Ustim Yakimoviç Karmalyuk kimdir?

Ukraynalı köylü Ustim Yakimoviç Karmalyuk Ukrayna köylü hareketinin lideri ve Ukrayna’da milli kahraman olarak anılan birisidir.

Karmalyuk’a “Son Haydamak” da deniliyor. Haydamaklar 18. yüzyılda Ukrayna’da cereyan eden ulusal kurtuluş hareketine katılanların genel adıdır.

Haydamakların adı Türkçe haydamak kelimesinden türemiştir. Haydamaklar 1734, 1750 ve 1768 yıllarında büyük ayaklanmalar yapmışlar.

Haydamaklar Ukrayna’da milli kahramandırlar, yalnız ayaklanmalar sırasında Polonyalı ve Yahudi katliamları gerçekleştirdikleri için onlarla ilgili farklı düşünceler de mevcut.

1734 yılındaki ayaklanmanın lideri bir yüzbaşı olan ve kendini albay ilan eden Verlan’dı. Haydamak hareketi 1768 yılından sonra gücünü kaybetmeye başladı.

Yıllar sonra 1813 yılında kendi hareketini başlatan Ustim Yakimoviç Karmalyuk da kendini ve arkadaşlarını Haydamak olarak adlandırdı.

Karmalyuk defalarca tutuklandı ve tam 8 kez hapis ve sürgünden kaçabildi.

Ünlü Rus yazar Maksim Gorki ise onu “Ukraynalı Robin Hood” adlandırmıştı.

Hakkında bostabure

Bostabure.com olarak “Tabureni kap gel!” sloganıyla ziyaretçilerimizin sayfamızda daha keyifli, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Şunlara bakın

Kriptograf 46. Yarışma İpuçları

46. Yarışma İpuçları 1- O, muhafazakar eğilimli bir dergi için yazılar yazdı. 2- Farklı kaynaklarda …

Barış Özcan’dan Hediye 10 bin Kitap!

Tüm okurlarımıza selamlar, bugün size Youtube’daki ilgi çekici ve bilgi verici içerikleriyle tanıdığımız Barış Özcan‘ın …

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
3 Takipçiler
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
EMİNEminKayaFanbostabureKriptograf izleyicisi Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Kriptograf izleyicisi
Ziyaretçi
Kriptograf izleyicisi

Sabh saatlerinde kriptograf uygulamasında yayınladıktan sonra arıyorum ve bu ismi google da bulamıyorum 10 dk önce kurulmuş bir yazı burası hakkında zerre bilgi sahibi olmayıp kriptograftaki yazıyı olduğu gibi kopyala yapıştır yapmaları ayrı bi ironi o uygulamaya güvenmeyin böyle bi adam yok