusal kurtuluş hareketine katılanların genel adıdır.

Haydamakların adı Türkçe haydamak kelimesinden türemiştir. Haydamaklar 1734, 1750 ve 1768 yıllarında büyük ayaklanmalar yapmışlar.

Haydamaklar Ukrayna’da milli kahramandırlar, yalnız ayaklanmalar sırasında Polonyalı ve Yahudi katliamları gerçekleştirdikleri için onlarla ilgili farklı düşünceler de mevcut.

1734 yılındaki ayaklanmanın lideri bir yüzbaşı olan ve kendini albay ilan eden Verlan’dı. Haydamak hareketi 1768 yılından sonra gücünü kaybetmeye başladı.

Yıllar sonra 1813 yılında kendi hareketini başlatan Ustim Yakimoviç Karmalyuk da kendini ve arkadaşlarını Haydamak olarak adlandırdı.

Karmalyuk defalarca tutuklandı ve tam 8 kez hapis ve sürgünden kaçabildi.

Ünlü Rus yazar Maksim Gorki ise onu “Ukraynalı Robin Hood” adlandırmıştı.

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Peter Carl Faberge kimdir?

Peter Carl Faberge, ünlü mücevher tasarımcısı ve iş adamıdır. O, Baltık Alman olan babası Gustav …

Kriptograf 55. Yarışma İpuçları

55. Yarışma İpuçları 1- O, Almandır. 2- O, bir iş adamıdır. 3- Babasının yarattığı markaya …

Abone ol
Bildir
4 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Kriptograf izleyicisi

Sabh saatlerinde kriptograf uygulamasında yayınladıktan sonra arıyorum ve bu ismi google da bulamıyorum 10 dk önce kurulmuş bir yazı burası hakkında zerre bilgi sahibi olmayıp kriptograftaki yazıyı olduğu gibi kopyala yapıştır yapmaları ayrı bi ironi o uygulamaya güvenmeyin böyle bi adam yok

EminKayaFan

Cvp Ne

EMİN

Para Lazım Cvp Ne Lütfen